FOTO, VIDEO. Garda Națională de la Alba Iulia, care a organizat în 1918 Marea Adunare Națională și a păzit municipiul, reînființată

 

Garda Națională de la Alba Iulia, care a organizat în 1918 Marea Adunare Națională și a asigurat paza municipiului Alba Iulia, a fost reînființată în cadrul unui proiect câștigat de Muzeul Național al Unirii.

garda-nationala-de-la-alba-iulia01

Garda Națională de la Alba Iulia, proaspăt reînființată, este formată dintr-un detașament de 10 militari sau ”gardiști” și a fost prezentată miercuri la Sala Unirii, locul unde s-a semnat actul de Unire în 1918.

Acum 98 de ani, Garda Națională, care se mai numea ”Legiunea română de la Alba Iulia”, a contribuit decisiv la buna organizare a evenimentelor din ziua Unirii.

”Rolul Gărzii Naționale a fost paza orașului Alba Iulia, dar și organizarea Marii Adunări Naționale. 100.000 de participanți, la un oraș de 10.000 de oameni înseamnă enorm. Organizarea acestora, cazarea lor, deplasarea lor în ordine, evitarea oricăror probleme deosebite, toate au intrat în grija Gărzii Naționale. Exista de asemenea și temerea că trupele maghiare, austriece, germane, care se aflau încă pe teritoriul Transilvaniei vor putea crea probleme. Pentru aceasta s-a întocmit un plan de apărare al orașului, de către căpitanul gărzii, Florian Medrea, și care prevedea paza pe punctele importante de acces spre Alba Iulia”, a declarat istoricul Tudor Roșu după evenimentul de prezentare.

Excelenta organizare a Gărzii Naționale a constituit, de altfel, și unul dintre argumentele pentru care Alba Iulia a fost aleasă în noiembrie 1918 ca loc pentru Marea Adunare Națională, ce avea să hotărască unirea Transilvaniei cu România, transmit reprezentanții muzeului albaiulian.

”Echipamentele Gărzii Naționale se comun din piese de echipamente austro-ungar. Este vorba de chipiu, cu cozoroc de piele, iar culorile sunt albastru și verde-gri. Soldații au un veston, croit cu patru buzunare. Pantalonii sunt pe model maghiar, iar bocancii sunt simpli. Arma lor de bază este pușca Steyr Mannlicher, model 1895, cea mai cunoscută armă a armatei austro-ungare. Avantajul ei este că se încarcă foarte ușor, nu trebuie făcute mișcări rotative cu cotul. Ofițerii aveau pistoale”, a spus istoricul Tudor Roșu, în cadrul conferinței de prezentare, la care au participat mai mulți elevi.

Soldații aveau pe brațul stâng însemne tricolore, iar unii dintre ei încă mai aveau o insignă pe chipiu cu însemnele împăratului Austriei Franz Joseph.

După conferință, Garda Națională a realizat o demonstrație, arătând participanților cât de bine este organizată. Trupa cuprinde nouă soldați și un ofițer.

Proiectul Ținutele Istoriei V.Garda Națională de la Alba Iulia a fost câștigat de Muzeul Național al Unirii în sesiunea de finanțare a Administrației Fondului Cultural Național, 2016, aria Patrimoniu imaterial. Proiectul a obținut 93,33 de puncte, iar cuantumul finanțării a fost de 54.084 de lei. Proiectul face parte dintr-un program pe trei ani, vizând sărbătorile Centenarului Unirii de la 1 decembrie 1918. Odată finalizată componența militară, în anii 2017 și 2018 se va trece la componența civilă, reconstituirea segmentului politic și a marii mase de participanți la Unire – țărani, muncitori etc.

Echipa care a lucrat la acest proiect este formată din angajați ai Muzeului Național al Unirii: Tudor Roșu, Ioana Rustoiu, Liviu Zgârciu și Marius Cristea.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

21 Comentarii

1 23 noiembrie 2016 at 14:07

Unde ati gasit mah uniformele alea albastre de P.T.A.P. ? Cu siguranta erau dosite prin vre-un depozit al fostului Comitet de Partid al PCR jefuit de pedelistii care au initiat proiectul. Pe asa ceva ati f***t fondurile europene ?

2 23 noiembrie 2016 at 16:48

Ce rău eşti frate @1 !! Alea-s uniforme de austeritate, e criză, buget pe minus, ce vrei şi tu ! Ăştia de la pedeleu sunt veşnic în criză : criză de cap, criză de idei, criză de bani. Şi atunci, fie taie din pensii şi salarii, fie majorează TVA sau jefuiesc uniforme de PTAP ! Strategie de strategie !

10 23 noiembrie 2016 at 22:06

Daca puneti mana si citii poate aflati ce e cu uniformele alea.Dar cititul s-e pare ca e o activitate prea grea pentru voi.Asa ca ..inapoi in cotet cu manele,postaci analfabeti.1 si 2 sunt notele voastre la scoala?Sau pana acolo a-ti invatat sa numarati?

