Ziarul Unirea

Guvernul României nu are bani să susțină organizarea Zilei Naționale la Alba Iulia?

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Festivitățile de la Alba Iulia pentru cea mai importantă sărbătoare a românilor – 1 Decembrie, ar putea fi cele mai ”sărace” din ultimii ani, dacă se confirmă faptul că, în premieră, Guvernul României nu va aloca bani în acest an pentru organizarea evenimentului.

În urmă cu aproape două săptămâni Instituția Prefectului – Județul Alba a întocmit și trimis la Guvern proiectul de Hotărâre prin care să se acorde în acest an 1,2 milioane de lei pentru organizarea manifestărilor pentru sărbătorirea Zilei Naționale, însă până la această dată nu s-a primit niciun răspuns oficial, în condițiile în care subiectul a fost discutat în Ședința de Guvern de ieri (20 noiembrie) și au fost deja alocați 400.000 de lei pentru parada militară ce se va desfășura la București.

ELIT

Potrivit reprezentanților Prefecturii Alba deocamdată nu se poate spune cu certitudine ce sumă va fi alocată însă programul manifestărilor este în curs de definitivare: ”Noi suntem încă în discuții cu Guvernul referitor la suma ce va fi alocată. Precizăm că s-a ținut cont de faptul că manifestările coincid în acest an cu campania electorală și dorim ca această sărbătoare să nu fie exploatată electoral”, a spus Ada Rus, purtătorul de cuvânt al instituției.

Pe de altă parte reprezentanții Primăriei Alba Iulia – unul dintre organizatorii principali ai manifestărilor spun că este pentru prima dată de când se desfășoară Serbările în ”Capitala Marii Uniri” când nu există certitudini în privința posibilității organizării în condiții optime a evenimentului.

Există motive să credem că acești bani nu vor fi alocați. Suntem într-o mare dilemă. Este primul an în care ne aflăm într-o intersecție și nu știm pe care drum să mergem. Suntem pe jumătate pregătiți de sărbătoare și pe jumătate pregătiți să plângem pentru reproșurile pe care ni le va face o țară întreagă, având în vedere că Alba Iulia este, de Ziua Națională, destinația de suflet pentru mii de români”, a declarat Mihai Coșer, purtător de cuvânt al administrației locale care a precizat că deja este foarte târziu din punct de vedere organizatoric având în vedere că până la marea sărbătoare mai sunt numai 9 zile și nimeni nu știe pe ce fonduri se poate baza.

De asemenea, surse din zona politică spun că inclusiv liderii PSD Alba au intervenit direct la primul ministru Victor Ponta pentru a solicita banii necesari astfel încât sărbătoarea să se desfășoare cel puțin la nivelul celei de anul trecut, însă răspunsul ar fi fost: ”Nu sunt bani!”.

Reamintim că pentru Serbările Unirii de anul trecut Guvernul a alocat (în data de 9 noiembrie 2011!) suma de 800.000 de lei ce a fost împărţită în mod egal între Primăria Alba Iulia şi Instituţia Prefectului Alba, astfel încât nici bugetul local şi nici cel judeţean nu au fost foarte afectate iar acum doi ani. Cu banii primiți administrația locală a acoperit cheltuielile cu concertele deosebit de apreciate de public (Zdob şi Zdub, Holograf, „Mozart Rocks”, „Opera Grup Project”), cazarea și masa artiștilor, focul de artificii, serviciile de salubrizare în zona evenimentelor, decorarea şi pavoazarea oraşului, promovarea evenimentului etc. iar prefectura a plătit masa populară, o parte din cheltuielile de organizare a ”Congresului Spiritualității Românești”, cheltuielile cu spectacolul folcloric din data de 1 Decembrie și cheltuielile cu alte evenimente culturale.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Naveta elevilor care nu merg la școală în localitatea unde locuiesc va putea fi decontată. OUG, publicată în Monitorul Oficial

Cheltuielile de transport între localitatea de domiciliu și cea în care urmează cursurile școlare vor fi decontate pentru elevii care… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

28 Comentarii

oo 21 noiembrie 2012 at 17:44

De ce ar aloca bani unui primar si unui presedinte de consiliu judetean pedelisti ? Bine si fac ca nu aloca nimic ca daca ar aloca ARD(eii umpluti) si-ar face propaganda electorala cu banii guvernului ceea ce nu este normal !

