FOTO Solicitare pentru Primăria Alba Iulia. ”Două becuri pe Stadionul Cetate, vă rugăm”
Scriu aceste rânduri la solicitarea unui număr, nu redus, de amatori de sport care frecventează Stadionul Cetate din Alba Iulia și se lovesc, spre seară, de aceeași problemă: lipsa unor becuri pe pista de atletism.
Stadionul Cetate din Alba Iulia a devenit, de ani buni, un loc agreat pentru practicarea sportului. Fie că vorbim de jogging, alergat pe scări, flotări, abdomene, tracțiuni, zeci de tineri și deopotrivă vârstnici aleg, în fiecare zi, să ia, aici, o gură de oxigen și să-și dea un ”refresh” după o zi de muncă, fie ea bună sau rea.
Din păcate, și nu de puțin timp, toți se confruntă cu aceeași problemă. După ora 20.30 amplasamentul este iluminat doar de becurile din sufrageriile blocurilor vecine sau de aplicațiile ”lanternă” ale telefoanelor mobile.
(fotografii realizate la aceeași oră, în aceleași locuri, cu și fără bliț)
Marți, spre pildă, după ora 21.45, pe ”Cetate” erau peste 10 persoane și, dacă facem un simplu exercițiu de imaginație, avem toate premisele să credem că, în cazul în care amplasamentul ar fi iluminat, numărul acestora s-ar fi dublat. Astfel, interesul general există, iar cele două-trei becuri nu ar arde banul public, așa cum se întâmplă, izolat, pe timp de zi, în unele locuri din Alba Iulia. (vezi foto)
Vă invităm așadar, domnule primar, să veniți să vedeți câți albaiulieni frecventează într-o zi obișnuită Stadionul Cetate, poate și din cauza că, la sfârșit de lună, nu ajung banii pentru un abonament la Bazinul Olimpic sau la o sală de fitness.
Considerăm că, așa cum s-au alocat 275.000 de euro pentru iluminatul festiv, în acest sezon de iarnă, bugetul public va ”rezista” cu două-trei becuri aprinse, două-trei ore, de la crepuscul până la închiderea obiectivului.
Pentru a fi și mai convingători că cererea noastră este justificată, amintim că pista de bicicliști care traversează parțial Dealul Mamut este iluminată de la baza Parcului Dendrologic până la Baza de Agrement, recent dată în folosință. Putem susține, fără să ne îndoim că greșim, că în orele menționate, stadionul e mai populat.
Natura unor meserii și problemele cotidiene fac ca programul să fie plin până spre seară, astfel, solicităm, cu răbdare și respect, montarea a două-trei becuri pe Stadionul Cetate. Totodată, este lesne de înțeles de ce în unele zile de vară sportul poate fi practicat doar după ora 20.00.
În lumina celor arătate mai sus, și în speranța că solicitarea noastră va fi soluționată, mulțumim anticipat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României