FOTO/VIDEO. Șapte sătmăreni au pornit, miercuri, pe jos spre Alba Iulia. Ei vor parcurge 270 de kilometri ca să sărbătorească Centenarul Marii Uniri în Alba Iulia
Șapte tineri din Satu Mare, au pornit, miercuri, pe jos spre Alba Iulia. Ei vor parcurge 270 de kilometri ca să sărbătorească Centenarul Marii Uniri în Alba Iulia.
La inițiativa a doi tineri inimoși din Carei, Răzvan Nintaș și Marius Bucureștean, un număr de șapte persoane din județul Satu Mare au pornit pe jos, spre Alba Iulia! Și asta, pentru a marca cum se cuvine Centenarul Marii Uniri.
Startul a fost dat miercuri, în jurul orei 8.00, în municipiul Carei, din fața bustului Regelui Ferdinand. Celor doi temerari li s-au mai alăturat Viorel Cosma, Denis Chivari, Alex Țîrtiu, Viorel Ardelean și Denis Kuzmos!
Sunt oameni de afaceri, fotbaliști, cadre didactice sau cadre militare, toți animați de același gând: să ajungă la Alba Iulia pentru a participa la manifestările dedicate împlinirii celor o sută de ani de Românie reîntregită.
Răzvan Nintaș a declarat că ”grupul va parcurge 270 de kilometri în decurs de trei zile. Primii 97 de kilometri vor fi parcurși în prima zi, urmând să facă un popas la Ciumărna. În a doua etapă se vor parcurge 90 de kilometri, cu oprire la Tureni, iar în a treia zi până la Teiuș. Iar într-un final, după sute de kilometri parcurși, să sărbătorească Centenarul Marii Uniri în Alba Iulia”.
citește și: PROGRAMUL DE 1 DECEMBRIE
[nggallery id=6482]
Sursa: presaSM.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Bunicii din cătunele izolate din Apuseni au primit pachete și vizita brașoveanului și voluntarilor dedicați trup și suflet lor: ”Ne așteaptă cu multă bucurie, unii nu își amintesc de noi, iar alții nu mai vor sa plecăm”
Bunicii din cătunele izolate din Apuseni au primit pachete și vizita brașoveanului și voluntarilor dedicați trup și suflet lor: ”Ne așteaptă cu multă bucurie, unii nu își amintesc de noi, iar alții nu mai vor sa plecăm” Imaginați-vă cum ar fi să trăiți într-un loc fără drumuri, fără magazine, fără medici de la care să […]