Incident la localul Gavroche: ”A început să amenințe, fluturând, ABUZIV și ILEGAL, legitimația de procuror” – susține patronul, Alin Ignat

Consilierul local albaiulian Alin Ignat a postat pe pagina sa de Facebook varianta sa despre modul în care s-a desfășurat, miercuri seara, în localul Gavroche pe care îl deține, un incident între angajații săi și un client – procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia (după cum spune el):

”Ieri, 3.08, în jurul orei 19:30, la Gavroche, se prezintă un client împreună cu soția. La un prim contact cu respectivii, ospătărița constată că e vorba despre două persoane care au creat probleme cu diferite ocazii, în trecut și pe care am decis să nu le mai servim în restaurantul nostru, un drept legal de care ne bucurăm în țara asta, slavă Domnului. Mai în scurt, celor doi li s-a pus în vedere faptul că nu mai sunt bineveniți în unitate, din cauza comportamentului inacceptabil pe care l-au avut la fiecare vizită, strigând la ospătari, plângând isteric și la propriu că e fum (pe vremea când fumatul era permis în interior), refuzând ciorba pe motiv ca e fierbinte, refuzând supa de linte pe motiv ca e fasole, plecând de la masă dupa 20 de minute, când mancarea era servită, pe motiv că au așteptat prea mult, refuzând să plătească produse comandate și primite, păgubind astfel personalul și restaurantul, de fiecare dată. Legenda urbană spunea că soțul ar fi procuror sau ar avea vreo legătură cu Parchetele din județ. Ei bine, ieri, la informarea de către ospătar a celor doi că nu vor fi serviți, soțul a început să amenințe, fluturând, ABUZIV și ILEGAL, legitimația de procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba: „Tu știi cine sunt eu? Vrei să îți arăt ca zbori de aici?”. În cele din urmă, părăsind locația, procurorul, pe numele său Muntean Dragoș, anunță, telefonic, poliția, am motive să cred că personal și nu prin serviciul 112, la unitate prezentându-se agenții Drăgan și Giurgiu, de la Poliția Municipală Alba Iulia. Spun că am motive să cred că sesizarea s-a făcut personal pentru că refuz să accept că dispecerul de la 112 a putut fi atât de ignorant și necunoscător al legii încât să direcționeze o astfel de sesizare către poliție, care nu are NICIO COMPETENȚĂ în problemă. Cei doi agenți, comportându-se asemeni unor bodyguarzi ai procurorului, au cerut NEJUSTIFICAT ospătăriței să se legitimeze, fără ca, întâi de toate, să se legitimeze ei. Aceasta a refuzat, neînțelegând rațiunea pentru care i se solicită asta. Deși, ulterior, ospătărița a prezentat documentul de identitate, cei doi agenți, incărcați de zel întru răzbunarea procurorului, au întocmit pe numele acesteia un proces verbal contravențional pentru refuzul legitimării.

ELIT

Astfel, astăzi, când vorbim, un procuror din țara asta își permite să facă uz de funcția lui și la restaurant, unde se răzbună pe un angajat al unei societăți comerciale private, folosindu-se ABUZIV de Poliția Română, care, tot ABUZIV, obligă angajatul la plata unei amenzi, printr-un proces verbal incheiat ILEGAL!

Un astfel de individ a putut ajunge procuror la un Parchet din România!

În zilele următoare voi face toate demersurile legale necesare pentru ca aceste abuzuri să fie sancționate.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Nu vă lăsați pradă abuzurilor unor personaje care nu fac cinste instituțiilor pe care le reprezintă și care aruncă, nejustificat, o umbră asupra atâtor oameni profesioniști, competenți și de bună credință din sistem!”, a scris Alin Ignat.

Potrivit IPJ Alba, apelul nu a fost făcut prin 112, ci direct la sediul Poliției.

”Legat de de acest incident, IPJ Alba face verificări cu privire la modalitatea de intervenție a polițiștilor. Persoana sancționată are posibilitatea să conteste în instanță măsura aplicată”, a declarat purtătorul de cuvânt al instituției.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comunele Ponor și Cut SCAPĂ de restricții, Lunca Mureșului, în scenariul ROȘU, iar Ocna Mureş, Miraslău și Săliștea în cel GALBEN. Decizia CJSU

Datorită scăderii incidenței sub 1.5 comunele Ponor și Cut vor intra în scenariul verde, comuna Lunca Mureșului, unde incidența este… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

