Ziarul Unirea

FOTO: Accident spectaculos în Alba Iulia. O mașină s-a răsturnat în cea mai aglomerată intersecție din municipiu

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

accident Patibar  Alba Iulia (7)Un accident spectaculos s-a petrecut vineri seară, în jurul orelor 18.00, pe cel mai circulat bulevard din Alba Iulia – Bulevardul Revoluției 1989,  în apropierea Liceului Militar Mihai Viteazul.

În coliziune au fost implicate două autoturisme înmatriculate în Alba, unul marca Seat și celălalt Audi, la volanele cărora se aflau două șoferițe. Cele două victime au fost fost transportate la spital în stare de conștiență pentru investigații medicale amănunțite.

ELIT

Din primele declarații ale martorilor accidentul s-a produs în momentul în care Seat-ul, care se deplasa cu viteză din direcția Liceul Militar – Piață,   a acroșat autoturismul marca Audi, care era angajat să intre în parcare, apoi a lovit pomul și stâlpul din imagine, răsturnându-se.

Se poate spune că numeroșii pietoni care se deplasau în acel moment prin zonă au avut mare noroc că au scăpat neatinși.

La locul accidentului au ajuns urgent două ambulanțe, mai multe echipaje de poliție și un echipaj de pompieri și descarcerare din cadrul ISU Alba.

UPDATE raport IPJ Alba: Șoferita autoturismului Audi, responsabila de producerea accidentului. Cercetările sunt continuate faţă de A.A.V., sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporala din culpă.

“La data de 25 aprilie, ora 18:04, pe B-dul Revoluţiei 1989 din municipiul Alba Iulia, A.A.V., o femeie în vârstă de 34 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism din direcţia Spitalul Judeţean – Stadion, circulând pe banda de lângă axul drumului, nu s-a asigurat corespunzător la trecerea pe banda de lângă trotuar, intrând în coliziune cu un autoturism care circula în aceeaşi direcţie şi care era condus de C.I., de 36 de ani, din municipiul Sebeş.

În urma impactului, cel de-al doilea autoturism a părăsit partea carosabilă şi a pătruns într-o parcare din vecinătate unde a intrat în coliziune cu un copac, după care s-a răsturnat.

În urma accidentului, C.I. a suferit leziuni corporale uşoare.

Ambele conducătoare auto au fost testate cu aparatul etilotest care a evidenţiat faptul că în momentul producerii accidentului nu erau sub influenţa alcoolului.

Cercetările sunt continuate faţă de A.A.V., sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporala din culpă.”

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

37 Comentarii

haha 25 aprilie 2014 at 19:09

Soferi de Ab… fac dreapta de pe banda 2 si stanga de pe banda 1 🙂

h2o 25 aprilie 2014 at 19:33

La bulau cu vagaboanda din Seat ca sa se invete minte sa mai circule cu viteza ! Daca lovea pietonii nevinovati care circulau pe acolo ?

george 26 aprilie 2014 at 14:49

cea cu audi e vinovata !!!

ovidiu 25 aprilie 2014 at 20:35

Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat cu viata. la un moment dat a iesit fum din masina albastra, zici ca vroia sa se aprinda..Doamne fereste sa fi explodat in multimea care era acolo. mi-a stat inima in loc pentru cateva secunde . Dl Bogdan PRESECAN , rog pe aceasta cale , sa fie montate stalpi metalici cum sunt amplasati prin Cetatea Alba Carolina, rog pe aceasta cale sa faci un articol pe aceasta tema. Este liceul militari prin zona , sunt magazine de legume fructe , este extrem de circulata zona pe ambele trotuare si ar trebui amplasati stalpi metalici , la fel cum este in zona cetati si cum este in orasul Cluj Napoca.
Circulati cu prudenta. Numai bine.

Andrei 25 aprilie 2014 at 20:38

Trebuia să se întâmple,la noi la Alba halta trotoarul e mai lat decât o bandă de circulatie,si prima banda e folosită pe post de parcare in orasul unde masina stă in fața curții si murăturile in garaj.Mno nu pot pune borcanul de castraveți in fața porții.Pentru cine are urechi de auzit.

AB 25 aprilie 2014 at 21:38

H20 de ce zici doar de soferita din seat , corect are si ea vina sa dar cea din audi intra in parcari de pe banda a 2-a fara semnalizare , asemenea persoane nu merita carnetu….

h2o 25 aprilie 2014 at 22:36

Poate ca are si cea din Audi vina dar in zona aia NU CIRCULI CU VITEZA ca nu esti pe autostrada !!!

