Ziarul Unirea

FOTO: Infernul comunist prin ochii tinerilor de atunci şi de acum

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Sala  Unirii din Alba Iulia a găzduit astăzi lansarea cărţii „Tineri din Alba în infernul comunist”, scrisă de Andreea Rotche şi Sorin Schiau, ambii cadre didactice ale Colegiului Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” şi vernisajul expoziţiei „Libertate şi utopie”, picturi care aparţin Andreei Stoica, elevă a aceluiaşi Colegiu.

Cartea „Tineri din Alba în infernul comunist” reprezintă un studiu al perioadei regimului comunist din România, bazat pe mărturiile unor persoane care au simţit pe propria piele ce au însemnat rigorile impuse de sistem în acea vreme. În paginile volumului se regăsesc interviuri cu membri ai Ligii Anticomuniste, oameni care au fost condamnaţi pentru idealurile pe care le aveau şi pentru oponenţa faţă de regimul comunist. Mărturisirile au venit din partea unor foşti elevi ai Liceului Mihai Viteazul, actualmente Colegiul HCC.

ELIT

Conform autorilor Andreea Rotche şi Sorin Schiau, „cartea contribuie la strângerea legăturilor dintre generaţii, permite cititorilor să intre pe tărâmul lui „a fost odată”, acesta este locul în care totul devine veşnic şi sacru, poveştile nu mai sunt doar ale celor intervievaţi, ci ale unei întregi generaţii”.

Cu acest prilej a avut loc şi vernisajul expoziţiei de desene „Libertate şi utopie” a elevei Andreea Stoica. Picturile tinerei artiste reprezintă imaginea evenimentelor din perioada comunistă văzută prin ochii unei eleve din zilele noastre.

La eveniment au luat parte oficialităţi locale şi judeţene, istorici, oameni de cultură şi reprezentaţi ai instituţiilor care şi-au adus aportul la lansarea de astăzi.

 

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

FOTO: Gheorghe Vlad, din Loman, un cioban de nota zece

Am să vă citez la început din opera marelui Mihail Sadoveanu, care și-a petrecut o bună parte din viață aici,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Video: Alba Iulia în anul 1993 – Un oraş care încerca să iasă la ”suprafaţă” după lunga perioadă de dictatură comunistă

Anul 1993 – Alba Iulia era un oraş, reşedinţă de judeţ, care încerca să îşi găsească propriul drum după lunga… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ritmul de viață agitat și depresia provocată de stresul de la serviciu, tot mai des întâlnite la români

Tot mai multe persoane ajung la medic din cauza anxietăţii şi a depresiei. Psihologii spun că niciodată nu au mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

ÎN WEEKEND: Ospăț cu pește și fructe de mare de Rusalii, în Cetatea Alba Carolina

Cetatea Alba Carolina va găzdui de Rusalii, în weekendul 14-17 iunie, Festivalul Peștelui și al Fructelor de Mare. Cei prezenți… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Paradisul din Tăul Brazi – Roşia Montană. Sălbăticia naturii distrusă de sălbăticia oamenilor

Roșia Montană are ape și stânci, și o frumuseţe ireală a locurilor. Turiștii caută zona ochiurilor de apă de aici:… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 decembrie: Sfântul Proroc Daniel, cel care a fost aruncat într-un cuptor încins alături de tinerii Anania, Azaria și Misail

În fiecare an, la data de 17 decembrie, creștinii îl pomenesc pe Sfântul Proroc Daniel care s-a născut din seminția… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

alin 28 februarie 2013 at 14:42

infernul comunist era mult mai uman , decat iadul imperialist pe care il slujesc politicienii nostrii.MAN era mult peste imbecilii din asa zisul parlament, populat cu banditi ,ticalosi si oameni de nimic…adica fara educatie !!!

alin 28 februarie 2013 at 14:48

infernul cumunist era mult mai uman decat …IADUL imperialist pe care il slujesc mai marii puterii cu sprijinul dobitocilor din parlament , nu tu educatie ,sistem de sanatate , locuri de munca , doar umilinta si saracie !!!

Horea 28 februarie 2013 at 15:25

INFERNUL comunist era mai usor de suportat dect INFERNUL din zilele noastre.

Desigur ca tinerii de dupa ’89 n-au cum sa faca aceasta comparatie.

pro-comunism 28 februarie 2013 at 15:40

povesti si legende. Totul e o conspiratie, se vrea o rasa conducatoare si o rasa muncitoare. Astazi in Romania, avem ponta+sotia sa – prim-ministru/parlamentar european (la fel si pentru crin antonescu+sotia sa), la fel basescu si fata lui, si tot asa. Copiii lor ne vor conduce pe noi. Avem rasa muncitoare – oameni dezbinati, saraci, prostiti. 99% din copiii lor vor avea acelasi trai. Am revenit la timpurile de dinainte de comunism. Bogatia iarasi se va mosteni de-a lungul generatiilor si la fel si saracia. Mai lipseste SIMBOLUL acestor lucruri, adica regele si monarhia (cat de cretin poti fi sa consideri ca regele merita puterea in stat doar pentru ca s-a nascut in alta familie fata de tine). IN fine. Poate va reveni comunismul si atunci acest articol va sta marturie ca nu cumva cei care vad „infernul comunist” sa vina sa spuna ca ei de fapt erau comunisti convinsi.

