Ioan Lazăr, mesaj pentru primarul din Câmpeni: Mai bine alegea PLR. PSD nu-l va susține la alegerile locale din 2016
Președintele PLR Alba Ioan Lazăr nu vede cu ochi buni trecerea primarului din Câmpeni, de la PNL la PSD, fiind de părere că social-democrații nu-l vor susține pentru a participa la alegerile locale din 2016, deoarece actualul viceprimar ”este foarte activ și îi suflă în ceafă”.
Pentru a evita titulatura de ”traseist politic”, Lazăr consideră că primarul din Câmpeni ar trebui să migreze la PLR și astfel rămâne în ALDE, grup al Parlamentului European din care PNL a ieșit când a fuzionat cu PDL.
Președintele PLR Alba conchide prin a spune că electoratul din Câmpeni care l-a votat pe Călin Andreș ar trebui să rămână în continuare acelorași principii liberale și să-l voteze pe Călin Popescu Tăriceanu.
”Bănuiesc că motivul trecerii la PSD a primarului din Câmpeni a fost faptul că nu s-a regăsit în familia popular europeană. Era mult mai înțelept dacă alegea liberalii. Atunci mai era numit traseist politic. Eu sper ca cei care l-au votat ca primar să nu împărtășească aceleași idei și să-l voteze pe liberalul Călin Popescu Tăriceanu, deoarece actualul viceprimar din Câmpeni, care este foarte activ îi suflă în ceafă lui Andreș. La următoarele alegeri locale social-democrații îl vor susține pe omul lor și nu pe fostul liberal Călin Andreș. Recunosc că și noi am dus negocieri cu el și vreau să subliniez că dacă pentru PSD a fost o sărbătoare achiziția unui primar de oraș, noi nu am făcut o tragedie din aceasta”, a spus Ioan Lazăr.
Călin Andreș nu a semnat deocamdată adeziunea la PSD, dar a spus că acest lucru se va întâmpla cel târziu săptămâna viitoare.
Liderul PNL Alba Teodor Atanasiu nu crede că Andreș va pleca și a comentat vestea drept o gumă.
Amintim că OUG care permite migraţia aleşilor locali pentru 45 de zile fără ca aceştia să-şi piardă mandatul a fost adoptată de Guvern și a intrat în vigoare la 1 septembrie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României