// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

IȘJ Alba: Calendarul desfășurării olimpiadelor și concursurilor, etapele județene și naționale, în anul școlar 2017-2018

Inspectoratul Școlar Județean Alba a publicat calendarul desfășurării olimpiadelor și concursurilor, etapele județene și naționale. La câteva dintre ele locul de desfășurare este în curs de stabilire.

Nr.crt. Olimpiada şcolară pe domeniu/Concursul     Locul de desfăşurare faza judeţeană Data faza judeţeană            Data faza naţională     Locul de desfășurare faza națională

1          Olimpiada Națională de Fizică          Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia        24 februarie 2018 2-6 aprilie 2018          Breaza- jud. Prahova

2          Olimpiada Națională de Chimie        Şcoala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia         17 Martie 2018    01-06.04.2018            Craiova, jud. Dolj

3          Olimpiada Națională de  Biologie     Şcoala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia         03.03.2018            02-07.04.2018 Piatra Neamț, jud. Neamț

4          Olimpiada Națională de  Astronomie şi Astrofizică Şcoala Gimnazială “Avram Iancu” Alba Iulia            27 ianuarie 2018         02-05 februarie 2018  Gura Humorului Suceava

5          Olimpiada Națională „Stiinţele Pământului”           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia           10 martie 2018    18-22. 04. 2018          Bistrița, jud. Bistrița Năsăud

6          Olimpiada Națională de Ştiinţe pentru Juniori          Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia            19 mai 2018    22-27  iulie 2018        Focșani, jud. Vrancea

7          Concursul de fizică şi chimie pentru elevii din învățământul  rural “Impuls Perpetuum” Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia       26 mai 2018    28 iulie-02 august 2018         Alba Iulia, Județul Alba

8          Concursul de comunicări ştiinţifice al elevilor de liceu la Biologie Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia      până la 15 martie 2018         23-26 mai  2018         Craiova,  jud. Dolj

9          Concursul de chimie pt. elevii din învăţământul liceal tehnologic „Petru Poni”     Şcoala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia     17 martie 2018           10-13 mai 2018          Bacău, jud. Bacău

10        Concursul de Chimie pentru elevii claselor a VII- a „Raluca Rîpan”          Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu ” Alba Iulia            05 mai 2018    8-10 iulie 2018           București

11        Concursul Naţional  de Biologie „George Emil Palade”      Școala Gimnaziala ”Vasile Goldiș” Alba Iulia     5 mai 2018      9 iunie 2018  on-line  Școala Gimnaziala ”Vasile Goldiș” Alba Iulia

12        Concurs Naţional  de Comunicări Ştiinţifice pentru elevii din clasele liceale la Chimie    –           –            5-6 mai 2018   București

13        Concursul „Vrânceanu- Procopiu”    –           –           17-19 noiembrie 2017            Colegiul Național ”Ferdinand I” Bacău

14        Concursul Național de Fizică ”Evrika”         –           –           16-18 martie 2018      Brăila, jud. Brăila

15        Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru școli cu predare în limba română (V-XII)            Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia    17 martie 2018           3 – 6 aprilie 2018

2 – 6 aprilie 2018        Baia Mare (V-VIII) București (IX-XII)

16        Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru școli cu predare în limba minorităților și pentru românii din diaspora  (V-VIII)          Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia    17 martie 2018           4 – 7 aprilie 2018    Covasna

17        Olimpiada de Lectură – Lectura ca abilitate de viață (clasele V-XII)         Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia 24 martie 2018           3 – 6 aprilie 2018 (V-VIII)

2 – 6 aprilie 2018 (IX-XII)     Baia Mare (V-VIII) București (IX-XII)

18        Olimpiada de Limbi Clasice  Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia    18 martie 2018           3 – 5 aprilie 2018    Arad

19        Olimpiada de Neogreacă        Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia    17 martie 2018           30 martie – 1 aprilie 2018            București

20        Olimpiada de Lingvistică ”Solomon Marcus” (clasele V – XII)      Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia     27 ianuarie 2018         11 – 13 mai 2018       Vaslui

