FOTO VIDEO| DN75, MODERNIZAT, pe o distanța de 50 de kilometri, între Bistra și limita cu județul Cluj
FOTO VIDEO| DN75, MODERNIZAT, pe o distanța de 50 de kilometri, între Bistra și limita cu județul Cluj
Luni, 22 noiembrie, Nicolae Albu – prefectul județului Alba, Eugen Cecan – directorul general al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Cluj, inginerul Liviu Hondola – șef Secția Drumuri Naționale Alba și comisar șef de poliție Florin Constantin Dogaru – șeful IPJ Alba, au inspectat cei 50 de km modernizați din DN 75, cuprinși între localitatea Bistra și limita cu județul Cluj.
La finalul vizitei, aceștia au susținut o declarație de presă în care au menționat că acest tronson modernizat, realizat din fondurile proprii CNAIR, a fost finalizat înainte de termenul – limită și de sosirea înghețului, chiar dacă au existat și perioade de vreme cu ploi, însă atunci lucrările au fost oprite. Pe această porțiune de 50 de km s-au făcut lucrări de acostament, marcaje rutiere și s-a turnat covor asfaltic BA16 pe cele trei loturi licitate astfel: lotul 1 (km 85+000 m – km 101+595 m); lotul 2 (km 101+595 m – km 119+303 m); lotul 3 (km 119+303m – km 135+000m).
Totodată, s-a prezentat o sinteză a lucrărilor de modernizare realizate în județul nostru în ultimii doi ani. Astfel, în 2020 s-au turnat aproape 84,5 km de covor asfaltic BA16 astfel: 11,3 km pe DN 74A; 18,9 km pe DN 75; 18 km pe DN 74 și 36 km pe DN 67C (Transalpina) care pornește de la Sebeș până la limita cu județul Vâlcea. În 2021, pe lângă cei 50 de km din DN 75 recent modernizați, în vară s-a turnat covor asfaltic și s-au făcut marcaje rutiere pe aproape 11 km din DN 74, inclusiv centura ocolitoare a orașului Abrud, acolo unde s-au realizat două sensuri giratorii. De asemenea s-au montat parapete direcționale pe 15 km de pe DN 67C și pe 2,3 km de pe DN 75, pe raza orașului Câmpeni.
Eugen Cecan – directorul general DRDP Cluj – a precizat că pe DN 75 se continuă modernizarea celor aproximativ 15 km rămași și situați administrativ în județul Cluj, din această porțiune fiind realizați deja 2,6 km. Lucrările pentru restul de aproximativ 12,4 km de drum betonat sunt oprite și se vor executa în primăvara anului viitor, atunci când se înregistrează temperaturi mai ridicate, pentru că necesită o tehnologie mai avansată.
Prefectul Nicolae Albu a adăugat că modernizarea acestor drumuri naționale din Apuseni este un prim pas foarte important în dezvoltarea turismului din Țara Moților – zonă care se bucură de o creștere constantă în acest domeniu – iar printr-un parteneriat cu unitățile administrativ-teritoriale, cu cei din infrastructura rutieră și alte instituții ale statului, s-a reușit o mobilizare deosebită, într-un termen scurt, astfel încât să fie reabilitate aceste drumuri naționale din Alba.
Comisarul șef de poliție, Florin Constantin Dogaru, a menționat că se bucură în calitate de cetățean de această dezvoltare a infrastructurii, deoarece atrage turiști și siguranță rutieră, iar județul Alba este pe un trend descendent al accidentelor rutiere. În acest sens, se constată faptul că prin ultimele modernizări ale infrastructurii din județ, circulația se realizează într-un mod mult mai sigur și accidentele au scăzut substanțial.
Ulterior, primarul orașului Baia de Arieș – localitate situată lângă sectorul de drum recent modernizat – a concluzionat că reabilitarea drumurilor naționale 74 și 75 reprezintă un impuls pentru dezvoltarea Munților Apuseni și revigorarea turismului, fiind realizată și în urma insistențelor sale și a celorlalți primari din Țara Moților.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]










