FOTO: Autostrada Orăștie – Sibiu inaugurată fără Ponta și Șova. Circulația rutieră a fost deschisă! Sebeșul în noua eră!

În urmă cu puțin timp (ora 15.00), directorul general al CNADNR, Narcis Neaga, a inaugurat loturile I și II ale Autostrăzii Orăștie – Sibiu. Evenimentul a avut  loc la centrul de mentenanță al autostrăzii situat pe raza comunei Pianu.

UPDATE: Începând cu ora 15.10 circulația pe autostradă este deschisă oficial pentru toate autovehicule

ELIT

Înainte de momentul festiv, Narcis Neaga împreună cu prefectul de Alba, Gheorghe Feneșer, primarul Sebeșului, Alexandru Dăncilă, deputatul  de Alba, Ioan Dârzu și prefectul de Hunedoara au susținut o conferință de presă.

La eveniment au mai fost prezenți vicepreședinții Consiliului Județean Alba, Florin Roman și Alin Cucui, viceprimarul Sebeșului, Adrian Bogdan, consilieri locali din Alba Iulia și Sebeș, șeful IPJ Alba, chestorul principal de poliție Nicolae Căbulea, reprezentanți ai constructorilor Strabag și Straco și numeroși jurnaliști.

Începând de astăzi autovehiculele pot circula neîntrerupt pe circa 82 de kilometri de autostradă, între Deva și Cunța (loturile I, II), respectiv Săliște – Sibiu (lotul IV). Lotul III, de la Cunța la Săliște urmează să fie finalizat anul viitor.

Deși, timp de mai multe ore, au fost așteptați de o armată de jurnaliști premierul Victor Ponta și ministrul Marilor Proiecte, Dan Șova, nu au mai ajuns la inaugurarea acestor două loturi, deși au fost prezenți mai devreme la tăierea panglicii la o nouă hidrocentrală pe Olt, în județul Sibiu.

Directorul CNADNR, Narcis Neaga a precizat că premierul Victor Ponta a plecat împreună cu ministrul Dan Şova mai devreme pentru că a fost sunat că se va lăsa ceaţa la Bucureşti şi avionul nu va mai putea ateriza.

„Pentru mine acest drum este foarte important. Alături de mine sunt oameni politici cărora le mulţumesc pentru sprijinul care ni l-au acordat în finalizarea acestui proiect.  Doua lucruri sunt importante: determinarea constructorului de a face lucrarea, iar al doilea lucru este finanţarea proiectului, şi ceea ce pot sa spun este că până în această clipă nu există nicio datorie financiară faţa de constructor. Că nu este nicio datorie subliniază determinarea factorului politic, determinarea guvernului de a rezolva proiectele de infrastructura. Inauguram astăzi doua tronsoane de infrastructură realizate de firmele Strabag şi Straco. Cel mai important este cel finalizat de Straco, pentru că cetăţenii vor scăpa de calvarul care era până acum în Sebeş, acesta fiind un nod fierbinte al României. Un alt lucru pe care aş dori sa vi-l comunic este că de astăzi avem un concesionar pe viitoarea autostradă Comarnic Braşov”, a spus directorul CNADNR, Narcis Neaga.

Proiectul “Construcţia autostrăzii Orăştie – Sibiu” este finanţat prin Fondul de Coeziune, Axa Prioritară 1 – „Modernizarea şi dezvoltarea Axelor prioritare TEN-T în scopul dezvoltării unui sistem durabil de transport şi integrării acestuia în reţelele de transport ale UE”. Proiectul este finanţat de Uniunea Europeană prin Fondul de Coeziune în procent de 85% şi de Guvernul României în proporţie de 15%.

– Lotul I Orăştie-Sibiu, km 0+000 – km 24+110

Lotul 1 are o lungime totală de 24,110 kilometri. Valoarea totală a contractului „Proiectare şi Execuţie Autostrada Orăştie – Sibiu, Lot 1 km 0+000 – km 24+110” este de 551.041.792,37 lei fără TVA, din care a fost decontat în anul 2013 un procent de 35,42%.

– Lotul II Orăştie-Sibiu, km 24+110 – km 43+855

Lotul 2 are o lungime totală de 19,745 km. Valoarea totală a contractului „Proiectare şi Execuţie Autostrada Orăştie – Sibiu, Lot 2 km 24+110 – km 43+855” este de 377.780.208,81 lei fara TVA, din care a fost decontat în anul 2013 un procent de 43,69%.

– Lotul IV Orăştie-Sibiu, km 65+965 – km 80+070

Lotul 4 are o lungime totală de 16,610 km. Valoarea totală a contractului „Proiectare şi Execuţie Autostrada Orăştie – Sibiu, Lot IV km 65+965 – km 80+070 este de 530.780.773,26 lei fără TVA, din care a fost decontat în anul 2013 un procent de 40.03%.

Județul Alba „sub semnul autostrăzilor”: Astăzi au fost desemnați câștigătorii licitației pentru construirea Autostrăzii Sebeș-Turda. Lucrările încep anul viitor!

„Tot astăzi la sediul companiei a fost finalizată selecţia constructorilor pentru viitoarea autostrada Sebeş-Turda. Au fost selecţionate consorţiile care pot construi această autostrada. Această autostradă între Sebeş şi Turda este in exclusivitate decizia lui Ponta şi Şova. Nu există influenţe de altă natura! Asta ca să lămurim lucrurile pentru toţi din sală”, a mai precizat directorul CNADNR.

Dragoş Suciu şi Bogdan Presecan

[Gallery not found]

[Gallery not found]

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

AVERTIZARE METEO: Ninsori și vânt PUTERNIC, în mare parte din țară, până luni seara

ANM a emis luni o nouă informare meteo de ninsori în zona montană și vânt puternic valabilă de la ora… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

30 Comentarii

Toto Sibiu 19 decembrie 2013 at 14:41

BINE CA NU AU VENIT NU AVEAU NICI UN MERIT. FELICITARI STRABAG SI STRACO VA MULTUMIM, AM SCAPAT DE AGLOMERATIA DIN SEBES … DAR O SA DUC DORUL MICILOR DIN PIATA,

soimul de munte 20 decembrie 2013 at 10:12

bine ca nu au venit sa mai vicieze peisajul cu carcasa personala , fiele moashtele de pomina

leonardo 19 decembrie 2013 at 14:46

nu conteaza… daca a fost prezent florin roman, e deajuns… nu mai conteaza nimic…

ion 19 decembrie 2013 at 17:23

Unde plmea il vezi pe Roman? Ai ajuns sa ai halucinatii de la atata lins intre buci?

radu 19 decembrie 2013 at 23:16

bovina paricopitata, citeste articolul….

Status-Quo 19 decembrie 2013 at 15:42

Bravos! Halal sa le fie!
Doua caractere mari, doi titani (de ceara) ai politicii romanesti.

Ponta si Sova au plecat 19 decembrie 2013 at 16:05

si s-au pierdut ca magarul in ceata..

taz 19 decembrie 2013 at 17:00

Ce cauta cap-de-nap acolo?

Iulian 19 decembrie 2013 at 17:02

Ce frumos stateau acolo aliniati, pacat ca nu i-a ciuruit nimeni.
Oamenii ZERO BARAT.
Cata minte pot avea cei de-acolo, sa nu-si dea seama de penibilul in care se afla…

Status-Quo 19 decembrie 2013 at 17:13

Din cate stiu nici o televiziune de stiri n-a prezentat evenimentul de azi (daca ma insel va rog sa ma corectati). Probabil ca cardul de reporteri erau impreuna cu alaiul lui Ponta+Sova.

N-au venit astia 2 la Sebes, la ce sa mergem sa mai filmam, ia mai da-l draqului de eveniment.

Adica nu-i interesa evenimentul in sine ci sa-l transmita pe Ponta care mai debiteaza niste glumite proaste, niste minciuni si niste laude de sine. Asta da!

Deci carevasazica asa: ne doare-n dos ca tocmai se inaugureaza 60 km de autostrada in Romania! Asta nu-i un eveniment important!!! Un accident, un jaf de casa de amanet, fratii Camataru, Jiji sau alte kkturi sunt mai importante decat o inaugurare de autostrada.

Ai-ai-ai-ai-ai… asta-i, bai fratilor, presa din Romania!

Costel* 21 decembrie 2013 at 17:52

Mare pacat. De la inaugurarea autostrazii a lipsit o mare personalitate; doamna Oana Badea a’Pagida.

ministerul Marilor Uitari 19 decembrie 2013 at 17:22

Mininistrul Dan Şova a promis că până în data de 19 decembrie 2013, CNADNR va anunţa numele firmelor care vor construi autostrada Turda -Sebeş. Nici în prezent nimeni nu ştie nimic, despre cine va construi proiectul Turda-Sebeş.

Linia continua 19 decembrie 2013 at 17:39

Ei, o va construi cine trebuie,inca nu s-a terminat licitatia cu parandaratu…

Horea 19 decembrie 2013 at 17:40

Cum nu se stie nimic?

Ia si citeste: „Tot astăzi la sediul companiei a fost finalizată selecţia constructorilor pentru viitoarea autostrada Sebeş-Turda. Au fost selecţionate consorţiile care pot construi această autostrada. „

dariana 19 decembrie 2013 at 18:04

PENIBILI !!!!!!
Simplu, dar nu de ajuns. e simplu sa dai ,,comenturi,,
ne multumim cu atat, am uitat ca se poate lupta altfel. Astia ar merita ceva de genul rasculatilor de la 1907….si morti sa fiti nu veti scapa nici in mormant….
Cu panglica asta taiata vedem ce departe suntem de Europa…de la Deva la Nadlac sunt doar 205 km. Noi avem mai multi taietori de panglici…..si inca n a intrat in actiune omul marilor proiecte, ca panglica ar fi mai mica. si pe aia ar fura o!!

Cetateanul 19 decembrie 2013 at 19:12

EVENTUALA autostrada va fi realizata de alte firme capusa gen Strabag si Straco care vor subcontracta alte zeci de firme dupa care vor declara, din nou, ati ghicit, Insolventa! Pentru a nu plati oamenii. Asa se fac afacerile pe la noi, aducand in pragul disperarii sute de oameni care nu ai din ce sa isi plateasca ratele la banci pentru utilaje.

sebesanul 19 decembrie 2013 at 19:14

Unii au dreptate, a intrat in fisa postului, ministrului Sova sa deblocheze fondurile europene pierdute de Romania din cauza furtisagurilor ministrilor guvernului Boc si a oamenilor lor de la ministerul transporturilor. A intrat in fisa postului prim ministrului Victor Ponta sa asigure finantareea pana la sosirea deconturilor de la UE, a intrat de asemenea in fisa hulitului Ponta sa puna presiune pe constructori si sa rupa contractele paguboase pentru Romania cu Bechtel si Eurostrade. Acum ca nu au vrut sa vina sa taie panglica la Pianu nu mai e asa important pentru ca asa cum scrie in articol in mai putin de 1 ani au reusit sa asigure finantare pentru aproximativ jumatete din valoarea proiectului, in conditiile in care stim cu totii cum se faceau ca lucreaza constructorii din lipsa de fonduri. Daca astazi veneau la Sebes, sunt sigur ca se gaseau unii nostalgici sa strice bucuria oameniilor huliind oameniii care si-au facut treaba fara sa se bata cu caramida in piept ca Negrut si fostii sai sefi.
Si imi aduc aminte ce ziceau oamenii vazand cat de greu se misca lucrurile „lasa ca poate copii nostrii o sa circule pe autostrada” si uite ca circulam noi.
Bravo Victore, Bravo Dane!
Sa dea naiba sa nu taiati peste 3 ani panglica la Sebes – Turda ca eu nu va mai votez, chiar daca e gata in 2 ani si jumate!
Felicitari!!!!

mult hulitul Ponta 19 decembrie 2013 at 19:32

era seful Corpului de Control al p.m.Adelu cand acesta a incheiat cel mai pagubos contract din istoria Romaniei, cu Bechtelul. Iar seful Marilor Proiecte a ratacit originalul…Bravo,Victore,bravo Dane, sau o fi in fisa postului?

sebesanul 19 decembrie 2013 at 19:46

Lasa ca da procurorul de sector de contract ca aia de la DNA au ordin sa aibe orbul gainilor pana mai se poate.

Ovidiu 19 decembrie 2013 at 20:04

Ba, siincer ma doare-n pix cine a fost si cine nu la inaugurare. Important e ca s-a deschis circulatiei, restul e gargara si ieftinitura.

boieru 19 decembrie 2013 at 20:10

La festivitati a participat viceprimarul SEBESULUI,Adrian Bogdan,codita lui DANCILA.Acest viceprimar(gropar,chelner, copilu lui GHIULA)nu a spus nici un cuvant ,este un handicapat gelat.A scos PDL cu pancarte pe autostrada.Afara cu el din SEBES

Andrei 19 decembrie 2013 at 21:03

@sebesanul Nu cred ca ai habar pe cine feliciti si nu cred ca ai habar nici despre ce vorbesti.
POS-T a fost blocat cand Romstrade, firma lui Nelu Iordache, a intrat in faliment. Lui Nelu Iordache i-a fost dat contractul pentru ca Nelu l-a mituit pe Silaghi, care la ce partid e? Exact! Daca nu era dna Boagiu sa atraga fonduri pentru aceasta portiune, lucrarile nici nu incepeau! Nu e vina lui Ponta si Sova ca autostrada s-a finalizat cand erau ei la putere. Pur noroc pentru ei. Astfel, ei culeg laurii care trebuiau dati dnei Boagiu si a guvernului Boc.

radu 19 decembrie 2013 at 23:21

nici unul dar absolut nici unul dintre cei prezenti acolo nu au avut nici o legatura, nici un aport la aceasta autostrada

GIGEL 19 decembrie 2013 at 23:21

pai Dancila singur fara maxim ionela.se si vede ,parca nu are inspiratie fara muza.primar de c…t

sebesanul 20 decembrie 2013 at 4:37

Andrei cauta te rog sa vezi pe vremea cui a primit Romstrade contractul si aduti aminte de scrisorile de garantie false acceptate de statul roman ca romstrade sa capete contracte pe banda rulanta. si daca ai bunavointa sa te lamuresti vei vedea ca am dreptate.

Pasiv 20 decembrie 2013 at 9:40

Uite doi….care parca-s caoboi si doar pistoalele unde le au…?Asa se circula pe autostrada de caoboi ?

ion 20 decembrie 2013 at 11:22

Sebesenilor ,bucurosi ca au scapat de camioane le dedic urmatorul catren:

Sa nu serbam acum prea tare
Cum c-am fi cistigat partida,
Cheful sa fie mult mai mare’
Cind va pleca …FORMALDEHIDA !!!

NELU 20 decembrie 2013 at 12:37

Doar la taiat panglici va pricepeti uselistilor

FELICITARI ANCA

ion 20 decembrie 2013 at 13:11

mosulica DANCILA ce facea pe acolo,ca el nu e in stare sa se tunda pe el zici ca e un boschetar al strazii,ha,ha!!!!

nicolae 21 decembrie 2013 at 13:10

dupa 24 de ani de la inpuscarea dictatorului azi se intimpla un lucru trist cu cativa km de autrostazi se lauda cum au distrus romania felicitari???????????????????????????????