Ziarul Unirea

Guvernul Ponta a schimbat din funcţii toţi prefecţii şi subprefecţii. Cine va fi noul prefect în Alba?

Ieri seară, în prima şedinţă a Guvernului Ponta de la învestire, s-a decis schimbarea tuturor prefecţilor şi subprefecţilor.

Pe ordinea de zi a executivului au fost incluse proiectele de hotărâri care operează aceste modificări.

ELIT

Astfel că reprezentanţii Guvernului în judeţul Alba, actualul prefect, Ştefan Bardan şi proaspătul subprefect, Horaţiu Puiu au fost demişi.

Surse din cadrul USL au declarat că s-a stabilit schema de împărţire a prefecturilor între cele trei partide ale Uniunii. Astfel, PSD ar urma să nominalizeze candidaţi pentru funcţia de prefect în 23 de judeţe, în timp ce Alianţa de Centru Dreapta (PNL-PC), va propune prefecţi pentru 18 judeţe plus municipiul Bucureşti.

Cele mai vehiculate nume pentru ocuparea funcţiei de prefect în judeţul nostru sunt ale liberalului Dan Coriolan Simedru şi preşedintelui PSD Alba, Ioan Dîrzu.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Vlad Voiculescu, despre decesele persoanelor infectate cu COVID-19: ”Nu este exclus să fie mii de morți în plus”

Vlad Voiculescu, despre decesele persoanelor infectate cu COVID-19: ”Nu este exclus să fie mii de morți în plus” Vlad Voiculescu… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

8 Comentarii

Aurelian 8 mai 2012 at 23:59

Si totusi cine va fii Prefect in Alba? Desi lasati de inteles din titllu, ca ii veti prezenta numele, in continut totusi nu se regaseste!

alinuta 9 mai 2012 at 9:45

urmaresc cu interes tot ce se intampla in tara noastra si ma intreb oare este adevarat sau este o gluma …schimbari schimbari si iar schimbari oare in aceste zile cand criza mondiala ne a golit buzunarele stau si ma intreb cu ce este mai bun noul prefect decat cel vechi ..nu era mai intelept ca tanarul premier sa vina cu strategi cu planuri de dezvoltare …asa poate sa schimbe si femeia de serviciu de la prefectura ca noi cei multi tot asa o ducem ….pleaca ai nostri vina ai vostri si noi multimea ramanem tot cu …ochi in soare …asteptand zile mai bune

Aurelian 9 mai 2012 at 10:43

Problema e ca daca tu si multimea stati cu ochii in soare in acest moment puteti sta linistiti , guvernul Ponta lucreaza si lucreaza bine , pentru ca in ultimii 4 ani , in timp ce voi stateati cu ochii in soare Boc si Basescu va umblau in buzunare.
Sfatul meu totusi ar fi sa incercati sa mai si faceti cate ceva ca altfel o sa faceti doar conjunctivita iar daca nu sunteti atenti in judetul Alba o sa va muste iarasi capusele astea portocalii

alinuta 9 mai 2012 at 14:50

aureliane tu esti deja muscat de oare ceva capusa pentru ca nu stiu cine sta cu ochi in soare mi se pare ca cei care asteapta maririle de salar si sti tu bine cine sunt.. cei care lucreaza la STAT si te intreb de unde sunt platiti …din taxe si impozite si cine plateste aceste taxe eu ,tu sigur ,de aceea ar fi mai intelept sa obligam politici nu sa schimbe (hava cu finu potor )sa prezinte planuri viabile.. ca toti cand zic toti ma refer la cei care lucreaza la privat si cei care lucreaza la stat sa o duca mai bine …iar daca tu zici ca ponta lucreaza bine doamne da ca deocamdate am auzit numai balbaieli …dam dar nu acum avem dar nu avem sunt dar de fapt nu sunt bani ….

Aurelian 9 mai 2012 at 15:35

Alinuta , iubito ,

Normal ca nu sunt bani , asta era clar ca dupa norul de lacuste portocalii nu poate ramane dacat parloaga.Guvernul Ponta stia asta si nu a pus niciodata problema sa deschida un sertar de unde sa scoata banii clociti de nemernicii dinaintea lor si sa ii imparta pagubitilor.
Guvernul a spus ca va gasi solutii de intrare in legalitate , ca oamenii isi vor primii banii inapoi intr-un termen rezonabil si asta a si facut, toata lumea stie astazi ( poate mai putin unii ca tine si doamna Anca Dinica)cand si cum se recupereaza sumele.
Nemernicii lui Basescu au luat , au papat si au spus ca nu se vor inapoia banii pensionarilor pentru ca decizia curtii permite asta , ba chiar au afirmat ca vor opri acei bani inclusiv in luna mai si au trimis sute de mii de pensionari pe salile tribunalelor sa lupte pentru acesti bani.
Pentru bugetari , aceiasi nemernici nu au facut nimic altceva decat sa lase ,,spatiu de manevra fiscala” nu au stimulat economia , nu si-au redus furturile , nu au limitat cheltuielile electorale ,au lasat doar spatiu de manevra fiscala adica , cu alte cuvinte au construit un buget cu deficit prognozat de 1,9 % IN LOC DE 3% cat le-ar fi permis acordurile cu UE ca sa poata veni in campanie electorala si sa mareasca deficitul reantregind salariile si laudandu-se precum a si facut-o acest maimutoi imberb de Ungureanu ca vezi doamne ei au produs acesti bani.
Guvernul Ponta a preluat puterea si in prima zi a dat raspuns acestor probleme , bineinteles folosind spatiu fiscal creat deliberat de nemernicii portocalii iar acum pdl-ul se da de ceasul mortii ca vezi doamne nu se dau toti banii odata .
Cat de nesimtit sa fie un pdl-ist , cat de tampit un jurnalist sau cat de naiv un comentator ca tine sa nu intelega pe deplin aceste manevre.

Plici ! 9 mai 2012 at 15:51

M-ati bulversat! Imi place comentariul Aurelianului (de mai sus), chiar l-am savurat, dar citind in ultima vreme si comentariile (de fapt tampeniile) altui Aurelian, cel pro „cacaniii-portocalii”, cel care-i toata ziua cu „rahatu-n gura”, nu mai stiu care „e pe bune” Aurelianul meu…Sa se fi schimbat Aurelian intr-un asemenea hal…?!!!

Paganel 9 mai 2012 at 17:40

Pliciule , nu fi bulversat ,in fiecare dintre noi binele si raul se infrunta permanent , suntem feţe diferite ale aceleiaşi monede, acum acest Aurelian este pentru tine faţa zâmbitoare care-ţi susţine simpatiile şi speranţele ,legitimând prin explicaţii de bun simţ acţiunile guvernului Ponta iar acel Aurelian aste dosul monedei, este cel care aspirând profund aromele portocalei , vrea să ne convingă că,,h”-ul e doar o literă fără importanţă chiar dacă noi , cei cu mobila bine distribuită pe etaje , ştim că diferenţa dintre sublim şi pestilenţial o poate face gramatical vorbind un h scăpat între i şi o din sticluţa cu Dior .
Oricum acel Aurelian , chiar şi atunci când nu vorbim despre monede rămâne totuşi un ..dos

Plici ! 9 mai 2012 at 18:47

Hai ca m-am mai linistit…! Mi-a placut satira ta „profule” Paganel ! Citindu-ti „disertatia” despre „h-ul tau” mi-a fugit gandul la un alt „h” rostit intr-o „compozitie” mult mai completa de catre un personaj „drag” noua, mai ales pentru urarile de „sa traiti bine” cu care ne-a cadorisit…Este deja de acum celebrul Hahait, care ne „mangaie” auzul, ori de cate ori „h”orcaie din grumazul aluia…Mi-a placut si cum l-ai „extras” (pe „h” bineinteles !) din sticluta cu Dior,poate oferim un parfum adevarat acestui forum si-l lasam pe acel Aurelian sa se arate in toata splendoarea lui, aluia care hahaie, „chiar si atunci cand nu vorbim despre monede”…!Consideratii, maestre!