FOTO/ VIDEO| Accident rutier MORTAL la Șibot: Un tânăr de 19 ani, din Vințu de Jos, și-a pierdut viața după ce s-a izbit cu mașina de zidul de protecție al autostrăzii

Eveniment rutier tragic miercuri, 22 februarie, în jurul orei 3.50, pe DN7, la km 447 + 600 m, pe raza localității Șibot, unde un autoturism condus de un tânăr în vârstă de 19 de ani a părăsit carosabilul și s-a izbit de zidul de protecție al autostrăzii.

În urma rănilor suferite șoferul a decedat pe loc.

Potrivit IPJ Alba este vorba despre un tânăr din Vințu de Jos, care conducea un autoturism Volkswagen Touran pe direcția Sebeș – Orăștie. Acesta a pierdut controlul asupra mașinii, cel mai probabil, cel mai probabil, din cauza vitezei neadaptate la condițiile de drum.

Din primele informații de la locul accidentului se pare că tânărul și-a obținut permisul în Spania, unde a locuit 15 ani cu părinții.

La locul accidentului se desfășoară cercetări pentru a se stabili cu exactitate cauzele și împrejurările evenimentului rutier.

UPDATE (ora 13.00): ”La data de 22.02.2017, pe DN7, la kilometrul 347, în afara localităţii Şibot, M.P.I.N., de 19 ani, din comuna Vinţu de Jos, în timp ce conducea un autoturism, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra acestuia, intrând în coliziune cu peretele de sprijin al taluzului aferent autostrăzii A1. În urma accidentului, conducătorul auto a decedat. Cercetările sunt continuate”, precizează reprezentantul IPJ Alba.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

jobotean 22 februarie 2017 at 6:01

copil prost !!!bine că nu a fost pe timp de zi ,pentru că mureau și alții din cauza lui.

Radu Ghi 22 februarie 2017 at 8:23

In titlu avea19 ani in știre a mai trecut un an…? D-zeu sa-l ierte!

Tara lui Papura Voda 22 februarie 2017 at 9:55

Ce mai conteaza unde si-a obtinut permisul ? Romanul tot roman…need for speed si fast & furious. Poftim!

Rika fara frica 22 februarie 2017 at 14:48

cum a reusit sa il faca asa de varza o masina destul de rigida

o avut viteza peste 100 km/h cu siguranta !

si drumurile din romania is prost semnalizate si mai sunt si cu cate o groapa ascuna !

Ba , Rika fara ... frica ! 22 februarie 2017 at 18:23

ba rika , chiar daca iera blindata masina aceea , prostul nu e prost dac nu este … sofer .
mai uita drumurile nesemnalizate si gropile , cind ai facut scoala de soferi a trebuit sa faci o fisa medicala din care sa rezulte ca esti APT ba rika , iar daca tu ori decedatul nu vedeti bine si nici nu auziti … evident ca a trebuit sa se sinucida raposatul ca nu ave alta solutie si mai mult de atit te as intreba , pe tine ca pe „el” nu l mai pot … , ai auzit de Conducere Preventiva ???
Sa auzim numai de bine dar eu nu prea cred …!!!

Rika fara frica 23 februarie 2017 at 13:48

Tarane eu conduc preventiv cu 140 km/h ca asa vreau !
Platesc taxe si inpozite si vreau drumuri de mare viteza daca nu am de mare viteze tot cu viteza merg ca platesc taxe si inpozite. ca omor pe cineva nu imi pasa ! si nici nu imi va pasa vro data !

gospodar intors in tara 22 februarie 2017 at 22:57

bai da buni suntem de apostrofat. voi a-ti vazut cum arata soseaua asta in zonele unde zilnic iasa camioanele celor care lucreaza la calea ferata? INclusiv acolo unde a fost accidentul se iasa de pe camp pe langa piciorul podului aducand o gramada de noroi care ajutat apoi de un pic de ploaie ca si azi dimineata , se transforma in patinoar pe sosea. O fi avut si viteza dar pe tina aia te duci ca pe ghiata. De la gara de la Vint si pana la Han la Sibot sunt cel putin 5 locuri foarte periculoase fara sa fie nici macar o atentionare de drum alunecos. Dar noi judecam iute: tanar, teribilist,masina luata de parinti ,etc. Dar va spun zonele alea de noroi pe sosea sunt foarte periculoase pe ploaie. Si mai zic anchetatorii ca , citez: nu a adaptat viteza la conditiile de drum. Clasicul motiv. Ca si cand baiatu’ ar fi trebuit sa stie ca acolo e lunecus. Nu se va sti clar niciodata ce s-a intamplat cu adevarat dar…….domnilor politisti ar trebui sa fiti mai asprii cu cei care ne pun prin neglijenta si nepasare vietiile in pericol. La banii care-i mananca lucrarile respective s-ar putea lua nu instalatii portabile de curatat camioanele ci s-ar putea transporta pietrile si pamantul (sau ce or mai fi transportand) cu elicoptere. Glumesc. Dumnezeul sa-l ierte iar pe noi sa ne pazeasca , fiindca cei platiti de noi s-o faca……………..

Ciprian 22 februarie 2017 at 23:32

Suntem curiosi daca si la acel kilometru sunt ‘gropane’ in autostrada. Ideea e ca de-aia e autostrada sa circuli cu 130 la ora, dar pe Sebes-Sibiu nu ai sanse ca e praf!
Si noi am atentionat CNAIR cu privire la cateva denivelari destul de mari si periculoase, dar din pacate nu am primit nici un raspuns.

gospodar intors in tara 23 februarie 2017 at 6:35

Accidentul nu a fost pe autostrada ci pe DN -ul peste care trece autostrada in locul acela. A intrat in pod.

vintan 25 februarie 2017 at 11:52

este vorba de sinucidere .nu de accident…piciorul ia ramas pe acceleratie si el a fost aruncat prin parbriz …