FOTO: Haitele de câini vagabonzi din zona Dedeman din Alba Iulia, un pericol public! Un grup de părinți ia atitudine!

Vă prezentam în urmă cu câteva zile situația alarmantă cu care se confruntă mai mulți locuitori din zona Dedeman a municipiului Alba Iulia, vizavi de pericolul reprezentat de haitele de câini vagabonzi, la care se expun zilnic, în special copii și femeile.

Am prezentat apoi și răspunsul Primăriei Alba Iulia la problema foarte serioasă sesizată în repetate rânduri de acești oameni care, pe bună dreptate, se tem pentru siguranța copiilor lor, care merg la grădiniță pe lângă tomberoanele înconjurate de gunoaie și câini fără stăpân flămânzi și adesea agresivi.

Vreau în primul rând să îi felicit pe acești albaiulieni pentru atitudinea loc civică, pentru demersurile pe care le fac în vederea rezolvării acestei situații, demersuri către instituția responsabilă să protejeze oamenii din comunitate, în special când se află pe domeniul public, respectiv Primăria Alba Iulia.

Unii cetățeni le sugerau celor din zona Dedeman să “i-a problema în propriile mâini” și să otrăvească aceste biete animale fără stăpân. Aceasta nu este însă o soluție civilizată. Acum avem legislație, avem serviciu de ecarisaj susținut din taxele și impozitele albaiulienilor, avem o primărie care este obligată să reprezinte interesele comunității și nu trebuie să ne transformăm în niște ucigași de căței.

Iată ce ne scrie Florin C., unul dintre albaiulienii care se luptă pentru o soluție “omenească” cu privire la aceste haite de câini din zona Dedeman:

Azi dimineață (n.a. 18 decembrie) câinii din imagine au sărit pe o femeie cu o fetiță în brațe… Noroc cu noi care treceam cu copii înspre grădinită. Se pare ca degeaba încercăm noi să facem ceva… Suntem foarte dezamagiți!

Vizavi de comunicatul primăriei lucrurile stau cam asa: În afara de facturi nu au ce sa prezinte. Eu am fost azi dimineață la primărie (n.a. 18 decembrie). Situația azi- dimineață stătea cam așa! Atașez câteva poze și nu am sa mă opresc până când primăria nu va rezolva problema. Menționez faptul ca pe lângă aceste containere de gunoi trec zilnic copii, ceea ce pune în pericol siguranța lor deoarece câinii sunt flămânzi și sar la oameni. Vă rugăm sa ne ajutați deoarece viața unui copil valorează mai mult decât viața unui câine!

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

nicu 20 decembrie 2013 at 14:26

CE MIZERIE,AICI LOCUIESTE ,FAIMOSUL ,HAVA ,DE LA PDL?

nea nelu 20 decembrie 2013 at 14:30

Nu, nicule, acolo stau cei care au votat ca vitele usl-ul.
Cainii vin la gunoaiele aruncate aiurea.
Dupa uslamizare urmeaza tomberonizarea.

Noroc bun tovarasi !

ion 20 decembrie 2013 at 21:24

E adevarat,sunt cainii o problema,dar mizeria din zona ,primaria ce face,,,,

dolfi 20 decembrie 2013 at 14:51

pai ce-i asa greu fratilor… niste chiftele cu antigel aruncate la gunoi rezolva problema…. Ce o tot dati la intors ca ecologisti, ca protectia animalelor… Asa suntem noi romanii prosti si lasam pe toti sa ni se kace in cap!

alexm 20 decembrie 2013 at 15:15

Presecane tu alta treaba nu ai decat sa te iei de niste caini? Vai si amar de capul tau-nu intelegi nimic! In loc sa promovezi o campanie de adoptie sau sa prezinti niste metode prin care sa gasesti o rezolvare, te dai erou de doi bani.

maidanez 20 decembrie 2013 at 15:21

Chiftele ai tu-n cap, mai Dolfi.

dolfiu 20 decembrie 2013 at 17:13

Mars! si hai Sictir

Carcotasul 20 decembrie 2013 at 16:15

Ce ar fii domnule Presecan, sa faci un apel la Primarii PeNaLi, si din tot USL, protejatii dumitale, ca sa nu mai „verse” cainii vagabonzii din comunele ce le „pastoresc”, in Alba-Iulia!

Dorin 20 decembrie 2013 at 16:22

Ce rezolvare poti gasi , cand mereu apar caini noi in oras , adusi din alte localitati ? Cine a vrut si a putut sa adopte caini a facut-o , restul de caini de pe strazi trebuie lichidati , daca iubitorii de caini nu pun mana de la mana pentru a-i intretine ;nu poti obliga primaria sa intretina caini comunitari din banii tuturor contribuabililior , cata vreme sunt copii si pensionari care nu au ce manca ,… si mai terminati cu campaniile cu iubitorii de animale ! ( poate nu ati fost muscati de caini , atunci sa vad cum mai reactionati )

zeromaidanezi 20 decembrie 2013 at 17:07

Destul, ne-am saturat de caini sacrificati de caini care au boturile smulse pentru ca cineva sa-si salveze viata, de copii care nu mai pot sa manghie si sa inteleaga cum un animal de companie ar putea fi un bun prieten si nu un factor de traumatizare
Nu-I mai lasati sa va intimiteze aveti dreptul sa reactionati,Noe a luat pe Arca sa cate o pereche din fiecare animal, Dumnezeu a creat Omul dupa chipul si asemnarea sa ,legile omenesti apara viata si siguranta Omului , Informati-va , Cititi si mai ales REACTIONATI !

