FOTO: În Divizia A, HC Alba Sebeș – CSM Slatina 38-28 *Succes la scor în fața fanilor, al doilea la rând pentru Teanu Popa
HC Alba Sebeş a demarat în trombă campionatul și a realizat în Sala „Florin Fleșeriu” a doua victorie consecutivă, în Seria B a Diviziei A de handbal feminin, cu CSM Slatina, scor 38-28 (19-12).
„A fost extraordinar, în fața unui public atât de entuziast, practic m-au răscolit amintirile. În general echipa s-a comportat bine mai ales pe faza de atac, dar au apărut și momente de relaxare, după ce ne-am distanțat. În ansamblu a fost totul la superlativ, ca și organizare, ca și prezență a publicului, ca și spectacol oferit de organizatori„, a spus antrenorul Seviștean Popa.
*Au făcut spectacol!
HC Alba Sebeș echipă care încearcă pentru al 4-lea sezon consecutiv să promoveze în Liga Naţională a făcut spectacol în faţa fanilor numeroși, ce au luat cu asalt sala „Florin Fleșeriu”. Printre cei prezenți la prima reprezentație internă, s-a aflat și conducerea CJ Alba
Organizatorii au oferit înaintea meciului diverse surprize (dansuri sportive și de societate, Fanfara din Petrești) suporterilor locali, care cu acest prilej le-au văzut la lucru pe nou-venitele Stăncuţa Guiu, surorile Mihaela şi Andreea Pătuleanu, Alina Şorodoc şi Oana Chirilă (n-a jucat fiind indisponibilă). „A fost un meci foarte dinamic, cu multe realizări, un spectacol desăvârșit. Ne bucură faptul că sala a fost plină, fetele au simțit din plin ce înseamnă un meci de handbal la Sebeș.„, a declarat președintele Virgil Costea.
În runda următoare, conjudețenele vor juca în deplasare cu CSȘ 2 Baia Mare, la finele săptămânii.
Golurile HC Alba Sebeş au fost marcate de Lavinia Dobromir – 9 goluri, Alina Şorodoc – 7, Ana Ciolan – 5, Paula Hoha – 5, Andreea Pătulean -4, Adriana Tămaş – 3, Mihaela Pătuleanu – 2, Viorica Muntean – 2 (tocmai de ziua sa de naștere) şi Anişoara Durac – un gol au mai jucat Stăncuța Guiu, Lenuţa Mormeci, Raluca Petean, Bianca Bogdan, Alexandra Oncu.
[nggallery id=2377]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României