FOTO: Zilele Orașului Ocna Mureș – două zile de distracție cu invitați speciali și muzică bună
Ocna Mureșul este în sărbătoare. Localnicii au ieșit să petreacă în centrul orașului, alături de oaspeții sosiți din zonele apropiate, cu muzică bună, mici, bere și alte bunătăți ce însoțesc de obicei o astfel de sărbătoare.
Organizatorii – Primăria și Consiliul Local, Casa de Cultură „Ion Sângerean” şi Asociaţia Culturală “Tradiții Uiorene” și-au făcut datoria și au adus pe scena evenimentului invitați speciali, care să asigure buna dispoziție în cele două zile ale evenimentului.
Astăzi, începând cu ora 17.00, publicul a asistat la spectacole oferite de Grupurile „Adevărul” și „Step Up Dance” din Ocna Mureş; „4TENNS”; Clubul copiilor din Gherla și solistele de muzică uşoară Ardelean Andreea, Cristea Daniela şi Ilea Camelia. Seara s-a încheiat cu Caravana Casei de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia alături de „Flaviu fără S” și cu invitații Vescan şi trupa Like Chocolate. A prezentat Angela Chelaru.
Distracția continuă duminică, de la ora 16.00 cu Festivalul Interjudeţean de Folclor „Tradiţii Uiorene” ediţia a III-a; Parada portului popular în centrul oraşului Ocna Mureş (cu patriciparea ansamblurilor ”Tradiţii Uiorene” Ocna Mureş; „Izvoraşul” Ocna Mureş; ”Cununa Fărăului”; „Tradiții Maramureșene” Baia Mare; „Datina” Turda; „Doina Mureşului” Arad; „Dersidana” Sălaj; Orchestra „Apulum” şi soliştii Adrian Ţiboc şi Flaviu Cristea (conducerea muzicală Florin Borca, prezintă Ciprian Aron). Va urma apoi un recital Mirela Mănescu, invitații speciali – Trupa Heaven și nelipsitul foc de artificii de la finalul oricărui eveniment de acest gen.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Oameni şi locuri
VIDEO | Aurel Voicu, cel mai vârstnic absolvent din România, despre viața de student la aproape 90 de ani: ”Este o mândrie și o provocare. Toate la timpul lor”
Aurel Voicu, cel mai vârstnic absolvent din România, despre viața de student la aproape 90 de ani: ”Este o mândrie și o provocare. Toate la timpul lor” Voicu Aurel, fostul primar al oraș;ului Cugir a devenit recent cel mai vârstnic absolvent din România, la aproape 90 de ani. Acesta a terminat masterul la Universitatea ”1 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari