FOTO: Incendiu devastator în centrul municipiului Alba Iulia. O cafenea distrusă din temelie și un bloc ars

incendiu cafenea Alba Iulia (22)În timp ce majoritatea albaiulienilor aveau parte de o petrecere explozivă un incendiu de proporții era aproape să distrugă mai multe clădiri în plin centrul municipiului Alba Iulia.

În jurul orelor 4.00 dimineață, locatarii blocului de pe strada Iuliu Maniu, la parterul căruia funcționa până aseară Cafeneaua Vista Café, anunțau, îngroziți de flăcările care le băteau în geam, pompierii.

ELIT

Intervenția acestora cu mai multe autospeciale de stins incendii, care a durat circa 30 de minute, a fost salvatoare pentru magazinele și imobilele din jur, focarul fiind izolat și împiedicat să se extindă.

Locatarii apartamentelor de deasupra cafenelei în flăcări au fost imediat evacuați de pompieri.

La momentul producerii incendiului în cafenea nu se afla nicio persoană, localul fiind închis.

Potrivit proprietarului localului, cafeneaua are asigurare. Daunele sunt estimate de pompieri la circa 100.000 de lei, respectiv mobilier, șemineu electric, plasme, aparate aer condiționat, aparatură electrică, geamuri și uși de termopan.

Cauza izbucnirii incendiului este, potrivit ISU Alba, un scurt-circuit electric la un cablu defect.

Potrivit unui martor, hidrantul din apropiere utilizat de pompieri în intervenție a cedat la scurt timp de la folosire.

Citeşte şi

VIDEO: Imagini cu incendiul care a mistuit un local din Alba Iulia chiar în noaptea de Anul Nou

[Gallery not found]

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Aiud organizează un CONCURS pentru ocuparea funcției de inspector de specialitate, cu normă întreagă. Condițiile de participare

Primăria Municipiului Aiud, județul Alba, organizează la sediul instituției din str. Cuza Vodă, nr. 1, concurs în vederea ocupării, pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

Nico 1 ianuarie 2014 at 15:54

Ma Presecane, da-o-n mama ei de stire!!

„În jurul orelor 4.00 dimineață, locatarii blocului de pe strada Iuliu Maniu, la parterul căruia funcționa până aseară Cafeneaua Vista Café, anunțau îngroziți de flăcările care le băteau în geam pompierii.”

Citeste fraza asta si da-ti doua palme! Locatarii anuntau ingroziti de flacarile care le bateau in geam pompierii??? DOAMNE FERESTE!!! Ai auzit de virgula, topica si alte treburi asemanatoare? Reciste te rog stirea si corecteaza-ti tampeniile… M-am saturat sa iti citesc „scriiturile”postate la repezeala. Nu exista stire scrisa de tine, care sa nu contina minim o greseala! Halal jurnalist…

profesor Ana 1 ianuarie 2014 at 16:12

Flăcările i-au ars și titlul domnului ziarist. „Incendiu devastator centrul municipului Alba Iulia.”
În, domnule ziarist, lipsește „ÎN”.

haiducu 1 ianuarie 2014 at 16:19

@ Nico: „reciste”-ti si tu postarea si da-ti doua palme ca poate te trezesti din mahmureala. Ai inhalat prea mult fum azi noapte?;)

Nico 1 ianuarie 2014 at 16:48

Am corectat… dar se pare ca stimabilul ziar nu a postat varianta cu „reciteste” in loc de „reciste”. Nimeni nu e fara greseala, dar cand ele sunt cu duiumul… Haiducu draga, cred ca ai facut scoala la FF, daca te iei de doua litere. Textele scrise de Presecan sunt lipsite de substanta, iar greselile sunt din plin. Asa ca vezi-ti de treaba ta. Nu cred ca e cazul sa ne atacam intre noi. Ceea ce am scris erau remarcile mele… tu, poti sa ai ce parere vrei! O zi frumoasa iti doresc.

Nico 1 ianuarie 2014 at 16:50

Si in plus… eu sunt o cititoare, nu un jurnalist, la un ziar cu renume. Eu imi pot permite sa gresesc, dar el nu are voie! Se vrea la un anumit statut, nu? Atunci, sa si-l asume!

alin catalan 1 ianuarie 2014 at 18:00

asa e cand suntem angajati pe pile..apropos,mai traieste Avgustin Presecan?

alin catalan 1 ianuarie 2014 at 18:09

Gramatica folosita lasa de dorit,si nu putin..;timpurile trecutului sunt copios incurcate.Rumanii isi vorbesc gresit (in buna parte) limba,e clar si stiut,dar de la un jurnalist am avea o bruma de pretentii..Nu? Din pacate ,nu..:varza sumus..

sacha 2 ianuarie 2014 at 2:19

Foarte pertinente observatiile despre greselile de limba. Deschizi pagina cu articolul pentru ca esti socat de ce s-a intamplat si te impotmolesti de la primele fraze, ca nu pricepi despre ce e vorba ori puri si simplu te revolta nestiinta celui care scrie. De foarte multe ori i s-au facut observatii jurnalistului pentru structurile de limba gresite. Ma intreb daca a contactat vreodata un profesor de româna ca sa-l roage sa-l ajute.

Domnule Presecan, va apreciez mult pentru ideile din unele articole. Dar v-am mai spus si eu: nu sunt mai multe ore 4 intr-o zi. Ex.: „Ora 4 / ora 18 / ora 20” vs „intre orele 8 si 10”.

Marcel 1 ianuarie 2014 at 18:39

alin catalan, du gunoiul si arunca-te cu el.

mar le 1 ianuarie 2014 at 19:02

Retarzilor , e vorba de un incendiu aici, nu de limba romana . Tarani sportivi ce este voi

ion popa 1 ianuarie 2014 at 19:05

Ce porcarie! Ati ajuns sa manevrati si contorul privind numarul de cititori! Nu va mai citeste lumea si falsificati numarul de cititori! Jenant!

Administrator 1 ianuarie 2014 at 19:15

Serios ? Stii cum e cu vulpea cand nu ajunge la struguri, nu …? Pe ziarulunirea.ro nu e „falsificat niciun contor„. Noi am fost prima publicatie din Alba care am publicat un articol referitor la incendiu. Asa cum, tot noi am fost primii care am anuntat carambolul de pe autostrada, incendiul autocarului in care au fost 8 cugireni la granita dintre Ungaria si Austria + multe altele. Adevarul e ca mai toate stirile importante din judetul Alba au aparut prima data pe ziarulunirea.ro
O seara faina !

Antrax 1 ianuarie 2014 at 19:34

Am o simpla curiozitate,daca localul era inchis ar fi fost logic ca si curentul sa fie intrerupt,nu? In acest caz de unde scurt-circuit-ul.Se manca destul de bine in acest local in primul deceniu al anilor 2000

gadea si ciutacu 1 ianuarie 2014 at 19:57

Ai dreptate. Era intr-o vreme un restaurant al unei cunoscute firme de bere (nu dau nume ca sa nu fac reclama). Fiind si vad comercial bun si preparate de calitate localul era in acele vremuri destul de aglomerat. In vremea aceea nu prea existau restaurante de calitate lin Alba Iulia. Am fost de cateva ori pentru a lua masa apoi cu surprindere am vazut ca s-a transformat intr-o cafenea. Pacat. Cred ca localul era asigurat. Bine ca nu s-a extins si la apartamentele de mai sus sau la localurile si magazinul de langa cafenea.

H2H 1 ianuarie 2014 at 20:28

@ion popa

Poate ne zici si noua astora mai prostovani cum poti falsifica traficul inregistrat de trafic.ro ? Sincer sunt si eu interesat…

Bibi 1 ianuarie 2014 at 22:24

Si de ce si-a dat foc la cafenea ?
Pentru banii de la asigurari ?, sau pentru ce?.
De prins oricum nu o sa-l prinda ca el a dat foc si o sa ramina ca a fost un accident.

Lili 1 ianuarie 2014 at 23:09

Este o stire despre un incendiu serios… Si totusi, primele comentarii vizeaza probleme de gramatica…

Jim Gaffigan spunea: „Whenever you correct somebody’s grammar just remember nobody likes you.”

cetateanul 2 ianuarie 2014 at 9:11

@administrator . Domnu administrator . Ce va mai laudati cu felul in care voi anuntati primi tot felul de evenimente . In primu rand sunt evenimente tragice , necazuri ale oamenilor ,masini lovite , oameni incarcerati , etc , si nu sunt lucruri cu care sa va laudati . E jenant cum profitati de orice eveniment „tragic” ca sa va faceti trafic pe site . Degeaba sunteti primii pt ca articolele parca sunt scrise de copii de clasa a 2 a .

Toma 2 ianuarie 2014 at 9:44

Ma intriga data si ora incendiului. Oare exista vreun moment mai prielnic intr-un an intreg in care sa arda un parter de bloc in asemenea hal si sa nu vada nimeni? Curios…