FOTO| Protest la Spitalul din Câmpeni și la mai multe unități medicale din țară: Care sunt revendicările sindicaliștilor
FOTO| Protest la Spitalul din Câmpeni și la mai multe unități medicale din țară: Care sunt revendicările sindicaliștilor
Joi, 6 iulie, Federația „Solidaritatea Sanitară” a pichetat din nou unitățile sanitare din țară, nemulțumită de indiferența Guvernului față de adevăratele revendicări ale angajaților din domeniul sănătăţii.
Federația ”Solidaritatea Sanitară” continuă programul acțiunilor cu un nou protest național ce s-a desfășurat în curtea spitalelor, îndreptat împotriva refuzului guvernului de a negocia și rezolva revendicările ce privesc interesele tuturor categoriilor de angajați din sectorul public de sănătate.
Protestul s-a desfășurat astăzi, 06 iulie în intervalul 12.00 – 12.30, fără întreruperea activității unităților.
Mai multe spitale din toate judeţele ţării au protestat, solidari fiind şi membrii Spitalului Orăşenesc Câmpeni.„Membrii „Solidaritatea Sanitară” din Spitalul Orășenesc Câmpeni au înțeles că OUG 63/2023 nu satisface revendicările salariaților din Sănătate!” arată o postare pe pagina oficială a sindicatului.
Conform comunicatului de presă transmis la începutul zilei de 5 iulie de către Comitetul Directoral, „Acțiunile de proteste sunt motivate de faptul că nici guvernul anterior, nici guvernul recent instalat nu au luat cu adevărat în considerare doleanțele angajaților din sănătate. Ceea ce a fost stabilit prin ordonanța de urgență adoptată săptămâna trecută este departe de a satisface așteptările angajaților din sănătate și departe de a însemna o creștere reală a puterii de cumpărare. Nemulțumirea angajaților din Sănătate este cu atât mai mare cu cât aceasta este o ordonanță a amăgirilor, infimele drepturi salariale prevăzute în ea neputând fi de fapt acordate (detalii în link-urile din comentarii).
Pichetarea unităților sanitare, ce se desfășoară mâine, nu este singurul protest al Federației ”Solidaritatea Sanitară” din această perioadă, acesta fiind completat de alte două proteste aflate în desfășurare:
– Demisia medicilor din contractele individuale de muncă aferente gărzilor suplimentare, 1.373 medici care efectuează gărzi comunicând până la acest moment unităților intenția de a demisiona;
– Protestul angajaților din Sănătate care asigură continuitatea serviciilor medicale/funcționării unității, 6.386 salariați atenționând public și comunicând unităților asupra intenției/posibilității de a renunța la lucrul în ture și în zile libere/de sărbători legale.
Dacă intenția guvernului este într-adevăr de a rezolva problemele salarizării în sectorul public de sănătate atunci o poate face foarte simplu: modificând ordonanța de urgență adoptată săptămâna trecută, în sensul aplicării în integralitate a actualei legi a salarizării pentru toți angajații din sănătate și acordând o creștere a salariului din noua lege pentru toți angajații din Sănătate.
Această soluție determină rezolvarea actualelor disfuncționalități salariale (acestea afectând sporurile pentru condiții de muncă, tură și zile nelucrătoare, tariful orar al gărzilor medicilor, indemnizația de hrană – toate blocate la nivelul anului 2018), respectiv majorări salariale efective raportat la ceea ce a fost legiferat în urmă cu o săptămână prin OUG nr. 63/2023 și crearea posibilității de-a acorda aceste drepturi salariale.
Atenționăm Guvernul că protestul organizat mâine, joi, 6 iulie va fi urmat de un miting organizat în data de 12 iulie în Piața Victoriei. Acestea fac parte din seria protestelor ce preced termenul stabilit pentru declanșarea grevei generale în sectorul public de sănătate (decizia în privința grevei urmând să fie luată în funcție de numărul de angajați care vor semna până atunci pentru grevă și de situația juridică a conflictului colectiv de muncă.) Demn de reținut este faptul că în paralel ajung la scadență formele alternative de protest, sprijinite de tot mai mulți angajați, respectiv demisia medicilor din gărzile suplimentare și refuzul angajaților care participă la asigurarea continuității serviciilor medicale/funcționării unității de a mai efectua ture.
Toate aceste proteste exprimă nemulțumirea în continuă creștere față de atitudinea Guvernului, riscând să aibă ca efect blocarea funcționării normale a sistemului public de sănătate. Acțiunile de protest au ca scop satisfacerea revendicărilor Federației ”Solidaritatea Sanitară”.”
Pe site-ul oficial, programul protestelor prezintă calendarul întregii acţiuni, urmând ca în 12 Iulie 2023 să fie organizat Miingul naţional al angajatilor din Sănătate în Piaţa Victoriei din Bucureşti. Greva de advertisment este anunţată pentru data de 19 Iulie, urmând ca în 27 să aplice greva generală în cazul în care nu primesc niciun răspuns favorabil cererilor lor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
„Stop joc” proiectelor poluante în Zlatna: Undă verde pentru noul Plan Urbanistic General și un Regulament Local de Urbanism în orașul de pe Ampoi
„Stop joc” proiectelor poluante în Zlatna: Undă verde pentru noul Plan Urbanistic General și un Regulament Local de Urbanism în orașul de pe Ampoi Direcția Județeană de Mediu Alba (subordonată Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate) a emis decizia oficială de acordare a Avizului de Mediu pentru noul Plan Urbanistic General (PUG) și Regulamentul […]
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar Luni, 29 iunie 2026, începe sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat. În județul Alba sunt așteptați 2.126 de candidați (1.914 din promoția curentă și 212 din promoțiile anterioare). Examenul se organizează în 6 centre din județ. Calendarul examenului 29 […]
INCENDIU în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului
Incendiu în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului Secția de Pompieri Aiud intervine, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în municipiul Ocna Mureș, pe strada Abatorului, a transmis ISU Alba duminică, 28 iunie 2026, la ora 15.09. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Pentru gestionarea […]








