FOTO: În Anul Centenarului, ”Cufărul cu tradiții” – deschis la ”Poiana cu Goruni” din Vinerea
Sâmbătă, 5 mai 2018, a fost o zi de rememorare și reîmprospătare a tradițiilor pentru elevii din Cugir și Vinerea, într-un loc binecuvântat cu frumusețe de natură, Poiana cu Goruni.
În acest colț de rai, am crezut noi, membrii Clubului IMPACT „Zâmbiricii Norocoși”, că ar fi cel mai potrivit să aducem unele tradiţii şi obiceiuri româneşti specifice locului, în atenţia elevilor şi părinţilor acestora. Proiectul intitulat „Cufărul cu tradiții” este parte a unei campanii inițiate de Fundația „Noi Orizonturi pentru tineri și comunitate”, subintitulată „Marea vânătoare națională de comori” și dedicată aniversării centenarului Unirii. Cum cele mai frumoase și valoroase comori ale neamului, tradițiile, sunt prea puțin cunoscute de elevii atraşi astăzi, mai mult de tehnologie, soluţia pe care am propus-o noi, era organizarea unei serbări câmpeneşti la care să le redescoperim.
Ideea a prins contur datorită strădaniei doamnei profesoare Viorica Drogoțel și cadrelor didactice de la Școala Gimnazială „Singidava” Cugir, dar și implicării unor oameni sufletiști, păstrători ai valorilor naționale. Astfel, doamna învățătoare Anca Herlea de la Școala Gimnazială „Ioan Mihu” din Vinerea, ne-a deschis la propriu un cufăr, mai exact o ladă de zestre cu obiecte vestimentare și casnice țesute și păstrate de-a lungul timpului, alături de nebănuite povești. Câteva doamne învățătoare de la școala noastră și bunicuțe de la Centrul de Zi al Serviciului Public de Asistență Socială Cugir, i-au îndrumat pe micii participanți la atelierul de țesături, în realizarea unor cusături tradiționale pe mici bucăți de etamină, devenite ulterior, semne de carte. Privirile ne-au fost captate deopotrivă, de frumoasele icoane pe sticlă realizate de membrii Cercului de pictură de la Școala Gimnazială „Ioan Mihu” din Vinerea.
În tot acest timp, poiana s-a umplut de aroma bucatelor tradiționale, sarmale cu varză acră și fasole cu ciolan, pregătite de mămici și Zâmbirici, din carnea oferită de domnul Petrescu, dar supravegheată în timpul preparării de chefi neîntrecuți, reprezentanți ai Asociației „Lupii Sigidavei”. Tot „Lupii Sigidavei” ne-au reamintit ceea ce înseamnă să avem un comportament responsabil față de natură, iar la finalul programului ne-au provocat la o acțiune de ecologizare a spațiului în care ne-am desfășurat activitățile.
După acest adevărat festin, am fost delectați și antrenați de elevii Ansamblului „Câmpul Pâinii” în deslușirea și învățarea câtorva pași din dansuri tradiționale: țarina, învârtita, hațegana și altele, sub supravegherea și coordonarea atentă a domnului instructor și învățător Ioan Buda.
Nu vom uita să mulțumim și Primăriei Orașului Cugir, domnului primar ing. Adrian Teban, care ne-a vizitat și felicitat, doamnelor director ale Școlii Gimnaziale „Singidava” și Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Cugir, reprezentanților pompierilor și doamnelor asistente de la SPAS Cugir, care ne-au supravegheat în tot acest timp, Casei de Cultură și Poliției Orașului Cugir, copiilor și părinților și mai ales, Fundației „Noi Orizonturi pentru tineri și comunitate”.
Prof. Bogdana Sabău
[nggallery id=5566]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]









