Foto: ,,Școala magică de vară” la Cugir – Cursuri de bune maniere, jocuri în aer liber, ateliere de creație, povești desenate
Sub genericul ,,Școala magică de vară”, în cadrul Centrului Comunitar din cartierul George Coșbuc din Cugir a luat startul un interesant program cu activități cultural recreative și educative pentru copii, în vederea ocupării timpului liber pe perioada vacanței de vară.
Potrivit reprezentantului SPAS Cugir, Adriana Crișan, ,,Școala magică de vara” se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani, copiilor care întâmpină greutați la materiile limba română și matematică, copiilor proveniți din familii cu venituri reduse. Scopul principal al demersului îl reprezintă susținerea dezvoltarii armonioase a copiilor, încurajarea gândirii critice și creativitatea acestora, promovarea bunelor maniere.
Timp de 5 săptămâni, copiii vor dezbate teme precum: bunele maniere, educația civică, zoologie,cum ne pregătim de școală, etc. Echipa de sprijin este formată din tineri pasionați de ceea ce fac: licentiati în domeniul Psihologiei Generale și a Psihologiei Dezvoltării, studenti si elevi, traineri și instructori-animatori. Printre ei se află nume precum: Arabela Găldău, Laura Vlad, Lorena Vaidasigan, Iulia Barabanț, Mircea Herciu. ,,Prin proiectul nostru ne-am gândit să aducem ceva nou în viața copiilor prin organizarea unor cursuri de bune maniere, jocuri în aer liber, activități de dans și mișcare, cântece și voie buna, ateliere de creație, povești desenate ș.a”, susține Adriana Crișan. (C.P.)
[nggallery id=2484]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)