Ziarul Unirea

Ioan Rus vede în judetul Alba cel mai mare potenţial de creştere din Transilvania

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

În urma unei analize economice a judeţelor din Transilvania, clujeanul Ioan Rus, fost ministru de interne şi vicepremier în Guvernul Năstase, a declarat pentru ziuadecluj.ro că judeţul Alba are un  important potential de creştere economică, enumerând totodată câteva dintre cele mai puternice companii din judeţ.

ioan rusDin punct de vedere economic pot să vă spun că aproape toate județele din Transilvania sunt pe plus sau pe cale să devină pe plus. Am fost acum două săptămâni la inaugurarea fabricii Mercedes de la Sebeș. Se vor fabrica acolo cele mai moderne cutii de viteză automate din lume, o fabrică mare, și am discutat cu mai mulți, a fost și premierul și miniștrii Șova, Niță și am luat Alba. Alba are Transavia, care produce carne de pui, între cele mai mari firme din țară, are Albalact, una dintre cele mai bune din țară, are Elite cu carne de pui, cu mezeluri, printre cele mai bune, Kronospan, cea mai mare firmă din țară, Mercedes a venit acum, cu siguranță cea mai solidă investiție din România, porțelanul de Alba funcționează.

ELIT

Alba e un județ care nu poate da atâta forță de muncă cât e nevoie și vorbeam cu directorul noii fabrici și spunea: <<Dacă se termină autostrada, în 50 de minute sunt la Sibiu, mă urc pe avion, într-o oră sunt la Cluj, mă urc pe avion, dacă se face autostrada către Nădlac, piesele pleacă, vin>>.

Sălajul, cu Silcotubul, cu Michelinul, cu celelalte, e cam în aceeași situație, Bistrița-Năsăud cu Acumulatorul, mii de locuri de muncă, șomaj redus, Maramureș, Satu-Mare se descurcă pe zona lor, Arad, Timiș, la fel, singurul județ care are unele probleme e Hunedoara, care a avut un tip de industrie, greu reconvertibilă, au și furat-o de-au rupt tot pe-acolo. Dacă te uiți cu atenție la județele din Transilvania, toată lumea a făcut pași înainte”, a declarat, în cadrul unui interviu acordat ziuadecj.ro, Ioan Rus.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Consilierii județeni PSD Alba: Eșec la licitația CJ Alba privind transportul public de persoane. Soluția propusă de PSD

Conducerea Consiliului Județean Alba înregistrează un prim eșec la licitația privind transportul public de persoane prin curse regulate, după ce… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

dan 22 aprilie 2014 at 17:59

”Alba e un județ care nu poate da atâta forță de muncă cât e nevoie „? oare pe ce lume traieste domnu Rus? s-a uitat vreodata pe oferta de locuri de munca din judet? stie ca somajul official este in jur de 10%,zeci de mii de someri?

Espinosa 22 aprilie 2014 at 18:34

Dl Rus nu se uita decat la TV unde lucrurile se vad mai in roz. Asta probabil din cauza orientarii posturilor sau nepriceperii materialului uman.

In cercurile in care se invarte Ioan Rus lucrurile se vad intr-o lumina diferita. Depinde de la ce inaltime privesti…

Ca Transilvania se misca diferit sunt de acord. Insa e cale lunga pana la bunastare raspandita la clasele de mai jos.

soimul de munte 22 aprilie 2014 at 18:39

in AB sint orase/municipii/localitati cu somaj 0% sau 1-3% (reprezentind oameni care nu vor sa munceasca) si altele cu somaj peste 70% (incluzind indivizi scosi din evidente) mai ales acolo unde primarii au fost incompetenti si au distrus fara a pune altceva in loc; unii mai fac naveta pe distante medii insa, daca se scade naveta din venit, mai ca se apropie de venitul unui somer- mai sint cei care fac naveta cu mijloacele patronatului, care alaturi de bugetari- mai tin fatza zonei;

dand 22 aprilie 2014 at 19:26

@soimul de munte
poate ne spui si noua orasu ala cu zero soamaj!! nu cred ca vrea nimeni sa stea pe banii de somaj, somajul este limitat la cateva luni dupa care 0 lei/luna.. Blaj (13,6%), Ocna Mureş (8,2%), Aiud (7,5%), Câmpeni (6,9%), Sebeş (6,8%), Zlatna (6,7%), Baia de Arieş (6,4%), Abrud (5,6%), oraşul Teiuş deţinând cea mai mică pondere (3,9%)

