// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Klaus Iohannis: Nu va exista nicio suspendare, fiindcă nu există temei pentru suspendare. Motivarea CCR în cazul Kovesi aduce mai multe întrebări decât clarificări

Preşedintele Klaus Iohannis a susţinut marţi că social-democraţii s-au grăbit să vorbească despre suspendarea sa din funcţie în contextul luării unei decizii cu privire la procurorul-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, adăugând că nu ia în calcul un astfel de demers pentru că nu există temei. De asemenea, acesta a mai declarat că a citit motivarea deciziei CCR în cazul procurorului-şef al DNA, însă evaluarea nu este terminată, precizând că, în această etapă, motivarea aduce la suprafaţă mai multe întrebări decât clarificări.

„Cred că se grăbesc un pic pesediştii. Eu nici nu am afirmat în vreun fel ce voi face în perioada imediat următoare, decât să citesc cu atenţie decizia şi motivarea (n.r. – CCR în cazul Kovesi) şi să văd cum putem să formulăm demersuri care ne dau răspunsuri pertinente la întrebările care apar de acolo. Unii politicieni s-au grăbit să dea în spaţiul public cu suspendarea. Repet, nu va exista nicio suspendare, fiindcă nu există temei pentru suspendare. Iar dacă unii pesedişti se trezesc vorbind de suspendare doar aşa, să pară mai interesanţi la televizor, este problema dumnealor”, a declarat Iohannis.

„Am citit motivarea deciziei Curţii. Ca să nu apară, aşa, o confuzie în spaţiul public: am spus de prima dată că voi citi această motivare până o înţeleg foarte bine. Deci, mai avem un pic de citit. Însă, citind această motivare, au apărut câteva chestiuni care m-au făcut să evaluez demersul într-o nouă lumină. În această etapă, recunosc că motivarea aduce la suprafaţă mai multe întrebări decât clarificări”, a afirmat şeful statului, la Palatul Cotroceni, după întâlnirea cu membrii delegaţiei Comisiei de la Veneţia.

Sursa: economica.net

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Răspunsuri la Klaus Iohannis: Nu va exista nicio suspendare, fiindcă nu există temei pentru suspendare. Motivarea CCR în cazul Kovesi aduce mai multe întrebări decât clarificări

  1. #KlausPenalul 12.06.2018 la 18:02

    Esti un penal dovedit !!! Returneaza cei 320.000€ incasati ilegal din chirie pe casa care nu era a ta penalule…

    • M I 13.06.2018 la 23:36

      Cum e dovedit? E dovedit de Badea si celelalte slugi ale securistului Voiculescu? S-a pronuntat instanta?

  2. apoliticul 12.06.2018 la 19:09

    Mai datii un pic de ragaz ca poate intelege si el pina la urma…

  3. Alegatorul 12.06.2018 la 23:00

    Wernere, calmează-te, vrei să te suspende Dârzu!

  4. spetsnaz 13.06.2018 la 4:05

    Ciolannis,…tu te joci,…cu focul !!! Sa nu te arzi !!! Kovesi ramane,…n-o suspenda,…ca-i iei tu locul,…cu tot sprijinul serviciilor. Daca americanii si mERKEL iti dau eject,…tu nu termini mandatul,….sa nu mai zic,…de altul !!! Nici poveste. Si daca nu mai esti prezidentee,…in dosarele caselor,…vei merge,…”la facultate” !!! Din partea mea,ca azi tot este ziua ta,…la multi ani,cu executare sau pluton de executie. Dar te rog,ia cu tine,….pe iLIESCOOO,bASESCOO,cONSTANTINESCOO….SI TOTI POLiTICIENII ROMANI !!! Vine ea vreme,…ca deja se bat coasele….