Ciurica 4 august 2016 at 16:41

Daca ai local nu trebuie sa umilesti clientii in public adica sa le spui ca nu au voie in restaurant pe nu stiu ce motiv pentru ca aia de numeste umilinta in public. Iar daca vrei ca o persoana sa nu mai calce la tine in local aia o sa- I spuna politia ca are in ordin de debarasare pe motive bine intemeiate pentru ca daca nu poate sa atace ordinul de debarasare in instanta. O fi localul tau dar localul ala este spatiu public si nu ai voie sa umilesti clientii oricite reclamatii sau nazuri ar face in client. As vrea sa vad citiva proprietari de localuri pusi la punct de justitie pentru ca se pare ca nu vreti sa intelegeti ca localurile voastre sint spatiu public si nu puteti voi cu puere de la voi asa cum va taie capu sa refuzati oameni in local fara consimtamintul politiei sau a justitiei

Io 4 august 2016 at 16:55

Ciurica, dupa cum comentezi cred ca esti tu cel implicat in mizeria asta, si-ti reamintesc ca in august 2015, impreuna cu sotia ta a-ti refuzat sa platiti masa la un alt restaurant, pe motiv ca era prea fierbinte ciorba! pai voi credeti ca asa ceva este corect?
De cate ori mergeti sa luati masa in oras, dupa ce va umpleti burdihanele, motivati ca ciorba a fost prea fierbinte si gata, matu plin si buzunarul la fel?
RUSINE SA VA FIE!!
STATI ACSA SI MACATI LATURI…..DACA SUNTETI PORCI !

Omu 4 august 2016 at 17:18

Mey, Ciurica, da’ procuroru’ lu’ peste are voie sa „flendure” legitimația asa cand vrea muschiu’ lui??
Zi mey Ciurica?
MIZERABILA FAMILIE!

a 4 august 2016 at 17:29

Ciurica orice local are dreptul sa isi selecteze clientela omul poate sa primeasca la el in local pe cine vrea…… nu il poti tu obloga sa primeasca toate panaramele cu o legitimatie din Alba. in ceea ce priveste cei 2 militieni sper sa isi piarda serviciul poate a doua oara se vor gandi mai bine cand o sa slujeasca o panarama cu o legitimatie…

bișnițarii 4 august 2016 at 17:31

Ciurică dragă, să nu te surprindem la noi pe terasă că va fi jale. Stai acasă şi servește popcorn plus o apă de la robinet şi vei fi sătul. Apropo şi motivele bine întemeiate ține-le acolo, că tot nu e spațiu public. Voi cei care sunteți procurori aveți impresia că sunteți semi-zei în țara asta. Marş acasă !

cetateanul 4 august 2016 at 17:41

Asta a-ti votat asta aveti. O tara condusa de procurori. Nu realizati ca ei taie si ei spanzura? Sa ii fie rusine acestui jeg.

Coco 4 august 2016 at 17:41

Ai dreptate Io.
Ciurica, de unde pana unde tata, dacă e loc public, în speță restaurantul meu, nu am voie să-mi selectez clientela, să-l dau afara pe nemernicul plin de fițe, ca vezi doamne îl fac de ras. Bănuiesc ca nu i-a strigat chelnerița în gura mare sa părăsească localul, umilindu-l pe domn PORCuror. Cu toate ca asa ar fi meritat, date fiind precedentele create de acesta și distinsa sa sotie.
Civilizați-va mai Ciurica!

Ciurica 4 august 2016 at 17:44

Mai Io ! Dupa cum comentezi cred ca esti si tu vre-un patron ca asta de la Gavroche. Nu poti sa maninci la restaurant fara sa platesti pentru ca daca nu iti place mincarea sau este prea calda nu o maninci, deci ai mincat platesti. Dar problema e aici de „PATRONI” care cred ca daca sint la ei in local pot sa faca ce vor ei si cum vor ei fara nici o lege dupa bunul plac. Nici daca vine cineva la tine Acasa nu ai voie sa ii dai in cap ca te duce politia la puscarie mai „Io”.(asa e legile). Iar daca vrei sa refuzi un client in local ai nevoie de motive intemeiate si adevarate adica nu minciuni si scuze. Iar daca un restaurant te serveste pe tine in bataie de joc tu nu ai voie sa-ti arati nemultumirea ?de frica patronilor ?,ca o sa te umileasca in public in fata la toata lumea si te da afara din local. Bai Io tu pe ce lume traiesti mai baiatule ? In Tara asta sint legi si noi nu sintem la cheremul patronilor si nici la mila sau bunavointa lor. Daca ceri bani trebuie sa prestezi sevicii, iar daca ceri bani multi trebuie sa prestezi servicii de calitate pentru ca daca nu ?, ne furi pe noi pe clienti. In sarac daca fura o piine din magazin se duce la puscarie iar patron care presteaza servicii de cacao cu preturi de la Paris ala fura clienti sau nu ???, mai „Io”!.

