Curier Județean

FOTO| Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, prezentă la Conferința Internațională „Incluziunea rromilor” din Praga

Ioana Oprean

Publicat

în

Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, prezentă la Conferința Internațională „Incluziunea rromilor” din Praga

În perioada 9-10 iunie 2022 a avut loc la Praga conferința anuală a rețelei Eurodiaconia, desfășurată sub tematica „Incluziunea rromilor – accesul acestora pe piața muncii și la educație de calitate”. La întâlnire au participat reprezentanți ai ONG-urilor implicate în acțiuni sociale, afiliate Eurodiaconia, din Cehia, Finlanda, Germania, Serbia, Slovacia, Spania, Ungaria și România.

La această conferință, Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia a fost reprezentată de către doamna psiholog Nicoleta Presecan, manager de formare, cu o vastă experiență în lucrul cu copiii din rețeaua centrelor de prevenire a abandonului școlar aflate în administrarea Asociației. În cadrul întâlnirilor a fost prezentat și modelul de bune practici pe care îl oferă Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia și Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei în acordarea de servicii educaționale și sociale copiilor și tinerilor aflați în situații de vulnerabilitate, prin 50 de așezăminte de ocrotire a copiilor, pe care le administrează.

Directorul Diaconia ECCB Cehia a deschis sesiunea de prezentări și dezbateri, evidențiind provocările legate de integrarea copiilor rromi în învățământul de masă. De asemenea, au fost făcute cunoscute și soluțiile optime prin care se pot facilita egalitatea de șanse și coeziunea socială.
Prin intermediul acestei conferințe au fost prezentate la dispoziție informații despre cadrul strategic la nivel național pentru populația rromă și au fost puse la dispoziția participanților pentru a le folosi în special în colaborarea cu instituțiile publice de la nivel local și național.

Gazdele au organizat o vizită pe teren la centrul din Jablonec, un spațiu în care sunt furnizate servicii sociale pentru copii și tineri cu vârste cuprinse între 6 și 26 de ani provenind din comunitatea de rromi a orașului. Participanții au observat cum cei mici sunt ajutați să recupereze decalajele școlare, iar cei mari să-și găsească un loc de muncă, fiind asistați inclusiv în discuția cu angajatorul.

În urma dezbaterilor s-au conturat câteva idei principale, ca modele de bune practici ce pot fi implementate la nivelul fiecărei țări. Ideile au surprins colaborarea cu părinții copiilor rromi; instruirea profesorilor; participarea și implicarea reprezentanților etniei rrome la discuțiile legate de politicile publice care privesc această comunitate.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | ACCIDENT pe Autostrada A1 Sebeș-Sibiu: Un autoturism implicat în evenimentul rutier de la km 303

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT pe Autostrada A1 Sebeș-Sibiu: Un autoturism implicat în evenimentul rutier de la km 303 Un accident rutier s-a produs în după amiaza zilei de duminică, 7 iunie 2026, pe Autostrada A1. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea masurilor specifice la un accident rutier produs pe autostrada A1 km 303, sens Sebes -Sibiu. „Detașamentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

„Undă verde” pentru lucrările de consolidare și pentru asigurarea scurgerii apelor pluviale pe DJ 142N, în Căpâlna de Jos: Proiect de un milion de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

„Undă verde” pentru lucrările de consolidare și pentru asigurarea scurgerii apelor pluviale pe DJ 142N, în Căpâlna de Jos: Proiect de un milion de lei Direcția Județeană de Mediu Alba a emis acordul de mediu pentru proiectul „Consolidare terasamente și asigurarea scurgerii apelor pluviale pe DJ 142N, KM 1+470 – KM 1+660, localitatea Căpâlna de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Războiul pentru apă s-a încheiat în instanță: Doi pensionari și-au aflat pedepsele după o agresiune violentă într-un sat din Munții Apuseni

Ioana Oprean

Publicat

în

Războiul pentru apă s-a încheiat în instanță: Doi pensionari și-au aflat pedepsele după o agresiune violentă într-un sat din Munții Apuseni Judecătoria Câmpeni a pus capăt, joi, 4 iunie 2026 unui conflict vechi privind alimentarea cu apă într-o comunitate din zona Vadu Moților, condamnând doi bărbați pentru agresarea unui localnic care încerca să se racordeze […]

Citește mai mult