FOTO/VIDEO: Autostrada A10 Sebeș-Turda: ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, „descinde” pe șantierul celor două tronsoane din șoseaua de mare viteză
Zi de inspecție pe cele două loturi din Autostrada A10 Sebeș-Turda. Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, împreună cu oficiali din Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), prefectul județului, Dănuț Emil Hălălai, deputatul PSD Ioan Dârzu și reprezentanții companiilor de pe loturile 1 și 2, verifică stadiul lucrărilor de pe șoseaua de mare viteză.
Cu toate că ministrul Cuc dădea asigurări, la ultimele sale vizite în teren pe șantierul celor două loturi din Autostrada A10 Sebeș-Turda, că circulația de pe lotul 1, între Sebeș și Alba Iulia Nord, se va deschide la finalul acestui an, după cum s-a văzut și în ultima filmare realizată pe acest tronson, mai este mult de lucru până să putem vorbi de o inaugurare, chiar și parțială a acestui lot.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/8ZOVds2EGoY/hqdefault.jpg)
Nici pe lotul 2, de la Alba Iulia Nord la Aiud, situația nu este mai bună, cele mai importante puncte, respectiv nodul Teiuș, viaductul peste magistrala feroviară și cele două poduri peste râul Mureș, nefiind într-un stadiu avansat de realizare, inaugurarea rămânând programată pentru anul 2020.
Reprezentanul lotului 2 a declarat, în legătură cu lucrările care se desfășoară în zona unui pod peste râul Mureș, de față cu oficialitățile că „structura metalică ce va veni peste deschiderea centrală a podului este adusă toată în șantier. S-a început sudarea ei, montarea ei finală. Estimăm că până la sfârșitul lunii septembrie să fie gata să se poată începe ridicarea ei peste Mureș. Podul să fie finalizat până la sfârșitul toamnei.”
„Văd că s-a avansat la structuri destul de bine, este îmbucurător, deoarece asta era partea cea mai incertă. Vremea e favorabilă, trebuie mers la fel de rapid și la terasamente. Aveți de recuperat niște decalaje, printr-o mobilizare exemplară” a declarat ministrul Răzvan Cuc.
[nggallery id=7403]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare Un bărbat din Alba Iulia a reușit să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum o zi
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare