În noul bazin de înot din Tg. Mureș s-a desfășurat ultima competiție de înot a sezonului, Campionatul Național de cadeți, 13-14 ani, concurs în cadrul căruia Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia) a cucerit două medalii de argint, înotătoarea fiind pregătită de prof. Nicolae Bob.

A fost o participare numeroasă, cu 58 de cluburi ce au avut la start 223 de sportivi (la 13 ani 69 de fete și 82 de băieți, la 14 ani, 72 de băieți) Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a fost reprezentat de 8 înotători pregatiti de prof. Nicolae Bob si Marius Lobontiu.

Andrea Zsebe, pregătită de prof. Nicolae Bob, a obținut două medalii de argint în probele de 100 metri bras și 200 metri bras; locul 5 în proba de 200 m mixt, locul 15 în proba de 100 m fluture și locul 25 în proba de 50 m liber.

Și ceilalți înotători de la LPS Alba Iulia au avut evoluți de apreciat, materializate prin recorduri personale și prin locuri foarte bune în clasamentul general.

Astfel Vlad Moldovan (14 ani) s-a clasat pe locul 5 în proba de 200 m spate, locul 10 în proba de 100 m spate, locul 24 în proba de 200 m liber, locul 45 în proba de 100 m liber și locul 50 în proba de 50 m liber.

Andreea-Iris Cherteș a obtinut locul 12 în proba de 200 m spate, locul 14 în proba de 100 m spate, locul 25 la 100 m liber și la 200 m liber, respectiv locul 39 la 50 m liber.

Tudor-Alexandru Buțu s-a clasat pe locul 13 în probele de 100 m bras și 200m bras, locul 30 în proba de 200 m mixt, locul 31 în proba de 100 m fluture, locul 41 în proba de 50m liber și locul 42 în proba de 200 m liber.

Matei Ciulea a încheiat pe locul 13 în proba de 200 m fluture, pe locul 16 la 200 m bras, pe locul 21 la 100 m bras și locul 30 la 100m fluture.

Nicolae Bălan a obținut locul 13 la 200 m spate, locul 21 la 100 m spate, locul 25 la 200 m liber, locul 36 la 100 m liber și locul 39 la 50m liber.

Adrian-Ioan Mărginean s-a clasat pe locul 18 la 200 m spate, locul 25 la 100 m spate, locul 32 la 50 m liber, locul 38 la 100 m liber și locul 50 la 200m liber.

Ovidiu Baciu a obtinut locul 19 la 200 m bras, locul 23 la 100 m bras și locul 61 la 50 m liber.

În clasamentul pe echipe, ștafeta de băieți 13 ani, compusă din Nicolae Bălan, Tudor-Alexandru Buțu, Matei Ciulea, Adrian-Ioan Mărginean s-a clasat pe locul 6 în probele de 4×100 metri liber si 4×100 metri mixt.

După acest concurs înotătorii din Cetatea Marii Uniri vor lua o binemeritată vacanță.

Felicitări!

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]