Cetateanul 25 aprilie 2014 at 21:47

Ultimul accident in acea zona a fost o ambulanta care s-a rasturnat. Drum foate prost pe prima banda si soferi care nu se incadreaza pe prima banda chiar daca este libera.

Bogdan 25 aprilie 2014 at 23:09

Adevarul este ca Seatul nu avea viteza mare doar ca dupa primul impact adica cel cu Audi, a ricosat in bordura laterala si soferita a accelerat in loc sa franeze ! Inca accelera chiar si cand sa lovit de pom, motiv care a facut sa se catere efectiv in pom ! Daca nu accelera nu se rasturna !

Alex 25 aprilie 2014 at 23:28

Seatul a circulat cu viteza mare. Adica cata? Nu stiu unde a avut timp sa accelereze, sunt peste tot treceri, cate un om, parcari..Poate nici Audi-ul nu s-a asigurat, si poate Seatul a si derapat, inainte de a lua bordura. Parca a pus cineva betze in roate albaiulenilor, plin de accidente saptamanile astea.

ovidiu 26 aprilie 2014 at 0:50

unele persoane comenteaza acest articol, doar de dragul de a comenta ceea ce vad, insa putini au fost la locul accidentului. 1. audi a semnalizat 2. seatul a avut viteza si zero reactie de franare ( tipic femeiesc ) 3 bordura a fost rampa de lansare a masinii in aer .4 copacul a fost ca un arc, a aruncat inapoi la sol masina ca pe o cutiuta :). 5 , a fost verde la semafor , audi circuland regulamentar si cu viteza legala..seatul a venit din urma cu viteza, depasind pe partea dreapta..SURPRIZA. urmariti aceea intersectie si observati cum fac taximetristii..exact asa a facut si doamna cu seatul.

george 26 aprilie 2014 at 14:53

1. audi a semnalizat 2. audi NU s-a asigurat !!!

chelo 26 aprilie 2014 at 1:08

face , nu face , problema e ca audi nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers si a incercat sa patrunda in parcare de pe banda doi . Soferi de Duminica din nou .

axelica 26 aprilie 2014 at 5:51

Ovidiu, daca a depasit pe dreapta asta inseamna ca a facut-o pe trotuar (cam greu sa faci lucru asta in zona aceea). daca doamna din audi a semnalizat si nu s-a asigurat ca banda dreapta e libera e greseala ei!!!.

cris 26 aprilie 2014 at 8:53

Pai trebuia sa apara si Alba Iulia pe lista accidentelor spectaculoase,…. cu doua femei protagoniste. Asta poate deschide ochi cuiva ca si in Alba Iulia se ia permisul de conducere cam usor,… caci nu-i suficient sa sti teorie….. si sa te invarti pe doua strzi aiurea…. Acuma poate ma injura cam multa lume,dar asta ii adevarul.

Newbie 26 aprilie 2014 at 9:05

Un lucru ce se stie in toate judetele din tara. Unii dintre cei mai slabi soferi din Romania sunt cei din Alba.

coco 26 aprilie 2014 at 9:09

Nu fiti rai! 🙂 Masina a fost de vina! De ce nu a stiut ce intentiona soferita! Si avea si o gramada de pedale…

Nelu 26 aprilie 2014 at 10:06

@Axelica- depășirea de care vorbește @Ovidiu, s-a făcut la intrarea în intersecția semaforizată, unde banda din dreapta este pentru cei care fac spre dreapta ,dar unde grozavii orașului fac ”depășiri” pentru a prinde verde la direcția de mers înainte profitând de faptul că drumul după intersecție continuă cu două benzi.. Tot așa și pentru @Chelo cu o completare, când șoferul de pe banda 2 ,adică stânga, semnalizează că vrea să intre pe banda 1 ,adică dreapta, sau spre dreapta atunci conducătorul auto aflat pe acea bandă ,adică dreapta, este obligat prin lege să îi acorde prioritate dacă primul șofer semnalizează schimbarea benzii de mers. Întradevăr problema principală a accidentelor este faptul că nu sunt pregătiți suficient ,sau nu este aplicat bine în practică ceea ce știu în teorie ”șoferii de duminică”. Asta se aplică tuturor , nu doar celor din Alba Iulia. Bine că au scăpat tefere persoanele implicate în accident.

Ghost 26 aprilie 2014 at 15:30

@Nelu nu esti obligat sa dai prioritate daca cel din fata ta vrea sa schimbe banda, el are obligatia de a se asigura inainte de a executa manevra!

Kata 26 aprilie 2014 at 22:32

@ Nelu – Mestere asta „când șoferul de pe banda 2 ,adică stânga, semnalizează că vrea să intre pe banda 1 ,adică dreapta, sau spre dreapta atunci conducătorul auto aflat pe acea bandă ,adică dreapta, este obligat prin lege să îi acorde prioritate dacă primul șofer semnalizează schimbarea benzii de mers” de unde ai scos-o, in care lege scrie asa ceva, ca eu n-am gasit, n-am auzit si n-am vazut asa ceva! Cum adica, vrei sa spui ca daca cel de pe banda 2 semnalizeaza dreapta, pentru schimbarea benzii de deplasare are prioritate fata de cel de pe banda 1??? Te rog frumos spune unde ai gasit asta, cu litera, aliniat, articol si lege, sa ma dumiresc si eu!!!

Nelu 26 aprilie 2014 at 10:14

@Ovidiu, înainte de a se monta stâlpii de protecție, mulțimea aflată ”la un moment dat a iesit fum din masina albastra, zici ca vroia sa se aprinda..Doamne fereste sa fi explodat in multimea care era acolo. mi-a stat inima in loc pentru cateva secunde”, oare nu era protejată mai bine dacă nu stătea gură-cască lângă mașini? Oare nu aveau altceva mai bun de făcut decât să stea să se uite ca la circ?

vivendus? 26 aprilie 2014 at 11:37

buna ziua

nelu are dreptate
cand se face verde inainte toti desteptii trec in viteza pe banda 1 accelerand inca de la trecerea peste pietoni de la liceul militar
nu cred ca cea cu audi nu s-a asigurat dar cand vi ca proasta cu viteza n-ai decat sa te dai peste cap
SI ASTA NU SE INTAMPLA NUMAI IN ACEASTA INTERSECTIE!!!
ESTE UN BOU DE LA GICU TRANS AB-10 … CU TAXI CARE DE FIECARE DATA SE ASEAZA IN DIAGONALA PE TRECEREA PESTE PIETONI DE INTERSECTIA MAGAZINULUI UNIREA DINSPRE CASA DE CULTURA STUDENTI SPRE MAG.UNIREA. CA SA LE TAIE FATA CELOR CE STAU LA SEMAFOR SA O IA INSPRE CETATE!
LA FEL SI INTERSECTIA DE LA GARA CAND O IEI LA STANGA INSPRE CENTRU …
SI CAM LA TOATE INTERSECTIILE,NU???

UNDE SUNT MARCAJELE PLATITE CU MII DE EURO?
IN PANSELUTE SI LALELE!

Ghost 26 aprilie 2014 at 15:14

S-au intalnit doua femei…se uita in oglinda ca sa schimbe banda, semnalizeaza si abia dupa vreo 10-15 secunde dupa ce s-a uitat in oglinda schimba banda, fara sa se mai uite o data. Asa fac 90% dintre ele, plus reactie la franare ZERO…se sperie si uita de tot

Ghost 26 aprilie 2014 at 15:22

@Nelu nu esti obligat sa dai prioritate daca cel din fata ta vrea sa schimbe banda, el are obligatia de a se asigura inainte de a executa manevra!

eu 26 aprilie 2014 at 15:24

Vinovata audi nu sa asigurat faptu ca semnalizezi nu iti permite sa intri fara sa te asiguri. Seatu mergea regulamentar pe banda lui daca cineva ii poate stabili vuteza sa plateasca amenda pt viteza VINOVAT TOTAL AUDI….

emil 26 aprilie 2014 at 15:33

da ,apropo de depasiri si manevre din” maualul taximetristului” politia rutiera ar trebui sa fie mai atenta la acesti bravi „soferii”

mihai 26 aprilie 2014 at 16:21

Chestia asta cu „am semnalizat, m-am bagat” tipic taximetristilor trebuie sa-i faca pe multi sa inteleaga ca nu poti schimba banda doar semnalizand, fara sa te si asiguri foarte bine…asta a facut si aceasta doamna…probabil era cu ochii dupa un loc de parcare, a semnalizat din reflex, dar de asigurat nu a mai avut cu ce, ca ochii si gandul ii erau in alta parte…cred ca si pt ea oglinzile laterale sunt pe post de…decor!!!