2 @ 10 24 noiembrie 2016 at 11:27

Bravo, 10, stai jos ! Dar află tu postac mai puţin analfabet (!!!) că în ce mă priveşte am pus mâna şi am citit (deci nu am „citii” chiar ca tine) şi am constatat că „se pare” se scrie fără cratimă, dar mă bucur că dvs. „a-ti” învăţat totuşi să număraţi mai mult decât noi … !!!
Hai, servesc patria !

666 23 noiembrie 2016 at 21:37

NOTĂ: Vă rugăm să folosiți un limbaj decent în comentariile pe care le lăsați. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a comenta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul ziarulunirea.ro nu raspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.

Cetateanul 23 noiembrie 2016 at 14:51

Saracii lingai. Cu astia nu se mai facea nici o unire. Ajungeam direct subjugati de vreo 3 imperii.

ALIBABA 23 noiembrie 2016 at 14:53

Erau uniformele celor care au contribuit prin ceea ce au facut la faurirea Statului National Unitar Roman de la 1918,cu putina lor contributie,dar merita respectul cuvenit.

+++ 23 noiembrie 2016 at 16:04

In penultima poza este prezentat plutonul de executie pentru Florin Ro*man !

Alin 23 noiembrie 2016 at 16:13

Felicitari pentru initiativa!

Seneca 23 noiembrie 2016 at 17:50

Citind comentariile, realizezi ca exista niste politruci scapati in cap de la etaj, care desi nu au facut decat umbra pamantului, se gasesc sa critice lucruri pe care nu le inteleg.

Times New Roman 23 noiembrie 2016 at 17:58

Iarna e rece pentru daci, dar mai ales pentru romanii in fustite. Merge si asa, dar parca aratau mai bine uniformele soldatilor romani care au luptat la Oituz si Marasesti iar apoi pentru cucerirea Ardealului (cu bune si rele).
Traisca Romania Mare!

Alin Ciorbea 23 noiembrie 2016 at 19:02

Pentru domnul ”postac” de la prima poziție, cred ca ar fi necesar să pui matale mânuța pe VREO carte de gramatică înainte să arunci cu noroi. Nu de alta, dar dă greutate discursului politic al dumitale care fără îndoială se scaldă într-un roșu bolșevic…

1 23 noiembrie 2016 at 22:11

Shut de fuck up bai limbric penelist. Mai bine mergi si da jos afisele cu Ciolos #0 ca s-a primit ordin pe unitate !

HH 23 noiembrie 2016 at 21:18

FELICITARI BAIETI !

CIUFU 23 noiembrie 2016 at 22:15

Intentia conteaza, nu mai criticati atit.Fac si ei ce pot fara pregatire militara si dotari.

avansati inainte va rog 24 noiembrie 2016 at 2:02

Uniformele le-ati împrumutat de la antichități sau de la teatru? La cules de măceșe cu stangu-nainteeeeeeeee!

spetsnaz 24 noiembrie 2016 at 2:22

Fiecare om,este frumos in felul lui,dar totusi avind in vedere,ca este ceva de imagine,se puteau gasii niste flacai,mai aspectuosi.Asa cum arata,”garda”asta,pfff….fuge lumea cind ii vede.Sau sa intelegem,ca iar P.C.R.(pile,cunostiinte,relatii) a facut diferenta ???

spin 24 noiembrie 2016 at 14:12

Sunt voluntari….asa ca mai terminati cu bascalia.

Manitu 24 noiembrie 2016 at 15:41

„Plecat-am noua din Vaslui,
Si cu sergentul zece…” (V.Alecsandri – Penes Curcanul)

Sergentul! Unde-i sergentul?

Ilie 24 noiembrie 2016 at 15:56

Cati dintre ei sunt voluntari? Ca sunt aceleasi fete de la Garda romana de la Apulum… Iar e vorba de bistari aici. Unde e vorba de ciupit niste bani, hop si ei…ma refer la cei doi „imparati romani”.

nuvadnuaudnuvorbesc 25 noiembrie 2016 at 23:51

dati-le o sansa, nu fiti negativi de la inceput. totusi ar fi de dorit sa priveasca mai bine putinele fotografii de la Unire. cusaturile ornamentale de pe nadraji – tipic magiare – sunt grotesti (chiar daca e posibil sa fi fost pe uniformele soldatilor gardisti). parca sunt paiate nu garda. cu speranta ca veti creste in bine … la multi ani tarii, si tuturor vlahilor. au loc in tara asta sa traiasca toti minoritari si migratorii si migrantii, dar tare mie teama ca vlahii indigeni vom deveni o minoritate. traiasca vlahia dodoloata!