maidanez 20 decembrie 2013 at 20:15

Mai, Dolfilica, in viata viitoare o sa te reincarnezi intr-un porc. Si asa ai nume de porc. Dolfi Porcul. Sigur esti un gras, care sta cu bucile pe scaun 18 ore. Mai iesi din cocina ta si mai vezi ce inseamna sa fi liber. Adica un maidanez.

dolfi 20 decembrie 2013 at 21:35

ia-ti toate javrele acasa si foloseste prezervativul daca le iubesti asa de mult!
eu am venit cu o solutie viabila la aceasta plaga. Tu ce faci? faci atac la persoana. tipic..

adi 20 decembrie 2013 at 22:22

20 oameni ucisi de maidanezi si 2 milioane mutilati .pt ca asa vrea mafia cutomana.

cititor 20 decembrie 2013 at 23:23

Daca oamenii aia amarati si infometati care cauta in gunoaie ar deranja prea tare ce ati face? I-ati eutanasia si pe ei? Locuitorii din zona aia mai bine ar pune mana sa curete acolo (vad ca si spatiul verde e plin de mizerie nu numai pe langa tomberoane) ca pana la caini ii mananca sobolanii si goangele!

un oarecare 21 decembrie 2013 at 9:18

pacat ca atatea pareri sunt impartite…solutii cu cainii sunt…Craiova de exemplu,dar cata vreme functionarii de la primarie sunt surzi, la fel ca organele de drept care trebuie sa faca ceva,politia comunitara nici nu observa pe oamenii strazii care trec pe langa ei cu ciurda de caini, si trebuia aparitii la ziar ca cei de la polaris sa stranga la prima ora gunoiul de langa gradinita…stiu doar atata ca OM ca si CETATEAN al unei tari europene,ca platitor de taxe si impozite sa pot merge pe drum fara o bata in mana si linistit, fara a avea frica ca de undeva ar sari un caine sa ma muste sau mai ales cu grija ca copilul meu ar fi muscat in timp ce se afla in parculetul de joaca…ASADAR VOI MARI IUBITORI DE ANIMALE CANTARITI INAINTE VORBELE CARE LE ASTERNETI SI GANDITIVA CA VIATA UNUI OM PRIMEAZA

Carcotasul 22 decembrie 2013 at 12:37

Propun Piticului Atomic, lui RO-Man, ca tot „ii omul marilor proiecte”, sa implice CJ Alba, in rezolvarea problemei maidanezilor, ca oricum primarii PeNaLi, varsa in prostie maidanezi in Alba, deci problema depaseste atributiile Primariei Alba, ca s-a transformat intr-o problema judeteana, ca unii primari din USL, considera Capitala judetului, ca si groapa de gunoi, de la „Cuca Maciucei”!

Marius 21 decembrie 2013 at 9:37

imi place cum scrie „zona Dedeman”!!!
Pai aia nu e „zona Dedeman”, e zona TIGANIME ! Si aia nu sunt caini comunitari, sunt cainii tiganilor!
Dar voi sunteti inapoiati mintal si nu vedeti doar USL si PDL !
Asa ca ducetiva pe acolo si ridicatii sa vedeti ce taraboi fac aia!

Marius 21 decembrie 2013 at 16:21

Costel si tu esti mai prost decat e legal!
Daca vrei sa sti in zona tiganime s-a votat doar cu domnul POTOR deoarece inainte de alegeri el si cu domnul BUGLEA le-a dat bani, si chefuri cu lautari si bautura !!! asa ca cei din zona au votat cu domnul spagar POTOR!
Si va mai rog sa dati o tura prin tara si sa imi spuneti unde un cartier tiganesc ( si aici nu ma refer la cele cu palate ) mai este asfaltat cu locuinte intabulate, tiganii cu acte inregula cu gaz apa curent si cred ca si canalizare… si asata sa fim corecti… nu datorita lor ci datorita municipalitatii

Costel* 22 decembrie 2013 at 11:49

@ Marius, mai sunt in Alba Iulia inca suficienti pupincuristi ha, ha. Spui singur acest lucru. Tiganii au votat cu Potor si drept multumire nea Mircea de la Primarie le-a dus utilitatile.

alora 21 decembrie 2013 at 23:59

deci sa inteleg ca problema sunt doi caini vagabonzi si nu mizeria imprastiata peste tot? Colcaie de microbe si voi va temeti de niste amarati de caini? Imi pare ca primaria are mai intai o problema sanitara inaintea oricarei alteia…Oameni buni, chiar nu realizati ca traiti in gunoi?!!! Dar treziti-va odata!

europeanul 22 decembrie 2013 at 12:36

Mai terminati bai europeni de 2 lei cu placa asta stricata cu oamenii omorati de caini si cu gunoiul cat casa pt. ca nu vin cei de la primarie sa-l stranga! Unde ati vazut voi in Europa copil de 6 ani care sa umble singur pe terenuri virane in timp ce bunica sta la povesti pe banca in parc? Si unde ati vazut in Europa zone de blocuri napadite de gunoaie cum se vad in poze? Va cad mainile daca faceti voi curatenie pe acolo?