Octavian Nedelus 26 aprilie 2014 at 17:13

Cred ca examenul pentru obtinerea permisului de conducere este muuult prea usor si ca acesta ar trebui repetat o data la 2 ani, minim.
Sunt foarte multi soferi care nu cunosc reguli elementare, gen :
* prioritatea de dreapta (Vezi intersectia de langa HCC …) ;
* circulatia pe un drum cu doua benzi pe sens (banda de langa ax NU se foloseste cand ti se pare tie ca mergi tare, ci cand DEPASESTI un (auto)vehicul mai lent , dupa care revii pe banda de langa bordura!) ;
*In sensul giratoriu POT FI mai multe benzi ! fiecare trebuie sa mearga pe cea pe care S-A INCADRAT, iar iesirea din sens se face doar dupa ce te-ai incadrat pe banda de langa bordura!,
* La mall nu se intra de pe banda de langa ax, chiar daca vrei sa-ti iei rochie!.
*** Si una pentru „SOFERII PROFESIONISTI” – Autobuzele au prioritate doar cand pleaca din statie cu alveola, si doar PE BANDA DE LANGA BORDURA!!!! Ieri abia am evitat un autobuz , care pleca din statie direct pe banda de langa axul drumului !
As putea scrie o carte despre soferii din Romania (sau Alba Iulia) dar poate ma mai ajutati si voi.

TREBUIE SA INTELEGEM ODATA PT TOTDEAUNA CA NU TOTI SUNTEM FACUTI SA SOFAM,CUM NU TOTI PUTEM RIDICA 300 DE KG, IAR DACA FORTAM NOTA PUNEM IN PERICOL ATAT VIATA NOASTRA CAT SI A CELOR DIN JURUL NOSTRU!!!! – Cum vorbeam despre accidentul asta stupid daca in masina albastra era si un copil nou nascut? cum suna asta ???

In ROMANIA, daca te lovesti la cap si devii leguma , nu se intreaba nimeni daca permisul tau de conducere nu trebuie suspendat !!! deci ATENTIE ca avem participanti la trafic chiar cu retard mental! nu mai vorbesc de miopii, daltonism etc … POLITIA AMENDEAZA PE CEI CARE DEJA AU FACUT ACCIDENT, SI NU PREVINE PRIN ACTIUNI DE EDUCARE RUTIERA A POPULATIEI!!!

Sa nu creada nimeni ca PIETONII ar trebui scutiti de lectia de EDUCATIE RUTIERA !!! Daca esti pe trecerea de pietoni, BOULE, Nu inseamna ca masina nu are o tona jumate de fier si vine spre tine cu 100 de km / pe ora !!!! ASIGURA-TE DE 3 ORI CA NU AI 3 VIETI!!!

AM VAZUT MAMICI IMPINGAND CARUCIORUL IN FATA MASINII FARA MACAR SA SE UITE IN STANGA SA VADA LA CE DISTANTA SI CU CE VITEZA VINE NENEA CU O TONA JUMATE DE FIER !!!!

Inca e vina autoritatilor ca se intampla toate astea!!! Ei stau linistiti cu radarul in LUK Oil la gara in loc sa mearga la scoli sa faca un curs de EDUCATIE RUTIERA macar o data pe luna.

Eu am facut polemica aiurea, iar autoritatile te amendeaza ca ai parcat pe locul vecinului de la 2 in spatele blocurilor!

Va multumesc, si CIRCULATI CU ATENTIE!

sergiu 27 aprilie 2014 at 14:06

Nenea Octavian,tona si jumatate de fier despre care vorbiti trebuie sa aiba in dreptul trecerilor de pietoni 30 km/h in localitate si 50km/h in afara nicidecum 100km/h.vorbiti de educatie rutiera dar va lipseste cu desavarsire