21        Olimpiada pentru elevii din mediul rural “Universul cunoașterii prin lectură“ (clasele V-VIII)   Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia           24 Februarie 2018      1 – 3 iunie 2018          Galați

22        Concursul “Cultură și spiritualitate românească“(V-VIII)   Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia            24 Februarie 2018      10 – 13 mai 2018       Putna – Suceava

23        Concurs de Lectură și Interpretare Transcurriculară

„Ionel Teodoreanu”(V-VIII) –           –           24 – 27 mai 2018        Iași

24        Concursul “Ovidianum“        –           –           25 – 27 mai 2018        Constanța

25        Olimpiada de limba franceză

( VII-XII/XIII)           Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Alba Iulia    17 februarie 2018       03-06 aprilie 2018    Buzău

26        Olimpiada de limba engleză

( VII-XII/XIII)           Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia      17 februarie 2018       02-06 aprilie 2018    Olt

27        Olimpiada de limba italiană

Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia    17 februarie 2018       31martie-04 aprilie 2018            Dâmbovița

28        Olimpiada de limba spaniolă

Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia    17 februarie 2018       31martie-04 aprilie 2018            Dâmbovița

29        Olimpiada de limba germană modernă

Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș      24 februarie  2018      10 martie 2018 – gimnaziu

23 – 28 marie 2018 – liceu     In curs de stabilire

30        Olimpiada de Psihologie-Pedagogie- licee pedagogice        Colegiul National `I.M.Clain` Blaj    Aprilie 2018                Calendar MEN

31        Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru școli cu predare în limba română (V-XII)            Colegiul Tehnic `Dorin Pavel` Alba Iulia     17 martie 2018           4 – 7 aprilie 2018

2-6 aprilie 2018          Baia Mare (V-VIII)

București (IX-XII)

32        Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru școli cu predare în limba minorităților și pentru românii din diaspora  Colegiul Tehnic `Dorin Pavel` Alba Iulia     17 martie 2018           4 – 7 aprilie 2018            Covasna

33        Olimpiada de Lectură – Lectura ca abilitate de viață (clasele V-XII)         Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia 24 martie 2018           4 – 7 aprilie 2018 (V-VIII)

3-6 aprilie 2018 (IX-XII)       Baia Mare

34        Olimpiada de Limbi Clasice  Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia    18 martie 2018           4 – 7 aprilie 2018    Arad

35        Olimpiada de Neogreacă        Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia    25 martie 2018           31 martie – 1 aprilie 2018            București

36        Olimpiada de Lingvistică ”Solomon Marcus”

(clasele V – XII)         Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia           27 ianuarie 2018        18 – 20 mai 2018            Ploiești

37        Olimpiada “Universul cunoașterii prin lectură“

(clasele V-VIII, mediul rural)            Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Structura Micești    24 Februarie 2018    1 – 3 iunie 2018          Galați

38        Concursul “Cultură și spiritualitate românească“

(V-VIII)         –           –           –           –

39        Concurs de Lectură și Interpretare Transcurriculară

„Ionel Teodoreanu”

(V-VIII)         –           –           24 – 27 mai 2018       Iași

40        Concursul “Ovidianum“        –           –           25 – 27 mai 2018        Constanța

41        Concurs de selecție ”Arpino” Italia   –           –           4 – 7 aprilie 2018       Arad

 

42        Olimpiada Școlară de Interpretare vocală, muzică specializată și istoria muzicii

(clasele I-VIII)           Liceul de Arte ,, Regina Maria,”Alba Iulia   Februarie 2018           5 – 9 februarie 2018            Alba Iulia

43        Olimpiada Școlară de Arte Vizuale și Istoria Artelor

(clasele XI-XII)         Liceul de Arte ,, Regina Maria,”Alba Iulia   Februarie 2018           5 – 9 februarie 2018            Alba Iulia

44        Olimpiada Școlară de Interpretare vocală, muzică specializată și istoria muzicii

(clasele IX-XII)         Liceul de Arte ,, Regina Maria,”Alba Iulia   Februarie 2018           5 – 9 februarie 2018            Alba Iulia

