Ziarul Unirea

FOTO: Elevii și profesorii performeri premiați la Aiud în cadrul evenimentului ”Gala Performerilor”

Joi, 7 decembrie, începând cu ora 13:00, în sala Ion I.C. Brătianu, au fost premiați elevii care au obținut locul I la faza județeană a Olimpiadelor Școlare și premii și mențiuni la faza națională a acestor competiții.

ELIT

În cadrul evenimentului ”Gala Performerilor”, elevii aiudeni și profesorii îndrumători ai acestora au fost recompensați cu premii și diplome de excelență, în semn de recunoaștere a meritelor și a efortului depus și pentru perseverența dovedită în competiția cu performerii altor comunități.

Vom enumera, mai jos, elevii și profesorii care au primit recunoașterea administrației aiudene:

1. Muntean Eden Natan, profesor îndrumător Groza Sorin Septimiu, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Națională de Informatică – medalie de bronz, Olimpiada Județeană de Informatică – premiul I;

2. Munteanu Filip, profesor îndrumător Vîntu Iulian, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Națională de Matematică – medalie de bronz, Olimpiada Județeană de Matematică – premiul I; ;

3. Bâlc Horea, profesor îndrumător Rusu Ionaș, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Județeană de Fizică – premiul I;

4. Iura Lucia Maria, profesor îndrumător Gâlea Gabriela Anamaria, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Română – Lingvistică – premiul I;

5. Pavel Anca, profesor îndrumător Costan Zamfira, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Județeană de Biologie – premiul I;

6. Morar Paul Mihai, profesor îndrumător Fulea Sorina Diana, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Națională de Chimie – mențiune specială, Olimpiada Județeană de Chimie – premiul I;

7. Bocăniciu Andreea Maria, profesor îndrumător Caizer Daniela, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Județeană de Psihologie – premiul I;

8. Dancea Ioana Diana, Olar Cristina Gabriela, Moldovan Bianca Alexandra, profesor îndrumător Caizer Daniela, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Județeană de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică ”Tinerii Dezbat” – premiul I;

9. Șuteu Luz Maria Milogros, pregătire independentă, Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, Olimpiada Națională de Limba Spaniolă – premiul II și Olimpiada Județeană de Limba Spaniolă – premiul I;

10. Csegezi Katalin, profesor îndrumător Fodor Brigitta, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada de Limba și Literatura Maghiară – premiul II;

11. Kolumban Pál, profesor îndrumător Fodor Brigitta, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Maghiară – premiul I și Olimpiada Națională de Religie Reformată – premiu special, Olimpiada Județeană de Religie Reformată – premiul I, profesor îndrumător Lázár Emőke,

12. Leopold Beata, profesor îndrumător Fodor Katalin, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Maghiară – premiul I;

13. Molnar Julia Monika, profesor îndrumător Fodor Brigitta, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Maghiară – premiul I;

14. Konya Virág, profesor îndrumător Kovács Kinga, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Maghiară – premiul I;

15. Basa Laura, profesor îndrumător Fodor Brigitta, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară – premiu special;

16. Kürti Gergő, profesor îndrumător Lázár Emőke, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Națională de Religie Reformată – premiul III și premiul special și Olimpiada Județeană de Religie Reformată – premiul I;

17. Kürti Márk, profesor îndrumător Lázár Emőke, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Națională de Religie Reformată – premiul special și Olimpiada Județeană de Religie Reformată – premiul I;

18. Gudor Noémi, profesor Lőrincz Ildikó, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Națională de Religie Reformată – mențiune și Olimpiada Județeană de Religie Reformată – premiul I;

19. Kónya Csenge, profesor îndrumător Lázár Emőke, Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud, Olimpiada Județeană de Religie Reformată – premiul I;

20. Filimon Maria Adriana, profesori îndrumători Ienei Csilla și Pistol Nicolae, Colegiul Tehnic Aiud, Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Industrie textilă și pielărie – premiu de participare și Olimpiada Județeană Aria Curriculară ”Tehnologii” – Industrie textilă și pielărie – premiul I;

21. Oltean Alexandru, profesor îndrumător Filimon Ildiko, Școala Gimnazială ”Axente Sever” Aiud, Olimpiada Județeană de Fizică – premiul I;

22. Bota Paula, profesor îndrumător Ioan Casandra, Școala Gimnazială ”Axente Sever” Aiud, Olimpiada Județeană de Limba Engleză – premiul I;

23. Ispas Bogdan, profesor îndrumător Păiuși Mădălina, Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud, Olimpiada Județeană Tehnologică – premiul I;

24. Macavei Sonia, profesor îndrumător Petruț Anișoara, Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud, Olimpiada Județeană de Matematică – premiul I;

25. Botezan Raul, profesor îndrumător Petruț Anișoara, Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud, Olimpiada Județeană de Matematică – premiul I;

26. Popa Rareș, profesor îndrumător Petruț Anișoara, Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud, Olimpiada Județeană de Matematică – premiul I.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș intenționează să modernizeze 8 străzi și să realizeze asfaltări provizorii pe încă 16 străzi, în anul 2021

Pentru anul 2021, Municipiul Sebeș are previzionat cel mai mare buget istoric: 101,7 milioane lei. O parte importantă din acest… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro