FOTO: Industria Galda – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-0), într-un derby judeţean amical | Ultima repetiţie, speranțe într-un sezon reușit
Interesant derby-ul judeţean amical dintre Industria Galda şi Metalurgistul Cugir, ultima repetiţie înaintea startului stagiunii Ligii a 3-a, meci încheiat cu scorul de 1-1 (0-0), după o confruntare echilibrată, în care fotbalul a apărut în actul secund, iar golurile s-au înscris în ultimele 5 minute.
Scorul a fost deschis de nou-intratul Cioară (85), din lovitură liberă de la 20 de metri, executată pe „scurt”, fază la care portarul N. Bănică a fost păcălit, dar o altă rezervă, Făgărășanu (88) – „cap’ din apropiere la centrarea lui Bold a restabilit egalitatea.
Ambele conjudețene au abordat disputa cu sportivitate, lăsând o impresie bună la ultimul amical înaintea startului sezonului de săptămâna viitoare.
Metalurgistul rămâne singura echipă din Alba invincibilă în amicale în această vară.
Precedentul duel direct, sub Drăgana a fost tranşat de amfitrioni, scor 2-1, primul eşec al Industriei în jocurile de verificare, până la ora acestui meci Metalurgistul având 7 victorii din 7 în partidele test.
*S-a jucat după pauză
Actul întâi, unul echilibrat, a fost unul cu puține situații de opartă, doar șutul lui Codrea (29), reținut de Iancău fiind de consemnat, în rest doar accidentarea stupidă a juniorului cugirean Cioban, căruia i s-a umflat genunchiul drept (18), fiind substituit de Vărărean. La reluare a fost altceva, un ritm mult mai bun, un joc presărat cu oportunități. Prima ocazie imensă a fost irosită de S. Mureșan (49) – reluare cu capul peste transversală. Cugirul a replicat imediat, iar „bomba” lui Negrescu (52) a fost scoasă în corner de Iancău.
*Un chilian sub Drăgana
În actul secund, în distribuția oaspeților și-a făcut apariția atacantul chilian Guillerme Cortes Monroy (18 ani), aflat la prima aventură în Europa, legitimat la Iberia, Primera B, în țara natală. Călin Moldovan l-a utilizat în ultimele 45 de minute, dar nu-l va păstra în lot.
Industria (antrenor Paul Ciucă): Iancău – Frențiu, Haiduc, R. Trif, Gombocz – Oniche – G. Goronea, Cernea, Buligă, Dup – S. Mureșan; au mai intrat Căt. Ștef (revenit din Germania), Olar, Costea, Vonya, D. Popa, Fl. Schiau, Cioară, Rodean, Puha, absenți Sîrbu (accidentat), D. Lupșan, Boancă, Baghiu, A. Crăciun, Bîrsan (din diverse motive)
Metalurgistul: Bănică — Tăban, Negrescu, Șt. Radu, Cioban – Udrea, Măd. Popa, Scurtu, Afrapt – G. Olteanu, Codrea; au mai jucat Vărărean, Șaucă, Sorian, Itu, Bold, Făgărășanu, , Cortez-Monroy (Chile) ; nu au jucat Crivăț, M. Neagu, Șuteu – accidentat. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.
[nggallery id=4461]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României