FOTO: Piaţa agroalimentară din centrul Albei Iulia a scăzut considerabil. „Nu mai sunt bani”, se plâng agricultorii
Piaţa agroalimentară din centrul municipiului Alba Iulia reprezenta acum câţiva ani unul dintre cele mai importante centre de comerţ, de unde o bună parte din albaiulieni se aprovizionau zilnic. Criza economică, înfiinţarea companiilor multinaţionale, sau preţul prea mare comparativ cu oferta au dus la scăderea numărului consumatori de la tarabe.
Am stat astăzi de vorbă cu o parte din puţinii comercianţi care se aflau în piaţă, care s-au plâns de numărul scăzut de consumatori. „Nu mai sunt bani”, spunea o doamnă în vârstă de 60 de ani, în vreme ce un trecător a spus: „aici sunt cele mai mari preţuri din oraş”. „Noi avem produse 100% româneşti, crescute de noi, în grădinile noastre”, a continuat comerciantul, dezamăgit că nu a vândut prea multe produse.
Cumpărătorii s-au plâns de preţurile mult prea ridicate, iar agricultorii de apariţia aprozarelor care le-au ruinat practic afacerea. Cert este că nu se mai prea face profit în piaţa agroalimentară din Alba Iulia, majoritatea tarabelor sunt goale, iar consumatorii aleg hipermarketurile de unde au o gamă variată de produse, la preţuri mai avantajoase, deşi nu există certitudinea că ele sunt 100% naturale.
Iată cum a arătat piaţa într-o zi de luni, la o oră potrivită de comerţ.
[nggallery id=1121]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)