FOTO: Piaţa agroalimentară din centrul Albei Iulia a scăzut considerabil. „Nu mai sunt bani”, se plâng agricultorii

Piata agroalimentara centru Alba Iulia07Piaţa agroalimentară din centrul municipiului Alba Iulia reprezenta acum câţiva ani unul dintre cele mai importante centre de comerţ, de unde o bună parte din albaiulieni se aprovizionau zilnic. Criza economică, înfiinţarea companiilor multinaţionale, sau preţul prea mare comparativ cu oferta au dus la scăderea numărului consumatori de la tarabe.

Am stat astăzi de vorbă cu o parte din puţinii comercianţi care se aflau în piaţă, care s-au plâns de numărul scăzut de consumatori. „Nu mai sunt bani”, spunea o doamnă în vârstă de 60 de ani, în vreme ce un trecător a spus: „aici sunt cele mai mari preţuri din oraş”. „Noi avem produse 100% româneşti, crescute de noi, în grădinile noastre”, a continuat comerciantul, dezamăgit că nu a vândut prea multe produse.

Cumpărătorii s-au plâns de preţurile mult prea ridicate, iar agricultorii de apariţia aprozarelor care le-au ruinat practic afacerea. Cert este că nu se mai prea face profit în piaţa agroalimentară din Alba Iulia, majoritatea tarabelor sunt goale, iar consumatorii aleg hipermarketurile de unde au o gamă variată de produse, la preţuri mai avantajoase, deşi nu există certitudinea că ele sunt 100% naturale.

Iată cum a arătat piaţa într-o zi de luni, la o oră potrivită de comerţ.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

10 Comentarii

salmakan 10 februarie 2014 at 20:15

Bai, marti si sambata sunt zile de piata. Cum vrei sa arate piata iarna….desteptule

eba 10 februarie 2014 at 20:32

In Alba e multe aprozaruri care au succesuri.

Ioan 10 februarie 2014 at 20:38

Iertat să-mi fie, e drept că nu am mai trecut de ceva vreme pe acolo,dar ultima dată cand am fost erau mai mulți intermediari decât producători, oferind marfă de aceeași calitate ca in supermarket la prețuri de…

Kata 10 februarie 2014 at 20:40

da si la toate aprozarurile este preturi mai mici decat la piata si marfa de marfa mai frumosa si mai prospata. tot eba

Kata 10 februarie 2014 at 20:44

da pai ardeii aia kapia uriasi si rosiile sunt din gradinile lor, da da, si citricele la fel, acum sau copt, aha…

stareta 11 februarie 2014 at 9:14

Cei care au tarabele pline cu de toate nu sunt producatori ,ci comercianti.Cumpara si revand produsele la un pret mai mare.Pe adevaratii producatori ii recunosti imediat. Ei comercializeaza doar produse de sezon,pe care le cultiva in gradinile personale.Si astia sunt din primavara de gasit.

micul Pitulescu(in ceata)la Soci: 11 februarie 2014 at 9:50

„Avem solutii la toate problemele romanilor cauzate de guvernul criminal Boc si MRU”: 35 de taxe si impozite noi, accize la carburanti si imprumuturi noi la FMI, milioane de euro date pt deszapeziri (imaginare) date firmelor baronilor usl, in timp ce armata lucreaza cu lopeti pe solda proprie. Traiasca usl! La Jilava.

apoliticul 11 februarie 2014 at 13:04

Parca era vorba ca nu vor mai obtine certificat de producator doar producatorii.Cum a ramas cu legea aia?

Pietarul ambulant. 12 februarie 2014 at 8:53

Daca a scazut considerabil aceasta piata , il intrebam respectuos pe dl. primar Ha(l)va de Alba de ce-i tine pe rotofeii aia responsabili cu taxarea/netaxarea in piata , care zilnic merg cu plasele pline acasa fara a plati produsele „cumparate” de la noi , iar pedeasupra mai au si un sef don’ Fane care freaca menta si sunt platiti din banul public .
Ar fi suficient doi lucratori la activitatea care se desfasoara acolo si nu patru citi sunt acum , privind in jur vedem o mizerie peste tot in aceasta piata chiar si in hala , mese nespalate pline de praf , produse necontrolate din punct de vedere sanitar si atunci ne intrebam , de ce e nevoie sa mai functioneze aceasta piata ca nu aduce nici un venit la bugetul local , venitul care-l aduce nu acopera salariile la „seful pietei” si ceilalti trei „harnicuti” care se fac ca muncesc taind frunze la ciini prin piata …
Asa gestioneaza don’ primar banul public !
Alo dn. dr. vedeti de autorizatia de functionare a acestui „focar de infectie” , care se numeste Piata agroalimentara din centrul albei – Iulia !!!

Losenau Custozza 13 februarie 2014 at 11:38

Ce legatura are „infiintarea companiilor multinationale”- ca sa-l citez pe dl. autor al articolului- cu o piata agroalimentara din Alba Iulia?? Poate voia sa se refere la faptul ca orasul Alba Iulia sta foarte prost ca numar de hypermarketuri din retele internationale, comparativ cu capitalele judetelor vecine( HD, SB, CJ)? BILLA are magazine chiar in orase mici ca Turda sau Hateg, in curand si in Sebes…