Cosmin 5 august 2016 at 7:29

Daca nu ti-a placut mancarea o data eviti sa mai mergi in acel restaurant, nu te duci si a doua oara si a treia oara doar daca esti sado-masochist… si alti clienti au dreptul sa serveasca masa in liniste si sa nu deranjati de tot felul de personaje care nu stiu cum sa se comporte intr-un restaurant…persoanele cu bun simt si civilizate iti spun discret ca ceva nu este ok in servire si nu urla in gura mare sa se faca remarcati.

Ciurica 4 august 2016 at 19:00

Mai Io ? Sti ce fac PATRONIi?, ne taie padurile ne fura din toate directiile, ne cer preturi ca la Londra si cind muncim pentru ei ne platesc cu 2-300 de euro pe Luna si toate astea pentru bunastarea lor personala si a famiilor lor. Si daca ar putea sa faca ei legea in Romania ar mai avea si un pic de putere ca doar pentru asta fac atitia bani nu?. Astazi murdarim imaginea justitiei miine a politiei si dupa aia putem sa stam slugi la patroni si platim la restaurant cit ne cere chiar daca nu mincam nimic pentru ca asa vrea patronu ca doar sintem la el Acasa si el face legea nu noi. Bai Io!? tu pe ce lume traiesti?

m 4 august 2016 at 19:28

fostul jurist de la protectia cosumatorilor se pare ca a cam uitat cum e legea.

Bulă 4 august 2016 at 19:44

Consilierul local Alin Ignat (PNL) acuză …. Acesta povesteşte cum procurorul, alături de soţia sa, au ameninţat personalul localului pe care îl deţine consilierul, după ce au fost poftiţi să părăsească incinta.

Consilierul local desfăsoară afaceri private pe spațiul public al primăriei !? Alo ANI e acasă !

Bulica 4 august 2016 at 22:27

In alba PDL in frunte cu hava si cu arogantul asta de la gavroche sunt ”intangibili” ! Nu are nimeni ce sa le faca!

a 4 august 2016 at 21:06

Ciurica ESTI PENIBIL PENIBIL PENIBIL

eu 4 august 2016 at 22:15

Cel mai mare ingamfat alin ignat…ce lege din romania iti da voie sa nu servesti oamenii intr-un local public… asta ii dicriminare… dar prostimea nu stie lucru… arat-mi in articol de lege care iti da voie sa nu servesti oamenii intr-un local public pentru ca asa vrei tu…

Alin Ignat 4 august 2016 at 23:39

Un lucru nu îmi lipsește, dragii mei anonimi, spre deosebire de voi, am curajul să-mi exprim opinii, puncte de vedere, asumându-mi acest lucru în nume propriu și nu sub vreun nickname din spatele căruia să fiu viteaz. În continuare, să lămurim niște lucruri.

1. Orice unitate de alimentație publică are dreptul să își selecteze clientela. Orice unitate de alimentație publică are dreptul să nu servească oameni în stare de ebrietate sau scandalagii, de exemplu. Sunt convins că nu v-ar face placere sa luați masa în aceeași incintă cu astfel de persoane. Suntem societăți comerciale private! Un client nemulțumit nu e obligat să se întoarcă în același loc. Nu putem fi obligați, nici noi, nici angajații noștri, să suportăm orice și oricât. Nu faceți confuzii, sigur ca nu poate fi vorba de a face asta pe criterii etnice, de gen, orientare sexuală, etc. Sunt convins că nu trebuie să vă învaț eu că asta înseamnă discriminare și e interzisă prin lege. Nu cred că e nevoie nici să precizez că nu despre asta e vorba în cazul de față, după cum clar reiese din relatarea mea.

2. Nu am făcut public evenimentul de ieri în calitate de consilier local, nu există nicio legătură între cele două, în mod evident. În altă ordine de idei, desfășor activitate comercială pe domeniul public, strict pe prioada verii, asta se întâmplă de mai bine de 3 ani de zile, iar pentru asta, societatea, al cărei administrator NU SUNT, plătește primăriei chirie stabilită unitar pentru toate terasele din municipiu. De aici puteți înțelege de ce ANI nu are nicio legătură cu situația în care mă aflu.

3. Era imposibil să nu existe cineva care să lege și acest subiect de Mircea Hava sau de politic, lucru ce mi se pare absolut deplasat, dar, deși o știți și voi, cei care faceți asta, nu vă abateți de la misiunea primită.

4. Am avut convingerea fermă că și acest articol va fi prilej de noi atacuri gratuite la adresa mea, fapt ce nu îmi trezește nimic altceva decât tristețea că, în loc să învățați ceva din experiența prezentată de mine și să nu permiteți asemenea abuzuri în momentul în care vă vor ieși în cale, vă limitați la mica bucurie că mi s-au întâmplat mie și nu altei persoane. Depășiți aceste lucruri și vedeți esențialul. Mâine puteți fi voi! Să aveți curajul de a lupta când mâine va veni! Toate bune tuturor!

ilie de la uzina 5 august 2016 at 8:59

asa, aline , explica-ne cum ai trecut tu firma pe altul, sa poti face politica.
asta ai invata si tu la aprtid, ca procurorul este dusmanul .
ai avut profesori buni.

