Nicolae Ciucă - 2024

Ştirea zilei

FOTO | Atletul cugirean, Vasile Hârjoc, în vârstă de 71 de ani, medalie de bronz la Campionatul Mondial de Alergare Montană Masters de la Cafranc din Spania

Bera Larisa

Vasile Hârjoc, atletul în vârstă de 71 de ani din Cugir, a participat în perioada 12 – 15 septembrie 2024, la Campionatul Mondial de Alergare Montană Masters de la Cafranc, Spania. Sportivul a alergat pe un traseu de 34 kilometri, la o altitudine de 1960 și a reușit, împreună cu echipa României să obțină medalia de bronz.

Citește și: Vasile Hârjoc, atletul cugirean, aproape de finalul călătoriei cu bicicleta prin Europa: A parcurs în 17 zile aproximativ 1.700 km. Când se întoarce în România

„Atletul nostru, Vasile Hârjoc, a participat, după un îndelungat periplu cu bicicleta prin Europa, la Campionatul Mondial de Alergare Montană Masters de la Canfranc, Spania (34 km până la o altitudine de 1960 m), unde a ocupat, împreună cu echipa României, locul 3 și a primit medalia de bronz. Felicitări, Vasile Hârjoc!!!” a transmis pe rețelele de socializare un susținător al atletului.

Reamintim faptul că, Vasile Hârjoc, este campion național la +65 ani la maraton și deținător al mai multor recorduri naționale ale categoriei sale de vârstă.