  5. mike 13.06.2018 la 7:27

    Ti-ai batut joc de 3,5 milioane de romani — numindui -fanatici religiosi – ai incalcat constitutia tarii si ai tradat pe romanii onesti si normali — lgtbistilor — meriti nu numai suspendat dar si penalizat pentru tradrea poporiului — esti patat in afacerea cu casele din Sibiu — nu meriti sa stai la conducere — nu ai facut nimic constrctiv pentru tara — Jos si altul temator de -DUMNEZEU – si iubitor de tara si popor!!

    • roman...de roman 13.06.2018 la 10:58

      De-aia romanii trebuie sa voteze la Presedintie UN ROMAN !!! Nu sas, nu ungur, nu tigan ! Un roman pe care sa-l doara ce se intampla cu….. Romania !

    • M I 13.06.2018 la 23:37

      Las` ca a facut Dragnea mai multe. Pentru el.

  6. coco 13.06.2018 la 10:21

    Ba … penalule, decizia CCR trebuie respectata, fie ca-ti convine, fie ca nu. Tu spui ca te mai gandesti???? Te intreb : ai cu ce ?

  7. Ana 13.06.2018 la 11:36

    Va meritati soarta – retarzilor – voi cei care sustineti PSD si mizeriile lor – sper sa va distruga de tot sau sa va alipeasca tata Putin sa aveti motive sa zbierati.

  8. mike 13.06.2018 la 21:55

    Ano!!!! mai bine cu rusii decit cu -ANORMALII- EUROPEI DE WEST– Tara se poate reconstruii din punct de vedere -economic-( aici trebuie pusa toata lumea la treaba) dar cazuta din punct de vedere —MORAL– e sinonim cu sodoma si gomora — Asa ca alege — sarac si cinstit ,onest sau focul care va curata romania de oameni anormali si in acelas timp si cei normali care vor suferii din cauza ca au tacut din gura si nu au luat masuri — God bless you!

  9. Ana 14.06.2018 la 10:40

    @mike – Doamne da sa treci granita un pic catre Estul adevart – sa mergi la munca silnica daca deschizi gura sau sa dispari peste noapte

    Mai ales cu numele de „Mike” o sa fi vedeta. Dar mergi cu prietenii tai si ramaneti acolo la bunastarea ruseasca.

    Daca nu ai iest din satucul tau – nu ai cum sa sti- te iert…. ca atat poti.

  10. mike 15.06.2018 la 23:12

    ANA am trait si sub communism asa ca stiu bine — am emigrat in U.S.A. am revenit in vacanta dupa (revolutie ) si am ramas dezamagit toate chioscurile de ziare expuneau femei dezgolite nu tineau cont ca pe strada circulau si copii– deci moralul romaniei la zero– Democratia e si ea jalonata stinga -dreapta — deci in Romania gresit inteleasa — sa nu mai spun de jafuri ,gasti manele si circ — pe timpul raposatului era mai multa respect si toata lumea lucra — acum tineretul si cei buni de munca au ajuns sclavii europei –tara e batrina , chioara si slabita de clanurile politice –vinduta la bucata paduri chelite , pamintul arabil 040/100 vindut strainilor , gazul, petrolul controlate de straini — Asta a ajuns Romania de azi– cu imprumuturi colosale la FM. Ps. sunt tari care au in singe -democratia- dar unele nu pot fi conduse decit pri mina de fier — exemplu — -VLAD TEPES- Thank You for forgive me.– but i can do more ,then you believe

  11. Ana 16.06.2018 la 11:44

    Mike – tara asta niciodata nu va fi „independenta” – fie ca o sa ne f.. si distruga cum spuneai mai sus americanii – fie ca o sa fim forever piata de desfacere pentru UE – si never schenghen ( comunitatea e un vis pt. noi nu cred sa apucam sa vedem asta).

    Dar, parca mai bine este totusi sa ramanem in UE si sa speram sa refacem mizeria creata decat sa ne ia Putin in amandra lui federatie si acolo ciocu mic si joc de glezna – nu sunt de acord cu multe rahaturi prin care au distrus educatia si economia tarii + ne au furat cea mai importanta reaursa – forta de munca. Da comunism vere ever !!