Curier Județean

ITM Alba: Amendă de 30.000 de lei pentru un constructor din Cugir care avea muncitori ”la negru”

Ioana Oprean

Publicat

în

Inspectorii ITM Alba au amendat, săptămâna trecută, un constructor din Cugir, care folosea forță de muncă fără forme legale de angajare.

itm3La PFA Sibisan Liviu au fost depistate, cu ocazia unui control, 3 persoane plătite ”la negru”, amenda aplicată fiind în valoare de 30.000 de lei. Un alt angajator din Alba a fost amendat cu 300 de lei, pentru nerespectarea legislației în domeniul relațiilor de muncă.

În total, în perioada 3 – 13 ianuarie au fost verificate 46 nde firme. Principalele deficienţe stabilite în controale au fost: primirea în lucru a salariaţilor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă; nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului; neacordarea repausului saptamanal; neconducerea corecta a evidenţei timpului lucrat; contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului; primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine); regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor; registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii.

În aceeași perioadă, la 37 de angajatori s-au efectuat verificări în domeniul sănătății și securității muncii iar pentru deficiențele constatate s-au aplicat 6 avertismente.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | „Destine Aeronautice în Poarta Focșanilor”: Lecție de istorie și patriotism pentru elevii militari din Alba Iulia

Lucian Dărămuș

Publicat

în

„Destine Aeronautice în Poarta Focșanilor”: Lecție de istorie și patriotism pentru elevii militari din Alba Iulia Elevii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia au participat, în perioada 12-14 iunie 2026, la manifestările desfășurate în municipiul Focșani și în localitatea Jorăști, județul Vrancea, dedicate împlinirii a 85 de ani de la declanșarea operațiunilor aeriene […]

Citește mai mult

Curier Județean

Lemn furat în miez de noapte, pedeapsă amânată: Angajat al Transgaz, condamnat la Judecătoria Alba Iulia pentru sustragerea de material lemnos dintr-un depozit silvic

Ioana Oprean

Publicat

în

Lemn furat în miez de noapte, pedeapsă amânată: Angajat al Transgaz, condamnat la Judecătoria Alba Iulia pentru sustragerea de material lemnos dintr-un depozit silvic Judecătoria Alba Iulia a stabilit o amendă penală de 6.750 de lei și un termen de supraveghere de doi ani pentru un bărbat care a furat peste trei metri cubi de […]

Citește mai mult

Curier Județean

16 iunie 2026 | Se redeschide circulația pe centura ocolitoare a orașului Zlatna: Traficul greu prin oraș, restricționat

Ioana Oprean

Publicat

în

Se redeschide circulația pe centura ocolitoare a orașului Zlatna: Traficul greu prin oraș, restricționat Începând de marți, 16 iunie 2026, de la ora 9:00, circulația rutieră pe varianta ocolitoare a orașului Zlatna va fi redeschisă. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Primăriei Zlatna în după amiaza zilei de luni, 15 iunie 2026. „Totodată, pentru fluidizarea […]

Citește mai mult