soimul de munte 22 aprilie 2014 at 20:53

somaj 0% este in Sebes, Blaj, Alba-Iulia si Cugir se apropie- cifrele de somaj bazate pe acte nu sint reale, pentruca multi oameni au iesit din evidentele somajului si nu mai primesc indemnizatii- si nu poti compara facilitatile din Sebes (incluzind noua fabrica StarTransmision) cu cele 2 (viitoare 3) facilitati Bosh din Blaj, cu o gramada de firme colaboratoare pe orizontala, cu ceea ce se gaseste in alte orase/municipii- poate ca si la Sebes s-au mai lasat pe tinjala unii de a ajuns somajul-spui la 6,8% insa doar pentruca oamnenii au refuzat locuri de munca- si cifrele sint sigur driblate, pentruca nu se poate ca Ocna -Mures are oficial 8,2% desi nu este nimic in oras-ceva pravalii si bugetarii din scoli si administratie, Aiudul nu poate avea 7,5% pentru ca are doar bugetari in scoli, administratie , puscarie si spital, Cimpeniul cu 6,9% este LA EGALITATE cu Sebesul!!! deci, nu ai date corecte…sau datele oficiale sint ca pe vremea lui ceasca…sa dea bine la bucuresti

cRx 22 aprilie 2014 at 20:38

@dand cred ca Sebesul e la zero la suta, privind somajul!

Stimabile Presecan unde si cum pot sa citesc si eu stirile de pe ziuadecluj.ro? Exista un asemnea site? E greu sa te documentezi?

dand 22 aprilie 2014 at 21:47

@crx
din pacate datele ajofm alba te contrazic, Sebeş (30 ianuarie 2014 , 1326 personae inregistrate ca someri,adica 6,8%) .

HH 22 aprilie 2014 at 22:06

UN PESEDIST CA TOTI PESEDISTII , AUTOSUFICIENT SI SMECHER, DAR DE LA CLUJ !

soimul de munte 23 aprilie 2014 at 8:33

tipul vorbeste de potentialul de crestere nu de cresterea reala-si asta e unul dintre putinii politicieni seriosi de stinga , cu responsabilitatea vorbelor

geob 22 aprilie 2014 at 22:53

Toate marile firme,pe care lea amintit acolo,platesc taxele si impozitele la Bucuresti,nu la orasul de resedinta.

dolfi 22 aprilie 2014 at 23:03

vorbe goale pentru prosti. Alba nu e in stare sa asigure locuri de munca absolventilor de studii medii, nu mai zic de cei de la Universitate.(asa cum e ea)

E frumos cand afara e vopsit gardu’ si-nauntru leopardu’

Cate zeci de mii de oameni n-au loc de munca? Aud?

Incepe campania electorala atata tot. Pana nu ne apucam de vanat (la propriu) politicieni sa le atarnam capetele la intrarile din orase, cred ca nu se va face nimic in tara asta. Oricum sunt destui prosti la care le place sa fie mintiti…

Ioan 23 aprilie 2014 at 8:53

Se scrie ELIT nu ELITE !

COSMIN 23 aprilie 2014 at 10:11

Abureala psd-ista! Vor sa prosteasca lumea! Incepe campania ” galeata, bricheta, pixul, faina ,zaharul etc”

Genina 23 aprilie 2014 at 15:01

De dimineata caut pentru firma mea private un JURIST care de maine sa intre in paine,,,,vin o multime de tineri care nu stiu pe ce lume traiesc….caut o secretara care stie sa scrie o adresa..nu vreau sa vedeti cate CV-uri am si nici macar nu stiu sa si-l aseze in pagina….domnul Rus se refera la FORTA DE MUNCA CALIFICATA..domnilor nu avem..avem o multime de someri prosti, care cred ca statul are OBLIGATIA sa le ofere un serviciu. Profesionisti nu mai avem. Platesc cu 1000 de euro un angajat bun ca sa il tin in firma si eu castig si mai putin dar vreau sa imi tin omul bun in firma. Problema in Alba sunt persoanele calificate care nu stiu o meserie.

Am 300 de CV pe post si nu gasesti un om ca lumea.
Asta e problema fratilor, nu insemn aca daca esti somer te si pricepi la ceva, pune mana pe carte si invata o meserie, nu avem nevoie si nu avem nici obligatia sa luam toti looserii in service
cu stima o patroana ce plateste taxe si impozite

un somer 23 aprilie 2014 at 15:37

Geanina o patroana semianalfabeta:) Doama patrona, daca ti-ai depune cv-ul intr-o firma serioasa, nici dracu nu te-ar angaja la cat esti de proasta.

dolfi 23 aprilie 2014 at 16:55

pai asta e problema… o gramada de semianalfabeti prin diverse mijloace sunt mari patroni. Se uita la tine de sus si vor servicii de inalta calitate. Iar cand e vorba de bani… se uita chioras si-ti arunca in scarba niste maruntis. Cum se face ca in orase mai mari, unde oamenii sunt SI platiti pe baza competentelor nu se plange nimeni ca nu gaseste „forta de munca” ???
E vorba si de mentalitate.
Dar cand meltenii sunt majoritari, n-ai ce sa ceri si nici de unde.

unaltsomer 23 aprilie 2014 at 17:44

@Genina
o postare plina de dispret si de prostie umana.
ai vazut azi de dimineata ca nu mai ai nici jurist nici secretara dar te dai rotunda ca esti in stare sa dai salarii de 1000 euro.
Este o vorba la americani, Great leaders have humility. Marii lideri au smerenie. Nu este cazul tau, esti doar o mare patrona de Alba.