Status Quo 21 noiembrie 2012 at 17:59

00, frumos pseudonim! Abrevierea unui loc plin de mirosuri. Probabil de acolo ti-ai si scris postarea.

Probabil ca astia nu au bani. N-au avut nici sa scoata aviatia la defilarea de la Bucuresti asa ca… Oricum li se falfaie lor de 1 Decembrie.

Inconstientii USL au realizat cat de dramatica e situatia si au cheltuit putinii banuti de la investitii pe restituirea salariilor si pensiilor. Care nu ar mai fi trebuit restituite deloc pana nu ne redresam. Pentru gura-mare asta inseamna patriotism – sa te sacrifici ca sa mearga tara bine.

Votul din 9 este o rascruce:
-ori spre Grecia si afara din UE (votati cu incredere USL)
-ori spre drumul deja stiut spre noi probabile masuri de insanatosire a economiei (votati ARD si cat mai putin USL si PPDD)

Le recomand incostientilor care se gandesc doar la foale sa se pregateasca de vremuri grele unde matul lor cel avid o sa aiba serios de suferit.

7,4 21 noiembrie 2012 at 19:07

Nu-ti mai fa atatea probleme stimabile SQ, ca romanii stiu cum sa voteze si fara recomandarile matale. Auzi text „Votul din 9 este o rascruce” (votati ARD si cat mai putin USL si PPDD) Hai, ma lasi! Deocamdata un singur lucru-i clar: La Referendum romanii i-au tras 7,4 milioane de suturi in cur lui DEMIS, presedintele Masa Verde. Si cum „susnumitul” cam este asimilat cu PDL, iti inchipui ce urmeaza „pe 9”: cam tot atatea suturi in cur ARD-ului tau, asa ca „sa-ti fie rascrucea usoara” taticule! Hai, pa!

Aurelian 21 noiembrie 2012 at 19:24

auzi ma dute tu in m m cu usl tau

Costel* 21 noiembrie 2012 at 20:13

Iar a aprut securistul care pe vrema lui pingelica implementa cu pulanul in beciurile securitatii dragostea opozantilor fata de cel mai ubit fiu al popoprului. Eu doresc cu aceata ocazie multa putere de munca si multe succesuri domnului Linge Baros la Bruxelles. Nu de alta dar cum dumnealui este convins ca ARD-eii vor ajunge ca PNTCD-eii iar in anul 2013 colo cand incolteste iarba o sa plece din decor, asa ca o sa aiba grija ca Romania sa primeasca cat mai putini bani asa de-a dracu numai ca USL-eii sa se invete minte.

Alex Danila 21 noiembrie 2012 at 19:53

O,Doamne…vad ca simpatizantii USL au ramas cu sechele de cand cu Referendumul…numai despre 7,4 milioane vorbesc ! 😀

Status Quo 21 noiembrie 2012 at 20:55

Mai 7,4

ca scriu e una dar stai linistit ca nu ma astept sa se destepte lumea pana pe 9. Or sa se destepte mai incolo insa atunci va fi muuuult prea tarziu.

Si atunci n-o sa mai prea gasesti unul care sa sustina c-a votat USL in 9.

Nu ma refeream la tine ca te vad baiat destept.

Costel* 21 noiembrie 2012 at 21:03

@ SQ, mare dreptate aveti. Si votantii domnului Basescu din 2009 spuneau ca nu au facut acest lucru. Si uite patanie, din aceasta cauza domnul Presedinte a fost inaintat la rangul de Guvernator.

Ion 21 noiembrie 2012 at 22:39

Nu-ti dai seama ca te contrazici? Nu trebuia sa se reintregeasca pensiile si salariile, ca e criza, dar ar trebui sa cheltuim pe niste defilari la care cei mai multi participa doar ca sa pleca de acasa la distractie si nicidecum din patriotism si dragoste pentru Ziua Nationala?!

