În Alba, prin ”grija” Instituţiei Prefectului condusă de Gheorghe Feneşer, dezorganizare în noaptea alegerilor prezidențiale
În zilele premergătoare datei de 2 noiembrie, când a avut loc primul tur al alegerilor prezidenţiale, Instituţia Prefectului a organizat mai multe serii de instruiri la care au luat parte preşedinţii şi locţiitorii celor 439 de secţii de votare din judeţ. Au fost abordate teme complexe, astfel încât cei peste 800 de preşedinţi şi locţiitori să nu aibă probleme la primul tur de scrutin.
Dar, ce să vezi, stupoare, nici nu s-a încheiat bine ziua alegerilor şi necazurile au şi apărut. Pe holurile Instituţiei Prefectului era harababură mare în noaptea de duminică spre luni. Preşedinţii secţiilor de votare s-au trezit că ar fi trebuit să numeroteze, pe listele electorale, alegătorii prezenţi la urne. Şi nu au făcut acest lucru! Pe bună dreptate ne întrebăm cum s-a întâmplat aşa ceva? Răspunsul e simplu. În cele câteva zile de instruire, cei responsabili, adică prefectul Gheorghe Feneşer – reprezentantul Guvernului în teritoriu, a omis acest amănunt, care a fost trecut la capitolul… şi altele. Aşa că preşedinţii celor 439 de secţii de votare din judeţ şi-au scos listele electorale din plicurile sigilate şi pe holul Instituţiei Prefectului, unde a funcționat Biroul Electoral Județean Alba, au trecut la numerotarea alegătorilor prezenţi la urne.
Oare este normal aşa ceva? Ce fel de organizare a alegerilor este aceasta? Să fim serioşi, asta e curată dezorganizare! Realitatea ne arată că e vorba despre cea mai slabă organizare a unui scrutin electoral de când funcţionează Instituţia Prefectului! Cine are certitudinea că nu au existat nereguli, în această importantă etapă de numerotare, derulată la ceas de noapte, pe holurile prefecturii?
Poate ne răspunde şi nouă Instituţia Prefectului dacă în opinia sa e o situaţie normală ca numerotarea listelor să se facă în aceste condiții. Trist este că nici cei de la Biroul Electoral Judeţean Alba nu au avut vreo reacţie faţă de harababura iscată la ceas de noapte. Chiar dacă era normal ca plicurile cu listele electorale să fie desigilate numai în faţa comisiei, se pare că nimeni nu a mai ţinut seama de nimic. Uite că unde sunt reguli, e şi tocmeală, aşa că, cine mai știe cum s-a făcut numerotarea alegătorilor prezenți la urne? Ultima funcție politică a prefectului Gheorghe Feneșter a fost cea de președinte al Partidului Conservator Alba, al cărui fondator este domnul Dan Voiculescu. (C.B.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









