În Alba, prin ”grija” Instituţiei Prefectului condusă de Gheorghe Feneşer, dezorganizare în noaptea alegerilor prezidențiale
În zilele premergătoare datei de 2 noiembrie, când a avut loc primul tur al alegerilor prezidenţiale, Instituţia Prefectului a organizat mai multe serii de instruiri la care au luat parte preşedinţii şi locţiitorii celor 439 de secţii de votare din judeţ. Au fost abordate teme complexe, astfel încât cei peste 800 de preşedinţi şi locţiitori să nu aibă probleme la primul tur de scrutin.
Dar, ce să vezi, stupoare, nici nu s-a încheiat bine ziua alegerilor şi necazurile au şi apărut. Pe holurile Instituţiei Prefectului era harababură mare în noaptea de duminică spre luni. Preşedinţii secţiilor de votare s-au trezit că ar fi trebuit să numeroteze, pe listele electorale, alegătorii prezenţi la urne. Şi nu au făcut acest lucru! Pe bună dreptate ne întrebăm cum s-a întâmplat aşa ceva? Răspunsul e simplu. În cele câteva zile de instruire, cei responsabili, adică prefectul Gheorghe Feneşer – reprezentantul Guvernului în teritoriu, a omis acest amănunt, care a fost trecut la capitolul… şi altele. Aşa că preşedinţii celor 439 de secţii de votare din judeţ şi-au scos listele electorale din plicurile sigilate şi pe holul Instituţiei Prefectului, unde a funcționat Biroul Electoral Județean Alba, au trecut la numerotarea alegătorilor prezenţi la urne.
Oare este normal aşa ceva? Ce fel de organizare a alegerilor este aceasta? Să fim serioşi, asta e curată dezorganizare! Realitatea ne arată că e vorba despre cea mai slabă organizare a unui scrutin electoral de când funcţionează Instituţia Prefectului! Cine are certitudinea că nu au existat nereguli, în această importantă etapă de numerotare, derulată la ceas de noapte, pe holurile prefecturii?
Poate ne răspunde şi nouă Instituţia Prefectului dacă în opinia sa e o situaţie normală ca numerotarea listelor să se facă în aceste condiții. Trist este că nici cei de la Biroul Electoral Judeţean Alba nu au avut vreo reacţie faţă de harababura iscată la ceas de noapte. Chiar dacă era normal ca plicurile cu listele electorale să fie desigilate numai în faţa comisiei, se pare că nimeni nu a mai ţinut seama de nimic. Uite că unde sunt reguli, e şi tocmeală, aşa că, cine mai știe cum s-a făcut numerotarea alegătorilor prezenți la urne? Ultima funcție politică a prefectului Gheorghe Feneșter a fost cea de președinte al Partidului Conservator Alba, al cărui fondator este domnul Dan Voiculescu. (C.B.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]