Alin Ignat 5 august 2016 at 11:31

Nea Ilie, oricât ai vrea s-o răstălmăcești nu îți iese. Firma exista din 1993 și e pe numele tatălui meu, de atunci și până azi, iar eu sunt angajat cu acte în regulă la această societate, sunt managerul restaurantului, nu e nimic ocult. Funcția de consilier local nu e incompatibilă cu aceasta din urmă, citește legea că de bătători de câmpi e plină lumea. Legat de procurori, dacă asta ai înțeles matale din toata povestea, te rog să taci chitic atunci când vei fi pus in situația mea și să stai drepți în fața abuzului! Confirmi cu brio de ce e țara asta unde e astăzi. Să fii sănătos!

curiosu' 5 august 2016 at 7:13

Bai, da cine dracu e proCURoru asta? Cu nume si prenume, sa-l stim si noi. Poate facem la fel, nu? Iar din cate stiu eu, aproape fiecare local publi are camere de supraveghere. Vrem si noi inregistrarea!!!!!!!

mihai 5 august 2016 at 9:07

@ Alin Ignat
Sunt absolut de acord cu decizia pe care ai luat-o (bineinteles, daca cele relatate sunt 100% adevarate. Opinia partii adverse nu o stim…inca).
Dar faptul ca o societate comerciala isi selecteaza clientela, doar pe motivele pe care le-ai expus tu, este absolut corect si in conformitate cu legea. Dealtfel sunt multe cluburi, pub-uri, restaurante, care au afisat la intrare acest lucru. Probabil ca va trebui sa iti afisezi si tu acest mesaj.
Toti cei care critica, injura, se leaga de alte motive (politice, sau mai stiu eu ce…) sunt persoane care nu au facut absolut nimic in viata lor…stau toata ziua si asteapta un motiv sa aiba pe cine sa critice. La noi in tara asta, a devenit „sport national” critica….se critica orice…nici macar nu cunosc persoanele, activitatea pe care o desfasoara si nici macar nu lasa omul sa vada daca face ceva bine sau nu, ca ei imediat sar in sus si critica.
Asa ca, daca lucrurile stau exact cum au fost relatate, poti sta absolut linistit, ai procedat CORECT – moral si legal.

PS: nu ai camere de luat vederi in interior?
pooate le faci publice…asa pentru rusinea personajului….

Ionut 5 august 2016 at 10:11

Filantropica

fane de la sifoane 5 august 2016 at 10:26

mai stiu cazuri de localuri in care politistii au fost trimisi pe post de militzieni-bodyguarzi de tot felul de cretini pe motiv ca e galagie prea mare pe terasa – asta in timpul orelor de functionare a localului -.
Culmea, asociatia de proprietari din care face parte respectivul cretin nu a primit nici o sesizare din blocul respectiv legata de galagia produsa de clientii acelui local. Local (si terasa)din care zgomotul e muuult mai mic decat un alt local aflat la distanta cu muzica la volum maxim…
Mai stiu si cazul Rîma cand fac tot felul de petreceri cu bumți-bumți pentru pastilați ca suna toate Carolinele si Motilor dintr-un capat in altul si culmea… nu incalca nici o lege!

Razvan si vidra 5 august 2016 at 13:34

Bravo mai baiatule!!! Esti demn si curajos cum putini sunt in ziua de azi, esti un tanar cum multi ar trebui sa fie si chiar daca esti , asa cum spun unii anonimi , eu le-as zice neica nimeni, ingamfat pare ca si ai de ce si chiar daca nu sunt de acord cu aceasta forma de manifestare mai ca ti-o accept ! Mai anonimilor care intelegeti sa jigniti voi sunteti numai calitati ? Invidia , lasitatea si rautatea pe care le afisati cred ca intrec ,,ingamfarea” acestui baiat care da dovada de multa inteligenta si responsabilitate … Cine arunca piatra? Vai , vai , va meritati soarta!!!! BRAVO ALIN IGNAT !!! Mergi inainte si lasa cainii sa latre la luna!

Albaiulean 5 august 2016 at 15:36

Alin Ignat nu te lasa si baga ceva reclamatii lui procuror Muntean Dragos catre d-l Lazar Gusti din Aiud ajuns ,,al mai mare procuro ori d-lei Pruna,,iar politistilor plutonieri Dragan din Mihalt si Giurgiu din Galda sa afle d-l Petre Toba ca ei sunt,, politisti particulari,,….!V-as ruga pe cei de la ziar sa nu mai stergeti unele comentarii,fiti drepti si corecti,nu cu plecaciuni politistilor si procurorilor !