Bazil 1 martie 2013 at 8:54

dragi postaci alin, horea, etc, confundaţi amar lucrurile, sunteţi dezorientaţi, puneţi mâna şi citiţi, citiţi,

Horea 1 martie 2013 at 13:24

Draga Bazil (postac, desigur)

Unii dintre noi nu mai trebuie nici sa punem mana si nici sa … citim.

Am trait in ambele epoci si deci avem dreptul la o concluzie pertinenta.

Sa nu se inteleleaga totusi ca regretam trecutul in favoarea prezentului nebulos, inca!

saga Transilvana 1 martie 2013 at 12:38

Nu l-am remarcat nici acolo nici in poze pe homosteanu, om de inalta tinuta…sau azi nu o mai tine pe tinuta?

calin 2 martie 2013 at 10:35

Dragi nostalgici ai comunismului, aici se comemora victimele comunismului.Daca considerati ceea ce le-au facut acestor oameni uman , atunci si voi sunteti la fel de umanisti ca si acei calai.Sa va dau un exemplu. La Pitesti, de Craciun sau Paste ,pentru a slabi credinta tinerilor romani inchisi acolo pentru reeducare,se organiza o ceremonie in care cei care erau alesi sa joace rolul lui Isus si Sfanta Maria erau manjiti din cap pana in picioare cu fecale , si purtau un falus fabricat din sapun ,pe care il dadeau sa-l sarute ca pe cruce , celorlalti. Sunteti o rusine pentru aceasta natiune care a dat atatia eroi ,care au murit ca voi sa aveti o tara , si va plangeti de mila , si-i plangeti pe cei care au dat-o rusilor.

Observator 2 martie 2013 at 11:39

Da tu cu cine te certi caline?!
Ca nu rezulta din propozitie.

calin gabor 2 martie 2013 at 20:53

Nu ma cert cu nimeni ,raspundeam unui comentariu despre umanitatea celor care au schingiuit acei oameni.Ca sa ajungi la „propozitia mea ar fi trebuit sa le citesti pe celelalte.Oricum ,felicit elevii si profesorii de la HCC.

pro-comunism 2 martie 2013 at 21:30

tot respectul pentru comunistii din anii 50′. Aia da tata, credeau sincer in ceva, de ar fi venit o revolutie si ar fi revenit capitalismul, s-ar fi ascuns in munti si ar fi luptat in continuare. mie imi place cel mai mult FRICA fata de aceea perioada din istorie, adica nu auzi la televizor criticand perioada fanariota (absolut umilitoare), nu auzi criticand perioada de dupa 1990 ( cu 4 milioane de refugiati inafara tarii, UNIC IN ISTORIE) nu auzi criticand perioada monarhista ( cu cea mai mica speranta la viata din europa la acea perioada, cu ultima rascoala taraneasca din europa, etc etc ) SE PROMOVEAZA, SE CRITICA DOAR PERIOADA ANILOR 50′. CA NU CUMVA OAMENII SA MAI INCERCE O DATA SA II RASTOARNE PE CEI BOGATI, SA ISI FACA DREPTATE. Apropo, oare cati stiti de cei 150.000 de militari romani din SIBERIA (70.000 MORTI), iar in tot timpul asta marele rege mihai mergea la moscova si lua medalia de la stalin ? Sa invatam din istorie, cine controleaza prezentul controleaza si trecutul. Iti spun ei ce trebuie sa stii tu despre trecut.

calin 3 martie 2013 at 22:21

Cititule, fii atent. Ai auzit de Ion Mihalache?A fost erou la Marasesti, mai apoi, a facut Legea Pamantului. S-a ridicat dintr-o familie de tarani saraci prin forte proprii. Stii cum si-a sfarsit viata?Dar Iuliu Maniu?
Aparte, esti ignorant. Astia de astazi sunt fiii si nepotii alora pe care ii plangi tu. Iti spun eu ce au fost . TRADATORI SI CRIMINALI. Ceea ce nu ma indoiesc ca ai fi fost si tu daca ti s-ar fi dat ocazia.

Anticul 4 martie 2013 at 6:55

Cand a cazut Ceausescu aveam deja 48 de ani asa ca stiu cum a fostv si ce s-a intamplat pe vremea comunistilor. Ce se se intampla acum este o incercare de spalare de creiere, un fel de prosteala pe fata la comanda celor din strainatate. Infernul nu a fost atunci! Infernul a fost si inainte si acum cand capitalismul ne mananca de vii. Ma mira faptul ca cei care cerceteaza crimele comunismului nu stiu nimic din ceea ce a fost atunci, dei dupa cum se spune sunt cu totii istorici de profesie. Daca eidentureaza istoria mai ceva ca si comunistii pe vreme carora am trait eu ma lipsesc de munca lor. Istoria nu este minciuna, este adevar cronologic!