45        Concurs Interjudețean de Arte Vizuale și Istoria Artei

(clasele V-IX) Liceul de Arte ,, Sabin Păuță” Reșița            Martie 2018    9-11 Martie 2018        Reșița

46        Olimpiada Interjudețeană de Interpretare vocală, muzică specializată și istoria muzicii

(clasele I-VIII)           Liceul de Arte ,, Sabin Păuță” Reșița            Martie 2018    9-11 Martie 2018        Reșița

47        Olimpiada Interjudețeană de Interpretare vocală, muzică specializată și istoria muzicii

(clasele IX-XII)         Liceul de Arte ,, Sabin Păuță” Reșița            Martie 2018    9-11 Martie 2018        Reșița

48        Olimpiada Națională de Arte Vizuale și Istoria Artelor( clasele XI-XII)    Liceul de Arte Plastice din Timișoara        Aprilie 2018    4 – 7 aprilie 2018       Timișoara

49        Olimpiada Națională de Interpretare vocală, muzică specializată și istoria muzicii

(clasele I-VIII)           Colegiul de Arte , Baia Mare Aprilie 2018    4 – 7 aprilie 2018       Baia Mare

50        Olimpiada Națională de Interpretare vocală, muzică specializată și istoria muzicii

(clasele IX-XII)         Liceul de Arte ,,Marin Sorescu”, Craiova     Aprilie 2018   4 – 7 aprilie 2018            Craiova

51        Concursul Național de Cor, clasele (V-XII) Liceul de Arte ,,Sigismund Toduța” Deva    Aprilie 2018            4 – 7 aprilie 2018       Deva

52        Olimpiada Națională de MATEMATICĂ (clasele V-XII)  Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – ALBA IULIA 10.03.2018      03.04.2018 – 07.04.2018        SATU  MARE

53        Concursul de Matemtică Aplicată “Adolf Haimovici” (clasele IX-XII)     Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – ALBA IULIA  10.03.2018      Nu s-a stabilit încă!    IAȘI

54        Concursul de Matematică – LUMINAMATH -(clasele V-VIII)     În fiecare unitate școlară cu clasele

II-VIII           10.11.2017      25.11.2017      Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – ALBA IULIA

55        Concursul de Matematică – “Memorialul IOAN MARIȘ” (clasele IX-XII)           Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – BLAJ      19.05.2018

56        Concursul de Matematică – “Memorialul MIRCEA GANGA” (clasele IX-XII)    Colegiul Național „David Prodan” – CUGIR     11.05.2018

57        Concursul de Matematică – “MENS SANA” (clasele IX-XII)        Colegiul Național „Avram Iancu” – CÎMPENI       09.12.2017

58        Concursul de Matematică – “PITAGORA” (clasele IV-VIII)         Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – ALBA IULIA         24.03.2018

59        Olimpiada Satelor (clasele V-VIII)

60        Olimpiada Națională de Informatică (clasele V-XII)           Colegiul Național „Lucian Blaga” – SEBEȘ            17.03.2018      Probabil început de aprilie 2018        Arad

61        Olimpiada Națională de Tehnologia Informației (clasele IX-XII)   Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – ALBA IULIA        21.04.2018      18-20.05.2018 Călărași

62        Olimpiada de Pregătire Sportivă Teoretică   Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia           17 .03.2018            12-15 aprilie 2018

Târgu Mureș, jud. Mureș

 

63        Concurs de povestire/interpretare balade şi basme populare  ȋn limba maghiară „Kriza János”, clasele I-IV     Școala Gimnazială „Sebes Pál” Rimetea      13 octombrie 2018     16-18 noiembrie 2018            Sfântu Gheorghe

64        Concurs de povestire/interpretare balade și basme populare   ȋn limba maghiară „Kriza János” , clasele V-XII  Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud     13 octombrie 2018     16-18 noiembrie 2018            Sfântu Gheorghe