felix 26 aprilie 2014 at 17:26

pentru ca ai facut niste afirmatii total gratuite (pe langa faptul ca prin limbaj dai dovada ca esti un tip fara educatie)…pentru ca eu am vorbit cu fata care conducea seatul ,te intreb ,nu inainte de ati face cateva precizari 1.COMUNICATUL POLITIE PRIN CARE SE MENTIONEAZA CA AMBELE MASINII CIRCULAU PE B-DUL REVOLUTIE DINSPRE SPITAL SPRE STADION trebuie inteles ca sens de deplasare si nu ca traseul efectiv parcurs de masini..IN REALITATE,cele doua masini nu au circulat pe b-dul Revolutie prin dreptul spitalului si a lic militar asa cum multi au inteles si de aici fel si fel de interpretari aiurea…ci au circulat pe str Closca din directia hotelului Cetate SPRE intersectia semaforizata cu b-dul Revolutie,
1.la intersectia cu b-dul Revolutie,la semafor, ambele s-au incadrat pe banda dreapta,singura ce permitea virajul la dreapta spre piata si stadion
2. audi era in fata,seatul in spate
3.ambele intra in intersectie, pe culoarea verde, in aceasi ordine,deci viraj dreapta, b-dul Revolutie spre piata
4.audi ,se incadreaza pe banda 2,respectiv cea de langa axul b-dului, (pe acesta portiune si pana la piata sunt 2 benzi de circulatie) iar seatul se incadreaza ape banda 1 cea de langa trotuar
5.Audi,fara sa se asigure,vireaza dreapta cu intentia de a tranversa banda 1 si apoi sa intre in parcarea aflata intre blocurile din apropiere,moment in care loveste masina seat care circula pe banda 1,seatul ricoseaza in bordura…apoi se rastoarna.
6.ASA CUM REZULTA DIN COMUNICATUL POLITIE, VINOVATIA APARTINE SOFERULUI DE PE MASINA AUDI
7.In conditiile in care de la semafor si pana la locul accidentului sunt cativa ZECI de metri,o distanta care cuprinde 2 treceri de pietoni si un viraj strans de 90 de grade,cand intrarea pe bulevard se face doar de pe o singura banda….intrebarea mea pentru tine este:
CAT DE PROST POTI SA FI CA SA SUSTI CA SEATUL AVEA VITEZA?..eu vorbesc de viteza seatului in momentul cand a fost lovit de audi si nu despre reactia soferului dupa impact

5

Nelu 26 aprilie 2014 at 17:58

Aşa este , la schimbarea benzilor de mers conducatorul auto trebuie să se asigure apoi sa efectueze manevra. Nu este obligat prin lege decat pe autostrada cu trei benzi pe sens in caz aparte . @Felix dacă este așa cum ai scris acum, categoric șoferița de la volanul mașinii Audi este vinovată.

Ghost 26 aprilie 2014 at 18:36

Vinovata este cea din audi, dar daca nu ar fi decat un alt sofer de ocazie ar fi putut evita impactul cea din seat, la 20-30km/h nu te rastorni.

Ghost 26 aprilie 2014 at 18:45

Unora le-ar mai trebui amintit si de expresia „conducere preventiva”, chiar daca soferul de langa tine sau din fata ta(nu conteaza de unde) e prost, nu trebuie sa fi la fel ca el. Infine, bine ca nu au fost si victime colaterale 🙂

george 26 aprilie 2014 at 18:48

Unii rahati nici nu semnalizeaza, ca nu cumva sa isi uzeze butoanele si becurile… sa le dau m..e!

Kata 26 aprilie 2014 at 22:39

@ Nelu – Mestere asta “când șoferul de pe banda 2 ,adică stânga, semnalizează că vrea să intre pe banda 1 ,adică dreapta, sau spre dreapta atunci conducătorul auto aflat pe acea bandă ,adică dreapta, este obligat prin lege să îi acorde prioritate dacă primul șofer semnalizează schimbarea benzii de mers” de unde ai scos-o, in care lege scrie asa ceva, ca eu n-am gasit, n-am auzit si n-am vazut asa ceva! Cum adica, vrei sa spui ca daca cel de pe banda 2 semnalizeaza dreapta, pentru schimbarea benzii de deplasare are prioritate fata de cel de pe banda 1??? Te rog frumos spune unde ai gasit asta, cu litera, aliniat, articol si lege, sa ma dumiresc si eu!!!

apolitic 27 aprilie 2014 at 14:07

@nelu
oameni buni nu va luati dupa asta ca dati de belea ca desteapta cu „audi dar nu vedi’ cum naiba sa ai prioritate la schimbarea benzii???\tunci nu ar mai dota masinile cu oglinzi..cred ca urmatorul va fii nelu care va urca o masina pe trotuar cand schimba banda..meseriasul..mai da si lectii si sigur gaseste cativa gusteri care si cred..

gallardo 29 aprilie 2014 at 13:05

mestere ,nu stiu unde ai facut tu scoala…daca s-ar acorda prioritate de stanga inseamna ca te afli prin anglia ….in romania in momentul in care schimbi directia de mers de pe o banda pe alta si mai ales dinspre stanga spre dreapta indiferent daca semnalizezi sau nu trebuie sa acorzi prioritate de dreapta autovehicolelor de pe banda pe care vrei sa intri…daca nu e ca in codru…fiecare face ce vrea si asteapta sa i se acorde prioritate…si de la semafor ce viteza poti avea intrand dinspre closca pe revolutiei ca nu sant nici 20 metri….dute acolo si calco de la semafor si nu poti ajunge nici la 40 km\ora….va dati cu parerea fara sa cunoasteti cum s-au derulat lucrurile…bravo voua!!!!