FOTO. Condiții de schi foarte bune la Arieșeni și Șureanu. Turiștii se bucură de primul weekend din acest sezon
Sezonul de schi s-a deschis în acest weekend la Arieșeni și Șureanu, în județul Alba, iar condițiile sunt foarte bune, după ce în acest sfârșit de săptămână a nins suficient de mult.
Stratul de zăpadă este foarte bun pentru schi în Munții Șureanu, pe pârtiile de la Domeniul Schiabil Șureanu, situate la 2.000 de metri altitudine, cât și în Munții Apuseni, în stațiunea montană Arieșeni, situată la 1.400 de metri altitudine.
Sosirea rapidă a iernii a făcut ca pârtiile de la Șureanu să fie complet acoperite de zăpadă, la final de noiembrie, și astfel în acest an a avut loc cea mai timpurie deschidere de sezon de până acum.
La Șureanu se află opt pârtii, cu o lungime totală de 11 kilometri, însă nu toate au fost deschise în acest în început de iarnă, iar instalațiile de transport pe cablu sunt funcționale. Zonele off-piste nu sunt încă recomandate.
Distanța până la pârtiile de la Șureanu poate fi parcursă în aproximativ două ore, pe ruta Sebeș – Șugag – lacul Oașa (DN 67 C) – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului – Domeniul Schiabil Șureanu (DJ 704).
Starea drumului dintre lacul Oașa și Domeniul Schiabil Șureanu, în lungime de 18 kilometri, este bună, însă pe alocuri există porțiuni de gheață și gropi, iar reprezentanții Consiliului Județean Alba recomandă montarea lanțurilor la lacul Oașa.
Și în stațiunea montană Arieșeni sunt condiții foarte bune de schiat, având în vedere ninsorile și răcirea vremii din ultimele zile. Aici se află două pârtii, cu o lungime totală de doi kilometri, dotate cu două teleschiuri. Totodată, există tunuri de zăpadă și instalații nocturnă, cât și o pârtie special amenajată pentru cei care vor să se bucure de sanie. Zonele de off-piste nu sunt încă accesibile.
La baza pârtiei se află restaurante, iar în apropiere sunt mai multe unități de cazare.
Distanța până la pârtiile de la Arieșeni poate fi parcursă în două ore și 30 de minute pe ruta Alba Iulia – Abrud – Câmpeni (DN 74 A) – Albac – Arieșeni (DN 75).
Atât la Arieșeni, cât și la Șureanu, există monitori de schi și snowboarding, centre de închirieri și asistență Salvamont.
[nggallery id=3112]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României