Curier Județean

Întâlnirea rezerviștilor din județul Alba a avut loc, miercuri, la sediul IPJ

Ioana Oprean

Publicat

în

Miercuri, 3 iunie a.c., la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba a avut loc Adunarea Generală a membrilor Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din MAI – Filiala Judeţeană Alba.

intalnire rezervisti01La întâlnirea anuală, prilejuită de analizarea activităţii Filialei Judeţene Alba a asociaţiei, au participat membri ai asociaţiei, rezervişti ai MAI din structurile de poliţie, jandarmi, ISU şi penitenciare iar în calitate de invitaţi au fost prezenţi domnul prefect al judeţului Alba Gheorghe Feneşer şi şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea.

În deschiderea şedinţei ce a fost condusă de preşedintele filialei judeţene, domnul general de brigadă ® Stoica Dumitru, a fost ţinut un moment de reculegere, în memoria celor 11 membri ai asociaţiei ce au trecut în nefiinţă în anul 2014.

În prezent, Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din MAI – Filiala Judeţeană Alba are 310 membri, cei mai mulţi (268) provenind din structurile de poliţie, iar activităţile organizate de această organizaţie vizează desfășurarea de activităţi cu caracter educativ, cultural, de recreere şi odihnă, de sprijinire a unităţilor Ministerului Afacerilor Interne în activitatea desfășurată de acestea, precum şi de promovare a drepturilor şi intereselor justificate ale membrilor săi.

Din analiza rezultatelor Filialei Judeţene Alba a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din MAI pentru anul 2014, a rezultat că activităţile acesteia au atins obiectivele propuse, iar colaborarea cu instituţiile publice şi cu cele ale Ministerului Afacerilor Interne a fost una foarte bună.

Pentru perioada imediat următoare, filiala şi-a propus să atragă un număr mai mare de membri şi să se implice mai mult în organizarea de evenimente de socializare.

Domnul prefect, Gheorghe Feneşer a apreciat colaborarea Instituţiei Prefectului cu toate structurile Ministerului Afacerilor Interne din judeţ, inclusiv cu asociaţiile rezerviştilor şi a asigurat de întregul său sprijin.

Prin cuvântul său, domnul chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, şi-a exprimat preţuirea pentru rezerviştii Ministerului Afacerilor Interne şi aprecierea atât pentru activitatea avută în slujba cetățeanului cât şi pentru ceea ce fac în prezent, în calitate de cadre militare în rezervă şi retragere. Totodată i-a asigurat de sprijinul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, în activităţile propuse şi le-a adresat urări de sănătate şi succes în activităţile desfăşurate.

(V.N.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii

Ioana Oprean

Publicat

în

Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult