FOTO-VIDEO: Slujba de sfințire a apei de Bobotează, la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. Sute de credincioși au venit să ia Agheasma Mare
Sute de persoane au participat, vineri, la slujba de Bobotează la Catedrala Reîntregirii Neamului din Alba Iulia, în cadrul căreia s-au sfințit circa 1.000 de litri de apă, iar la final credincioșii au primit, în sticle, Agheasma mare, pe care o pot consuma în următoarele opt zile, dar și în cursul anului după post și rugăciune.
Citește și: Obiceiuri, tradiţii şi superstiţii de Bobotează
Slujba de Bobotează, precedată de Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, a fost oficiată pe platoul din fața Catedralei Ortodoxe din Alba Iulia de către Înaltpreasfințitul Părinte Irineu Pop, alături de un sobor de preoți și diaconi.
În cuvântul său de învățătură, ÎPS Irineu a spus credincioșilor că apa sfințită de Bobotează, care se mai numește Agheasma Mare, poate fi consumată în următoarele opt zile, dar și în cursul anului după o ”pregătire corespunzătoare, după puțin post și rugăciune”.
”Această apă are proprietăți miraculoase. Folosind-o, noi, primim har și binecuvântare din cer și ni se rezolvă multe lucruri pe plan spiritual, fizic și material. Pentru toate se cuvine să-i mulțumim lui Dumnezeu că ne cercetează de 2.000 de ani neîntrerupt, cu har și îndurare”, a spus credincioșilor Arhiepiscopul de Alba Iulia, ÎPS Irineu.
Citește și: De ce se întorc apele râului Iordan în fiecare an în ziua de Bobotează. Explicația biblică și ștințiifică care determină întoarcerea cursului râului Iordan
La slujba din fața catedralei au participat circa 300 de persoane, în ciuda frigului, vântului și ninsorii, iar la final ei au fost stropiți cu apă sfințită de preoți.
În total s-a sfințit circa 1.000 de litri de apă, care s-a dat, în sticle, credincioșilor.
În fiecare an, pe 6 ianuarie se prăznuiește Botezul Domnului, cunoscut în popor sub denumirea de Bobotează.
Agheasma mare se păstrează vreme îndelungată la fel de proaspătă, de curată şi de bună la gust ca atunci când a fost scoasă din izvor, iar credincioşii o păstrează la loc de cinste, în sticle curate, în care se pune, de obicei, un fir de busuioc. Din această apă se gustă, pe nemâncate, în zilele de post sau la sărbătorile mari.
Botezul Mântuitorului în Iordan poartă și denumirea de „Epifanie” sau „Teofanie”, termeni care provin din limba greacă si înseamnă „arătare”, „descoperire”.
Citește și: Calendar creștin: Cand pică Paștele ortodox și cel catolic în 2021. Sărbători de Paște în urmatorii ani. Când cade în anul: 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2029, 2030
Praznicul reprezintă reactualizarea momentului în care Fiul lui Dumnezeu Iisus Hristos, la 30 de ani, vine la Iordan, se botează cu botezul pocăinţei – a lui Ioan –, El Cel fără de păcat, asumând păcatele întregii omeniri, pe care le va răscumpăra prin scump sângele Său, pe Golgota.
[nggallery id=3233]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari