FOTO/ VIDEO: La ”Summit”-ul premierului Dăncilă cu activul PSD de partid din Alba, discursurile s-au ținut parțial în… beznă
Dacă nu a putut să participe la Summit-ul de la Sibiu, premierul României Viorica Dăncilă și-a făcut propriul ”Summit”, la Alba Iulia, unde s-a întâlnit cu activul de partid din județ. Evenimentul a fost marcat și de un incident, o avarie la rețeaua electrică iar o parte dintre discursuri au fost susținute în beznă.
Organizatorii locali ai vizitei premierului Viorica Dăncilă au avut parte de surprize neplăcute toată ziua. După ce dimineață nu au reușit să o furișeze prin oraș fără să afle presa, iar mai apoi nu au reușit s-o țină departe de huiduieli când a ajuns la Spitalul Județean de Urgență și la Sala Unirii (chiar dacă și-au pregătit și un mic grup de aplaudaci care au sărit din mașină și și-a jucat rolul la fiecare oprire a membrilor guvernului), la întâlnirea (Summit-ul) cu membrii partidului de la Casa de Cultură a Studenților, altă năpastă: s-a întrerupt curentul iar o parte dintre discursuri au fost susținute în beznă.
”Ghinion!” – ar spune un… clasic, ”Sabotaj” – ar spune rău-voitorii, ”Avarie la un transformator!” – a spus persoana cea mai avizată în astfel de situații, directorul Electrica Alba, Bogdan Medrea, proaspăt reinstalat în funcție de PSD, care era în sală și care și-a petrecut ceva vreme vorbind la telefon, preocupat să-i aducă premierului înapoi, cât mai repede, curentul.
CITEȘTE ȘI: PSD-iștilor din Alba le este rușine cu Viorica, sau le e frică de ”simpatizanți”?
Membrii de partid nu au fost lăsați foarte mult în întuneric, însă o mare parte dintre albaiulieni nu au avut același noroc – în cartierul Cetate s-a stat aproape o oră în beznă.
”A fost o defecțiune tehnică, la un transformator din Bărăbanț, la Trafo I, echipele au intervenit prompt. Timp de 6 minute și jumătate a rămas nealimentat. Totul s-a rezolvat și a revenit în schema normală, după 7 minute”, a declarat Bogdan Medrea, directorul Electrica Alba, după eveniment.
Premierul României a vizitat, joi, în ziua summitului european de la Sibiu, două judeţe vecine, Alba şi Cluj. Dăncilă a stat în noaptea de miecuri spre joi într-un hotel de 4 stele din Alba Iulia, în speranţa că, în final, va fi invitată la Sibiu, cel puţin la întâlnirea liderilor socialişti prezenţi la summit.
Joi dimineaţa, premierul s-a întâlnit cu mai mulţi reprezentanţi ai PSD Alba și ai Instituţiei Prefectului Alba, la hotelul din Alba Iulia unde a înnoptat, iar în jurul orei 11.30 a plecat spre Cluj-Napoca. A revenit după-masă la Alba Iulia unde a vizitat Spitalul Județean de Urgență din oraș și Sala Unirii din Cetatea Alba Carolina, s-a întâlnit cu membrii de partid din județ iar apoi a vizitat Fabrica de porțelan Apulum.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








