FOTO: Sărbătoarea „Păştenilor”, o tradiţie vie la Cugir
În ciuda vremii neprietenoase, cu o ploaie măruntă, semănând mai mult cu anotimpul de toamnă decât de primăvară, numeroşi cugireni au venit să ia parte la sărbătoarea „Păştenilor’’, obicei care ţine de tradiţia creştină a locului şi care de zeci de ani se repetă la Cugir şi Vinerea.
Miercuri, în jurul orei 15.30, la Casa parohială a părintelui Pintea Dumitrean au început activităţile de pregătire a Sfintelor Paşti care vor fi oferite credincioşilor din Cugir în Noaptea de Înviere, de către cei care au împlinit şi împlinesc în decursul anului vârsta de 60 de ani.
Un obicei care a apărut pentru prima dată în satul Vinerea, în anul 1948, iniţiat de părintele Ioan Săbău, a propus ca pregătirea sfintelor Paşti să fie făcută de persoanele care împlinesc 60 de ani, care vor purta numele de „Păşteni’’. Aceştia s-au întâlnit înainte de Săptămâna mare, la o adunare ce a avut loc în casa preotului care organizează această ceremonie, unde au fost discutate toate detaliile de pregătire. În ceea ce priveşte cheltuielile sărbătoririi „păştenilor’’ ( cu vinul, pâinea, ciuberele, vasele, lumânările) ele sunt suportate de aceştia. Toate au fost împodobite şi inscripţionate cu anul în care are loc sărbătoarea, crucea şi urarea „Hristos a Înviat! Adevărat că a înviat!’’
Ceremonia a început prin oficierea unei slujbe religioase, la casa preotului
paroh Dumitrean Pintea după care alaiul format din păşteni dar şi localnici a pornit spre Biserica „Sfânta Treime’’, unde se aflau vinul şi pâinea ce urmează a fi oferite credincioşilor în Noaptea de Înviere. Un obicei special şi emoţionant, unde un păştean aflat în faţa coloanei purta tricolorul, urmat de preoţi, oficialităţi locale şi câţiva păştenicare ce purtau praporii.
Cei 113 păşteni care anul acesta îmlinesc 60 de ani s-au fotografiat pe treptele Bisericii „Sfântul Gheorghe”, după care alaiul a participat la slujba religioasă oficiată de un sobor de preoţi, în Biserica „Sfânta Treime”.
La eveniment au luat parte primarul oraşului Adrian Teban, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, consilierul judeţean Nicuşor Mihai, preşedintele Asociaţiei PRO-Cugir Aurel Voicu, consilieri locali, manageri ai unor instituţii şi societăţi comerciale locale.
Constantin PREDESCU
[nggallery id=1507]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









