Un interesant derby „de Alba”, între Industria Galda și Metalurgistul Cugir, penultima repetiție amicală a verii, meci încheiat cu victoria trupei de sub Drăgana, scor 2-1 (0-0), confruntare care se va repeta sâmbăta viitoare, sub Drăgana.

„Roș-albaștrii” au întors scorul după ce au fost conduși cu 1-0 (reușită Cioară), marcatorii fiind B. Lemac și L. Tudor, toți trei intrând după pauză. Metalurgistul este la al doilea succes la rând în jocurile de verificare, iar găldenii au pierdut al doilea joc succesiv.

După un prim act întâi anost, confruntarea s-a animat instant la reluare. Abia intrat în teren Cioară (53) a profitat de eroarea lui L Itu și a deschis scorul cu al doilea său gol consecutiv în partidele de verificare. Cugirenii au replicat rapid, iar nou-venitul B. Lemac (57) a restabilit egalitatea, reluare cu capul la o lovitură liberă de pe dreapta. L. Tudor (81) a recuperat o minge în careul advers și a șutat din cădere, în diagonală, aducând avantajul în tabăra „roș-albaștrilor”, fază la care adversarii au invoccat un fault în atac.

De fapt cei doi atacanți, Cioară, respectiv Lemac au revigorat ofensivele propriilor echipe, fiind cei mai periculoși jucători pentru porțile adverse. Găldenii au acuzat asența a câtorva jucători de bază nume precum Frențiu, Cernea, D. Lupșan, Baghiu, Boancă, alături de D. Popa și Olar (ultimul a renunțat la fotbal).

Miercuri, conjudețenele au meci în faza secundă a Cupei României, Industria – pe teren propriu cu Performanța Ighiu (nu se va disputa), iar „roș-albaștrii” se vor deplasa la Petrești.

Industria: Lepădat – Fl. Schiau, Haiduc, S. Fulea, R. Trif, D. Sîrbu, Bedelean, Al. Costea, M. Cristea, R. Moga – Apetri; au mai intrat Iancău, M. Popa (juniori, Școala de Fotbal „Mihai Georgescu”), Gherghely, Crăciun, Puha, D. Stoia, Cunțan. Antrenor Paul Ciucă.

Metalurgistul: N. Bănică – Dohotariu (junior, Farul Constanța), I. Tătar, Șt. Radu, Șuteu – G. Goronea, Dican, Vaștag, Dicu – Necșulescu – Făgărășanu; au mai intrat Crivăț, Vîjdea, Vărărean, Itu, L. Tudor, M. Neagu, Șaucă, Mihaiu, B. Lemac, Copilași.  Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu. Absenți Cercel (accidentat), M. Codrea (se pregătește cu Unirea Dej). „Marian a intrat la facultate și își caută echipă„, a comentat Călin Moldovan situația juniorului de sub Drăgana, ce nu va primi însă dezlegarea gratis.

[nggallery id=5999]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]