Alex Danila 21 noiembrie 2012 at 18:28

Da,stimate „00”,dar 1 Decembrie e SARBATOAREA ROMANILOR iar Alba Iulia e CAPITALA NEAMULUI ROMANESC!!!! Sa ii fie rusine Guvernului ca prefera sa dea banii paradei bucurestenilor,de parca Bucurestiul ar fi orasul Unirii!!!
Ar trebui ca macar Ziua Nationala sa nu fie politizata! E inadmisibil ca Guvernul,indiferent de culoarea sa politica,sa nu dea NICIUN LEU zilei ROMANILOR!! In schimb,in mod „miraculos”, Guvernul a da 70 de MILIOANE DE EURO (!!!!) pentru soseaua de centura care trece prin colegiul de deputat a lui Ponta,ca sa-i dea bine la imagine!

ss 21 noiembrie 2012 at 21:36

Chiar si asa cred ca-l serveste-n bot dd…ce m-as rade de kk de plagiator!

Alex Danila 21 noiembrie 2012 at 22:17

da,chiar sunt curios cat va iesi scorul pe colegiul ala :))) .Dar e putin probabil sa iasa DD…

Gelu C 21 noiembrie 2012 at 18:20

Ii doare in cot pe USL de Alba Iulia. Noi suntem ardeleni 100 % si nu punem botul la minciunile lor. Totodata sunt sigur ca daca miticii nu aloca nici macar un banut, Consiliul Judetean Alba si Primaria Alba Iulia vor organiza o zi natinala deosebita la Alba Iulia.
In judetul Alba PDL ( ARD ) lucreaza cu oameni si pentru oameni.

Costel* 21 noiembrie 2012 at 20:17

Si uite acum se poat afirma domnii Hava si Dumitrel impartind albaiulienilor la 1 Decembrie ARD-ei umpluti contra voturi.

Nici 1 ban nu trebuiue alocat de 1 Decembrie 21 noiembrie 2012 at 20:32

De ce sa se aloce bani publici ca sa faca burta politicienii ce halesc pe gratis si falcile lor sa infulece numai carnita ?Foarte bine ca nu se dau bani caci buruieni sunt prin santul cetatii si sa le manance sefii cu drag.Ajunge cu chefurile si mancatul pe gratis ca au facut guse multi ca Blaga de Stei….

Aurelian 21 noiembrie 2012 at 21:00

esti uob (citeste invers, ca sigur daca nu iti explic nu te prinzi ! ) Asai ca votezi cu usl? am ghicit nu? :)))))

Costel* 21 noiembrie 2012 at 21:06

@ Aurelian, si uite asa e cu viteii care sug … sper ca ati priceput.

gogu 21 noiembrie 2012 at 21:29

Mai fratilor, voi uitati ca asta-i cel mai „cinstit” guvern condus de un plagiator, compus din incompetenti si corupti si manuit din umbra de motanul felix,ce asteptari aveti de la niste lepre uslinoase,astia n-au nici mama,nici tata,sunt fara nici un D-zeu,iar tara lor este furtul,hotia si minciuna!…o sa vedeti dupa 9 decembrie,daca castiga alegerile cu 50% si vor „aresta” justitia ce inseamna jaful si teroarea uslista,perioada lui coite-7 case a fost…poezie!

HH ( 87,53 %) 21 noiembrie 2012 at 21:56

NU AM INTELES CARE-I SUMA ALOCATA DE PRIMARIA ALBA IULIA PENTRU EVENIMENT.
CAT A ALOCAT HAVA PENTRU SARMALE SI CANI( DIN BANII LUI- SIGUR AI NOSTRI)!?
LA ” IMPLANTUL DE IMAGINE SI NOTORIETATE” PE CARE I-L APLICA LUI NISTOR DADEAU BINE NISTE SERBARI GRANDIOASE PE LA CARE SA-L AFISEZE .
ANUL ACESTA PENTRU CA SUNT ALEGERI SI MAI ESTE SI CRIZA AM PUTEA SA INCERCAM SA FIM DECENTI SA NE BUCURAM FIECARE PE LA CASELE NOASTRE, SA PUNEM UN STEGULET LA FEREASTRA SI SA APRINDEM O LUMANARE IN SEMN DE RECUNOSTINTA PENTRU CEI CE AU INFAPTUIT UNIREA ! ANUL ACESTA.

contribuabilu` 21 noiembrie 2012 at 23:31

Ce e rau ca guvernul a gasit bani pt pensii si salarii si nu mai are pt evenimentul de 1 Decembrie la Alba Iulia ? Ca oricum in toate tarile civilizate parada militara si sarbatoarea festiva au loc in capitala. In plus – nu va ganditi ca PDL- istii au saracit deja (dupa cat au furat) si vor pierde prilejul sa-si faca propaganda la fasole cu ciolan.