65        Concurs de ortografie ȋn limba maghiară „Fürkész”, clasele I-IV   Școala Gimnazială Lopadea Nouă            24 februarie 2018       20-22 aprilie 2018      Oradea

66        Concurs pe echipe despre povești ȋn limba maghiară

„Mesék szárnyán”, clasele I-IV         Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud     27 Ianuarie 2018        23-25 martie 2018    Oradea

67        Concurs de recitat poezii ȋn limba maghiară „Vidám Versek Versmondó”, clasele I-IV, V-XII            Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud     24 februarie 2018       20-21 Aprilie 2018     Satu Mare

68        Concurs de recitare poezii ȋn limba maghiară „Kányádi Sándor”, clasele I-IV      Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud           24 februarie 2018       11-13 Mai 2018          Varșolț

69        Concurs de interpretare cântece populare ȋn limba maghiară „Őszirózsák”, clasele I-IV   Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud        9 Iunie 2018   19-21 Octombrie 2018           Dumbrăvița, jud. Timiș

70        Olimpiada de limba și literatura maghiară clasele V-XII     Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud            24 februarie 2018       05-07 Aprilie 2018     Aiud, jud. Alba

71        Olimpiada de istoria şi tradiţiile minorităţii maghiare, clasele VI-VII        Liceul romano-catolic “Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia  10 Martie 2018          04-06 Aprilie 2018     Sfântu Gheorghe

72        Olimpiada de religie romano-catolica ȋn limba maghiară, clasele V-XII    Liceul romano-catolic “Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia  3 Martie 2018 05-07 Aprilie 2018     Oradea

73        Olimpiada de religie ȋn limba maghiară-cultele reformat, unitarian, evanghelic     Școala Gimnazială Lopadea Nouă 3 Martie 2018 05-07 Aprilie 2018     Târgu Secuiesc

74        Concursul de ortografie ȋn limba maghiară „Simonyi Zsigmond”, clasele V-VIII Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud           03 Martie 2018           29-31 Martie 2018      Cluj Napoca

75        Concursul de ortografie ȋn limba maghiară „Implom József”, clasele IX-XII        Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud           20 Ianuarie 2018        01-03 februarie 2018  Sfântu Gheorghe

76        Concurs regional de recitare poezii  ȋn limba maghiară “Coroniţa de advent”       Liceul romano-catolic “Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia   25 Noiembrie 2017    09 Decembrie 2017    Deva

77        Olimpiada de matematica pentru școli/secţii cu predare în limba maghiară cls. V-XII      Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud        Ianuarie 2018,            31.01-04.02. 2018      Sovata

78        Concurs ȋn limba maghiară “Regemondó”, clasele P-IV     Școala Gimnazială Lopadea Nouă    19.02-12.03. 2018     20-22 Aprilie 2018     Târgu Mureș

79        Concurs judeţean ȋn limba maghiară „Kör, Kör, ki játszik?” pentru preşcolari       Școala Gimnazială Lopadea Nouă Aprilie 2018    –           –

80        Concurs pentatlon ȋn limba maghiară “Napsugár”, clasele I-IV      Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud    Martie 2018    08-10 iunie 2018        Satu Mare

81        Concurs naţional interdisciplinar ȋn limba maghiară „Tudek”, clasele IX-XII       Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud           27 octombrie 2018     7-9 decembrie 2018    Odorheiu Secuiesc

82        Concurs ȋn limba germană ” Micul Istoric”, clasele IV, resp VIII   Liceul German Sebeș Martie 2018            –           –

83        Concursul ȋn limba germană „Ziua limbilor materne”          Liceul German Sebeș Februarie 2018            –           –

84        Olimpiada de limba şi literatura germană maternă   Liceul German Sebeș 01-15  Martie 2018     03-06 Aprilie 2018   Sibiu

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Un răspuns la IȘJ Alba: Calendarul desfășurării olimpiadelor și concursurilor, etapele județene și naționale, în anul școlar 2017-2018

  1. observator 07.02.2018 la 19:46

    La istorie, geografie si socio-umane se mai desfasoara olimpiade si sesiuni de comunicari ale elevilor?