Florin Roman: Vreau să transmit celor de la STP Alba că nu mă interesează șantajul ordinar pe care îl fac
Joi, 27 decembrie, în cadrul ultimei ședințe a Consiliului Județean Alba din acest an, la care au participat și cei 7 parlamentari de Alba, Florin Roman vicepreședintele CJ a făcut câteva declarații dure la adresa Societății de Transport Public local (STP Alba) și a lui Stelian Nicola, directorul acestei companii.
După ce Roman a acuzat conducerea STP de “șantaj ordinar”, i-a transmis directorului Nicola că nici chiar “un băiat deștept” ca dânsul nu este mai presus de lege și a cerut DNA-ului să urgenteze ancheta, în care operatorul local de transport public de persoane este acuzat că ar fi obținut subvenții ilegale din bugetul local al municipiului Alba Iulia, în valoare de circa 3.000.000 de euro.
“Vreau să vă spun că atâta timp cât voi deține această funcție la Consiliul Județean Alba nu voi fi de acord ca noi să acordăm subvenții pentru transportatori, atâtat timp cât există firme private, care sunt dispuse să facă transport public de persoane fără subvenții.
Vreau să transmit celor de la STP că nu mă interesează șantajul ordinar pe care îl fac. Știu că sunt îngrijorați de faptul că acolo e o anchetă în derulare făcută de Direcția Națională Anticorupție și eu sper ca DNA-ul să urgenteze această anchetă, să vedem dacă se confirmă acea fraudă de circa 3.000.000 de euro, și mai cred că indiferent de cine greșește trebuie să plătească.
Nu sunt de acord ca băieții deștepți din transporturi să facă presiuni asupra administrației publice locale și mai sper că toată lumea va da socoteală, pentru că nimeni nu este mai presus de lege, nici chiar un băiat deștept ca domnul Stelian Nicola (n.a. directorul STP Alba).
Rog Parchetul și instituțiile abilitate ale statului să urgenteze, să finalizeze această anchetă, pentru că este vorba, așa cum spune presa și cum spun procurorii, de o fraudă de câteva milioane de euro și cred că fiind vorba de bani publici, trebuie să afăm cât mai repede ce s-a întâmplat cu acești bani”, a explicat Florin Roman, vicepreședintele Consiliului Județean Alba.
Declarția video:
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP Administrația comunei Șpring, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și reabilitarea energetică a clădirii dispensarului uman. Citește și: FOTO | Stadiul lucrărilor la Școala Șpring: Se lucrează […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României