Gloria Bistrița-Năsăud – CSU Alba Iulia 3-0 (2-0), eșec drastic în prima etapă din play-off
Gloria Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 9 din eșalonul terț, a învins net scor 3-0 (2-0) pe CSU Alba Iulia, în prima etapă din play-off.
Dacă în urmă cu o săptămână, pe „Pielarul” din Sebeș, studenții s-au impus și și-au asigurat calificarea matematică în play-off, de data aceasta trupa lui Adrian Falub și-a luat revanșa, ultimele două goluri fiind din lovituri de pedeapsă.A deschis scorul Banyoi (12), până la pauză mai punctând Mihalcea (21, penalty). La reluare, o nouă lovitură de pedeapsă în favoarea primei clasate, fază la care Niakate a fost eliminat, transformată de Oct. Vasile (81). A rezultat cea mai drastică înfrângere a sezonului pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri
În runda următoare, CSU Alba Iulia joacă pe teren propriu cu Unirea Ungheni.
„Un duș rece, nu am etalat evoluția dorită, nu ne-am ridicat la nivelul așteptat. Am primit ușor golurile, am avut ocazii tratate cu lejeritate. Trebuie să lăsăm capul jos și să ne concentrăm pentru jocurile următoare”, a spus Bruno Vienescu. Cea mai clară oportunitate a vizitatorilor a fost irosită de Pîntea, în actul secund, la 0-2.
Gloria: Mociu – Gallo, Martinovici, R. Bălan/ cpt, Fl. Bălan, Mihalcea, L. Popa, Țegle, Ionică, V. Mihai, Banyoi; rezerve Moga, Frunză, Uțiu, Chiorean, Amasihohu, Sucitu, Fridrich, Dat, S. Itu. Antrenor Adrian Falub.
CSU: Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, V. Boldea, Gilyen (64, Trifu), M. Șerban (64, Ouedraogo), Bucurică (81, Cisse), Pîntea (81, Cunțan), Piftor (75, B. Lazăr), Târșa; rezerve Al. Șerban, Kouadio, Cărăbineanu, Bidulescu. Antrenor Bruno Vienescu.
Foto: Gloria Bistrița (facebook)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia, final de cantonament în Slovenia, concluziile antrenorului Alexandru Pelici | „Alb-negrii” mai vor un fundaș central
Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a încheiat cantonamentul centralizat din Slovenia, al doilea stagiu extern al anului după cel din iarnă din Antalya. Antrenorul Alexandru Pelici a fost mulțumit de condițiile avute la dispoziție și consideră că lotul este echilibrat valoric și numeric, mai având nevoie de un apărător central. CSM Unirea Alba Iulia […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)