Aurelian 22 noiembrie 2012 at 9:23

ce bani pentru pensi ma? nu te duce capu nu? aia 8% sau duc cand a crescut euro si dolaru si s-a scumpit tot plus a crescut inflatia la peste 5% dar nu sti ce e aia nu Mi-e scarba de prostia ta

Pt referendum, Copy-ponta si Cacarau 22 noiembrie 2012 at 9:02

au gasit peste o suta de milioane de lei, dar de ziua Romaniei nu mai gaseste nimic. Unde-s laptele si mierea ce urmau sa inunde tara odata ce grajdanii usl ajungeau la putere? S-au fasait jalnic in cateva luni…

* 22 noiembrie 2012 at 9:04

nu SE mai gaseste nimic

axelica 22 noiembrie 2012 at 9:16

cred totusi ca un referendum in Transilvania ar fi necesar. chiar daca nu vom putea sa ne desprindem de Romania niciodata .cred ca regionalizarea ar fi solutia cea mai buna cu administrare totala fara amestec in treburile regiunii din partea sudistilor. Doar o cota sa zicem de 5% din incasari sa mearga la bugetul central. daca am organiza acest referendum eu cred ca multe lucruri se vor schimba in bine .Ne vor privi altfel,ne vor asculta altfel. Le va fi frica de noi.E cazul sa uitam de conflicte etnice si de alte prostii si sa strangem randurile.Nu mai vreau sa fiu privit de Ponta ca un ciumat si tratat cu sictir.

Alex Danila 22 noiembrie 2012 at 16:06

Da,aveti foarte mare dreptate,dar as dori sa zic ceva si eu:regionalizarea ar fi devastatoare pentru Alba Iulia.Acest oras nu este o resedinta de judet mare,iar,in conditiile unei reorganizari teritoriale,cel mai probabil capitala judetului din care facem am face parte va fi Brasovul.In acest caz,TOATE institutiile de stat care revin resedintei de judet (Consiliu Judetean,Prefectura,Directie Sanitara,Administratia Apelor,a Padurilor,Evidenta Persoanelor,DSVSA,Protectia Copilului,din Inspectoratul de Politie va ramane doar o mica sectie,la fel si la jandarmi,pompieri,posta,etc.) se vor DESFIINTA.In ele lucreaza mii de albaiulieni bugetari,poate chiar 10 000,iar daca toti acesti oameni raman fara loc de munca,ar declansa o adevarata criza la nivel local sau judetean.
Dar,in rest,sunt de accord cu ce ati scris.In viitor,regionalizarea va fi inevitabila.

Cruda Soarta 23 noiembrie 2012 at 10:48

Si ce-i daca 10.000 de bugetari vor trebui sa lucreze ceva ca sa manince? S-ar face mari economii din salariile lor si banii se pot aloca invatamintului sau pentru orice lucru util;

contribuabilu` 22 noiembrie 2012 at 13:51

Aureliene tu personal fi linistit ca o sa-ti mananci fasolea cu ciolan de la Dumitrel & restu`daca o sa reusesti sa te inghesui la vreo taraba PDL-ista(ca nu au saracit de tot dupa ce au furat cat au putut!) Spre stiinta ta ,pensiile nu s-au mai indexat din 2009 si TVA -ul a crescut de la 19 la 24 % asa ca cei 5% pt.pensionari sunt de mare ajutor, chiar daca inflatia a fost cu mult mai mare. Se vede ca nu esti pensionar de te repezi ca prostu` la fasolea cu ciolan!

Costel* 22 noiembrie 2012 at 17:16

Domnul Aurelian este un fost securist care a implementat dragostea fata de cel mai iubit fiu al poporului de atunci cu pulanul si acum in calitatea dumnelui de pensionar cu pensie nesimtita sustine pe cel mai iubit fiu al poporului de acum. Probabil cand pleaca domnul Basescu va fi intrebat si dumnealui, sigur nu de ce a plecat Basescu …