FOTO: Trupul neînsuflețit al căpitanului Răzvan Moldovan a ajuns la Alba Iulia. Soldați îndurerați și familie înlăcrimată

Razvan Moldovan la Alba Iulia09Trupul neînsuflețit al militarului Răzvan Moldovan a ajuns duminică, la ora 16.40, la Cercul Militar din Alba Iulia, unde va rămâne până marți, la amiază, când va avea loc slujba de înmormântare.

Astăzi, în fața Statuii Mihai Viteazul, un sobor de preoți (civili și militari) au oficiat o scurtă slujbă religioasă. Sicriul în care este așezat căpitanul este înfășurat în tricolor și a fost adus din Sibiu, unde a avut un loc un alt ceremonial religios, în memoria celor opt militari morţi în accidentul aviatic. La Sibiu au participat circa 200 de militari, fanfara militară, rudele decedaților, președintele ales, Klaus Iohannis și ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa.

ELIT

Răzvan Moldovan a fost așteptat la Alba Iulia de aproximativ 50 de persoane: prieteni, cunoștințe și chiar persoane care nu îl știau, dar au fost marcați de tragedia prin care trece familia. Soldații au purtat pe umeri sicriul în care se afla Răzvan și îl vor păzi până când acesta va fi condus pe ultimul drum.

”Chiar dacă sunt preot și sunt obișnuit cu slujbe de înmormântare, drama și durerea trec și prin sufletul meu. Acum un an, cu multă bucurie și rânduială militară l-am cununat pe Răzvan. Avea așa un optimism al vieții și o frumusețe sufletească. M-a impresionat starea lui de frumusețe. Îmi pare tare rău pentru familie. Voi încerca să fiu cât mai aproape să-i întăresc, iar pe Răzvan să-l pomenesc în rugăciunile mele de preot”, a declarat părintele Emil Jurcan.

Elicopterul militar care s-a prăbuşit vineri, în jurul orei 10.50, într-o zonă împădurită, în apropiere de Stejăriş, aflată între localităţile Laslea, Mălâncrav şi Iacobeni din judeţul Sibiu, aparţinea Bazei Aeriene 71 Câmpia Turzii.

Opt militari din aparatul de zbor au murit, iar cei doi supravieţuitori au fost preluaţi de un elicopter SMURD şi duşi iniţial la UPU a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Târgu Mureş, de unde au fost transferaţi la Spitalul de Arşi din Bucureşti.

Trupurile militarilor morţi în accidentul aviatic au fost duse, vineri seară, la Laboratorul de Medicină Legală (LML) Sibiu, pentru a fi făcute autopsiile.

Ancheta în cazul accidentului a fost preluată de Parchetul Militar Cluj.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

14 Comentarii

ionel 23 noiembrie 2014 at 17:45

mai bine nu reveniti cu video . E ceva ce nu trebuie filmat si aratat in public . Asa consider eu . nu mai tot mediatizati atata

Adi 23 noiembrie 2014 at 17:46

puteati sa nu mai mergeti si voi cu pozele si filmarile,oamenii sufera si hop si voi cu articolul.lipsa de bun simt,doar ptr. un articol aiurea

NSD 23 noiembrie 2014 at 18:54

Am fost si eu prezent la aducerea eroului si nu cred ca presa a deranjat cu ceva, din contra, cred ca prin acest reportaj si ei incearca sa aduca un omagiu eroului decedat!

Horea 23 noiembrie 2014 at 21:09

„Astăzi, în fața Statuii Mihai Viteazul, un sobor de preoți (civili și militari) au oficiat o scurtă slujbă religioasă pentru iertarea păcatelor lui Răzvan Moldovan, decedat în accidentul aviatic de lângă Stejăriş.”

Ce PACATE putea sa aiba bravul capitan incat soborul a trebuit sa-i ceara iertarea lor?

xxl 23 noiembrie 2014 at 21:32

Mai omule to ori esti imbecil ori te faci asa-i ? Tu ai citit macar vre-un rand din Biblie daca esti crestin ? Dar banuiesc ca esti ATEU daca faci astfel de afirmatii… Spre cunostinta ta in Biblie scrie negru pe alb ca NU EXISTA FIINTA UMANA FARA DE PACAT si din cauza asta atat la priveghi cat si la inmormantare se face slujba pentru iertarea pacatelor, facute atat cu voie cat si fara de voie. Asa ca taci draq din gura ca te faci de ras si am impresia ca incerci sa faci bascalie chiar si pe un astfel de subiect si iei in deradere durerea acelei familii. Sa iti fie RUSINE !

