Jandarmii din Alba, la datorie în minivacanța dedicată „Sfintei Maria” pentru menținerea climatului de siguranță publică. Sfaturi pentru cetăţeni
În perioada minivacanței dedicate „Sfintei Maria”, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba, vor desfăşura misiuni specifice în zona de competenţă, în vederea menţinerii unui climat de siguranţă pentru cetățeni.
Efectivele de jandarmi vor executa misiuni specifice la manifestări cultural-artistice și religioase în judeţul Alba, astfel: „Mărie dragă Mărie”- în localitățile Vințu de Jos și Roșia Montană, „Târgul Lemnarului”- localitatea Horea, vârful Petreasca, „Fiii Satului”- localitatea Pănade, „Fiii satului Stremț”- localitatea Stremț, manifestarea religioasă „Tradiționalul Pelerinaj”- Sanctuarul „Fecioara Săracilor”- localitatea Blaj, manifestarea religioasă organizată la Mănăstirea Dumbrava, „Ziua Culturală Maghiară”- localitatea Mirăslău.
Jandarmii din cadrul dispozitivelor de ordine şi siguranţă publică vor acţiona în vederea îndrumării și informării turiștilor, prevenirii şi combaterii fenomenului contravenţional şi infracţional, intervenind prompt la solicitările cetățenilor.
Recomandăm participanţilor la manifestările organizate în această perioadă: să adopte un comportament civilizat, să acorde o atenție deosebită copiilor, dar și bunurilor personale, să semnaleze forţelor de ordine orice comportament contrar normelor legale de convieţuire socială sau bunelor moravuri.
De asemenea, le reamintim acestora că pot solicita cu încredere ajutorul jandarmilor care asigură măsurile de ordine publică sau pot apela numărul unic de urgență 112.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Asociația de Proprietari: Ce înseamnă de fapt și ce avantaje oferă după înființare Toți românii care locuiesc la bloc, fie în mod permanent, fie temporar, ar trebui să fie informați despre rolul și beneficiile Asociației de Proprietari după ce aceasta este înființată. Citește și: Trei blocuri multifamiliale din Ocna Mureș, renovate energetic. Licitația de peste […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 4 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum o zi
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Ştirea zileiacum 4 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 3 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie