Începând cu 1 martie 2020, modificările cererii inițiale pentru beneficii sociale, se vor putea face și electronic!
Începând cu 1 martie, prin Ordinul ministrului Muncii, Violeta Alexandru, care va fi transmis mâine Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială și Agențiilor Județene, cetățenii vor putea transmite electronic către AJPIS-uri documentele prin care se modifică cererea inițială pentru beneficii sociale.
Astfel, oamenii nu vor mai fi nevoiți să facă drumuri inutile pentru a depune hârtii la sediul agențiilor, în momentul în care apar modificări în dosarul depus inițial.
În acest sens, agențiile județene vor crea adrese de e-mail dedicate pe care le vor publica pe site-ul instituției, împreună cu lista documentelor care pot fi transmise online.
Sigur, opțiunea depunerii la ghișeu rămâne valabilă.
Câteva dintre cele mai importante situații în care se poate comunica electronic sunt:
- modificările intervenite în starea civilă a părinților (în cazul alocației de stat și indemnizației de creștere a copiilor)
- modificarea domiciliului/reședinței pe raza aceluiași AJPIS sau a altui AJPIS (toate beneficiile)
modificarea modalității de plată (ex: din mandat poștal în cont bancar – toate beneficiile) - solicitarea recalculării cuantumului indemnizației pentru creșterea copiilor
transmiterea oricărui alt document doveditor solicitat de AJPIS.
Acesta este doar un pas pe calea simplificării, un proces ce reprezintă o prioritate asumată a ministrului Violeta Alexandru și a întregii echipe de conducere a Ministerului Muncii.
De îndată ce un guvern liberal va avea atribuții depline, vom supune aprobării un proiect de act normativ care prevede că cetățenii vor putea depune electronic TOATE documentele necesare obținerii beneficiilor de asistență socială. Proiectul este finalizat, dar moțiunea de cenzură votată de majoritatea parlamentară retrogradă a pus în așteptare și această inițiativă atât de benefică pentru români.
Cu siguranță nu ne vom opri aici, continuăm simplificarea și eficientizarea, pentru că atunci când îți pasă de oameni, te interesezi, faci demersuri și iei decizii rapide pentru ei.
Alin Ignat, Secretar de Stat în Ministerul Muncii și Protecției Sociale
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Lucrări de reabilitare la grădinița din zona Centru Teiuș: Rețelele electrice vechi de peste 50 de ani se înlocuiesc în totalitate, se schimbă tavanele și instalațiile. Renovări și la Casa de Cultură
Lucrări de reabilitare la grădinița din zona Centru Teiuș: Rețelele electrice vechi de peste 50 de ani se înlocuiesc în totalitate, se schimbă tavanele și instalațiile. Renovări și la Casa de Cultură Lucrarile de reabilitare termică ale gradinitei din zona Centru, se derulează in ritm sustinut, au anunțat reprezentanții primăriei, marți, 23 iulie 2024. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie