FOTO ȘTIREA TA: Râul Arieș, „inundat” de PET-uri după ploile din ultimele zile. „Oamenii trebuie educați și conștientizați că fac un râu imens naturii și lor înșiși”
Ploile de la sfârșitul săptămânii care au ridicat vizibil nivelul debitului râului Arieș și au adus sute de recipiente de plastic care plutesc pe apă şi au “înflorit” pe malurile neîngrijite ale albiei. Malurile nedesţelenite sunt pline de boscheţi şi vegetaţie transformate în coşuri pentru deşeurile care se prind de ramuri.
Râul Arieș a fost „inundat”, duminică, de pet-uri, de lemne şi alte deşeuri aduse de ape. În urma ploilor din ultimele zile, albia râului s-a umplut de mizerie.
În imaginile dezolante surprinse de un localnic şi trimise la adresa redacţiei ziarulunirea.ro, se pot observa sticle de plastic şi alte resturi care curg la vale pe Arieş. Nu au trecut decât două luni de la ultima acțiune de ecologizare a albiei râului, iar oamenii cer ajutorul autorităților pentru a stopa fenomenul și a curăța zona de gunoaie.
“Nu cu mult timp în urmă s-a făcut ecologizare… 2 luni, atât a ținut! Oare nu am putea obține sprijinul primăriilor de pe Arieș pentru a stopa nenorocirea asta?” spun locuitorii.
“Dacă nu au bun simț de acasă, oamenii trebuie educați. Mai cu forța, prin sancțiuni pentru cei ce aruncă aiurea în natură, pe malul râului sau pe câmp, sau prin vocea preotului în biserică care, de bine de rău, înca mai reprezintă o autoritate de care în general oamenii ascultă. Ideea de a arunca gunoaie la marginea râului e din moși strămoși că „așa am pomenit din neam în neam” însă, uite că gunoaiele în timp s-au schimbat, nu mai sunt cele de acum 100 ani când tot ce aruncau era biodegradabil, iar apa și pământul le descompunea. Acum, cel puțin 50% din gunoaie sunt toxice, nedegradabile și rămân și peste 100 de ani nedescompuse. Oamenii simpli nu înțeleg asta, ei se comportă prin automatisme fără să gândească, pentru că s-au obișnuit ca alții să gândească pentru ei…. Oamenii trebuie educați și conștientizați că fac un râu imens naturii și lor înșiși pentru iresponsabilitatea cu care tratează gunoaiele rezultate din consumul lor”, este părerea unui cetățean.
Dacă vrei să ne semnalezi un eveniment, dacă ai văzut ceva neobișnuit, dacă vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant, trimite-ne un mesaj pagina noastră de Facebook sau pe adresa [email protected], iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine.
[nggallery id=5722]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României