Horea 23 noiembrie 2014 at 22:00

@xxx

„Asa ca taci draq din gura ca…”

Iata cum ti-ai facut deja un pacat. Si cred ca iti faci multe chiar intr-o singura zi.
Desigur pentru tine e nevoie nu doar de un singur sobor cand iti va veni randul spre iad.
„Sa iti fie RUSINE !”

sorin (sutä) 23 noiembrie 2014 at 21:59

mda.. si chiar daca acesti ziaristi au fost la aducerea lui… au facut ca stirea asta sa ajunga si in alte tarii cum sunt eu plekat de mult din tara am vazut si eu stirea asta care ma molesit si mia dat o stare de tristete..miera prieten odata ne jukam inpreuna..si daca nu erau ziaristi astia nu aveam de unde sa aflu…sai fie tarana usoara , Dumnezeu sal ierte.. :((

albaiulian 24 noiembrie 2014 at 8:52

popa nu e Dumnezeu sa poata ierta pacate! Aiureala- abureala! Doar D-zeu are aceasta putere,popa NU! Asa ca nu va culcati pe o ureche crezand ca popa la ingropaciune va iarta pacatele toate.Straduiti-va sa nu le savarsiti cat sunteti in viata! Nici pomenile si parastasele nu pot sa anuleze pacatele mortului, le dati de fapt popilor care isi fac depozite de ulei si vin. Cu colacii ingrasa porcii
Asa ca „DUMNEZEU SA IL IERTE”!

SI EU 24 noiembrie 2014 at 13:51

cine a zis mai Albaiulianule ca iarta pacatele??? nu ai avut timp 1 minut si ceva sa asculti ce a declarat acel parinte si ai facut tu afirmatii de la tine? NU a zis nici un Preot ca iarta mai ! Tu ai fost macar acolo sa duci o floare inainte de a scrie ceva?

Horea 24 noiembrie 2014 at 10:04

@Mihai

Evident ca sunt cunoscator al acestei manifestari religioase practicate la ortodocsi.
Voiam sa subliniez (si iata o fac din nou) ca nu chiar fiecare dintre noi are pacate. De ce n-ar exista si exceptii?

silviu 24 noiembrie 2014 at 12:03

Pai,daca nu are pacate, ar fi bine sa-l punem pe peretii bisericii, sa ne rugam lui! Crezi ca este acea exceptie? Ii deplang si eu pe acesti eroi,dar nu sunt de acord cu tine ca nu are pacate! Sub nici o forma.TOTI AVEM!!!

Horea 24 noiembrie 2014 at 12:25

@silviu

1. Crezi ca cei de pepereti, la care unii ne inchinam, n-au avut pacate?
2. „… dar nu sunt de acord cu tine…” Chiar, conform democratiei reale, nici nu trebuie sa fii de acord cu mine!
3. Daca „TOTI AVEM!!!”, care-i de fapt, pana la urma, rostul acestei vieti?

om 24 noiembrie 2014 at 20:07

Dpamne ce a ajuns lumea….:( e vorba de o durere de nedescris traita acum de o familie, iar unii nu fac alceva decat sa se lege de aspecte care nu au nici o importanta acum (fiecare are dreptul sa creada in ce vrea si cum vrea).
RESPECTATI DUREREA ACESTEI FAMILII, rugati-va pentru sufletul lui Razvan, care credeti in puterea rugaciuni, care nu credeti si un gand bun pentru familie e de mai mare valoare decat conflicte de opinii, si lasati rautatile.
Dumnezeu sa-l odihneasca pe Razvan si pe intreaga familie sa o intareasca.

anda 24 noiembrie 2014 at 20:26

Dumnezeu ia la El sufletele bune si nu le mai lasa in lumea asta rea. Dumnezeu sa il ierte si sa il astepte in RAI.
Multa putere familiei greu incercate.