HC Alba Sebeş a mai dat o lovitură: Alina Şorodoc! *Handbalista va juca duminică, la Bistriţa, împotriva fostei echipe
HC Alba Sebeş mizează pe experienţă în cursa promovării spre Liga Naţională, pe ultima sută de metri înaintea startului stagional înregimentând-o pe Alina Măerean Şorodoc, centrul în vârstă de 38 de ani, care va debuta în echipa lui Teanu Popa tocmai la Bistriţa, împotriva fostei echipe.
Duminică, în prima etapă a Diviziei A, duminică, 21 septembrie, de la ora 11.00, noua achiziţie a Sebeşului va evolua tocmai împotriva fostei sale echipe, CSM Bistriţa, la care a evoluat sezonul trecut!
Şorodoc a semnat cu Bistriţa în 2013, revenind acasă după 19 ani petrecuţi în handbalul mare, la Silcotub Zalău, Universitatea Remin Deva, Rulmentul Braşov (unde a fost colegă cu Stăncuţa Guiu şi Anişoara Marcu) sau Tomis Constanţa. În perioada de sub Tâmpa, handbalista a câştigat Cupa Challenge, a jucat o finală de Cupa Cupelor şi o semifinală de Cupa EHF, şi a fost aproape de calificarea în grupele Ligii Campionilor.
„Este o mutare pe care am perfectat-o în această săptămână. Şorodoc a semnat pentru o perioadă un an de zile, cu posibilitatea prelungirii pe încă un sezon, în cazul promovării. Cred că experienţa şi valoarea sa ne vor ajuta mult în atingerea obiectivului”, a spus Virgil Costea, preşedintele HC Alba Sebeş, echipă care le-a mai înregimentat pe Stăncuţa Guiu, Oana Chirilă şi surorile Pătuleanu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României