Ziarul Unirea

Florin Roman: Vreau să transmit celor de la STP Alba că nu mă interesează șantajul ordinar pe care îl fac

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Joi, 27 decembrie, în cadrul ultimei ședințe a Consiliului Județean Alba din acest an, la care au participat și cei 7 parlamentari de Alba, Florin Roman vicepreședintele CJ a făcut câteva declarații dure la adresa Societății de Transport Public local (STP Alba) și a lui Stelian Nicola, directorul acestei companii.  

După ce Roman a acuzat conducerea STP de “șantaj ordinar”, i-a transmis directorului Nicola că nici chiar “un băiat deștept” ca dânsul nu este mai presus de lege și a cerut DNA-ului să urgenteze ancheta, în care operatorul local de transport public de persoane este acuzat că ar fi obținut subvenții ilegale din bugetul local al municipiului Alba Iulia, în valoare de circa 3.000.000 de euro.

ELIT

“Vreau să vă spun că atâta timp cât voi deține această funcție la Consiliul Județean Alba nu voi fi de acord ca noi să acordăm subvenții pentru transportatori, atâtat timp cât există firme private, care sunt dispuse să facă transport public de persoane fără subvenții.

Vreau să transmit celor de la STP că nu mă interesează șantajul ordinar pe care îl fac. Știu că sunt îngrijorați de faptul că acolo e o anchetă în derulare făcută de Direcția Națională Anticorupție și eu sper ca DNA-ul să urgenteze această anchetă, să vedem dacă se confirmă acea fraudă de circa 3.000.000 de euro, și mai cred că indiferent de cine greșește trebuie să plătească.

Nu sunt de acord ca băieții deștepți din transporturi să facă presiuni asupra administrației publice locale și mai sper că toată lumea va da socoteală, pentru că nimeni nu este mai presus de lege, nici chiar un băiat deștept ca domnul Stelian Nicola (n.a. directorul STP Alba).

Rog Parchetul și instituțiile abilitate ale statului să urgenteze, să finalizeze această anchetă, pentru că este vorba, așa cum spune presa și cum spun procurorii, de o fraudă de câteva milioane de euro și cred că fiind vorba de bani publici, trebuie să afăm cât mai repede ce s-a întâmplat cu acești bani”, a explicat Florin Roman, vicepreședintele Consiliului Județean Alba.

Declarția video:

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Proiect ambiţios al candidatului PNL Cristian Oniciu: Turismul – un angajament pentru Ciuruleasa (P)

Aşezarea geografică a comunei Ciuruleasa ne oferă o şansă în plus pentru dezvoltare, în special pentru ceea înseamnă partea de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

cetateanul 27 decembrie 2012 at 14:13

de fapt usl nu mai da nimic pt alba „mai bine pt alba” a fost doar in campanie ,la ce costuri pt clienti sant biletele si abonamentele la firmele private ale usl?

corint 27 decembrie 2012 at 14:32

Asta e o atitudine pe care alegatorul si-a dorito,prin care sa vada ca banul public ni-l mananca smecheri.

Aurelian 27 decembrie 2012 at 14:57

Bine face Piticul Atomic, ca ii „combativ”, nu am nimic impotriva ca DNA, sa i-a pe toti la „purecat”, ar gasii multa mocirla in serparia numita societatea romana, deasemenea as fii foarte fericit, ca sa-i i-a la purecat si conturile acestui „justitiar”!

un votant 27 decembrie 2012 at 17:45

Asta ne asteapta,asa va guverna usl-ul tara cu gargara si povesti vanatoresti.PS-Bai astia de la pdl de ce nu faceti alianta cu ppdd sa-i taiati „macaroana” umflatului asta cu cap mare,cu siguranta ve-ti castiga voturi multe daca-i inchideti ciocu zabalosului.

Felicitari Romane si STP sa termine cu carutatul fotbalistilor Unirii la Oarda 27 decembrie 2012 at 18:32

Pe langa gardurile terenului de fotbal din Oarda de multe ori stateau autobuze ale STP ce au adus fotbalisti de toate categoriile sa se antreneze in Oarda.Primaria Alba Iulia cred ca platea stationarea pe timpul antrenamentelor ca doar are bani destui…..Romane felicitari si opriti distractia pe bani publici !

ANI 27 decembrie 2012 at 18:53

Felicitari d-le Roman , si va rugam sa interveniti si pe la primariile din judet ca si acolo s-a petrecut mare desmat in banii publici.

mike 27 decembrie 2012 at 19:16

Nu cunosc culorile si nici siglele partidelor de acolo –dar e nevoie de oameni care sa ia atitudine pentru ca tara sa intre din nou pe fagasul bun—cred ca oamenii de bun simt si onesti sa-l acompanieze pe acest om curajos. –God bless Romania!!!

tyson 27 decembrie 2012 at 21:56

…”acest om curajos”-acest individ de nimic ai vrut sa spui,chiar nu pricepeti ca piticania scoate numai prostii pe gura,ce „fericit” era spanzurat de copacii din parc…iti mai aduci aminte ganganie ce „spectacol” de doi bani ai dat si fraierii cred ca esti „curjos”!!!

Mosu 28 decembrie 2012 at 7:53

La noi daca ceva merge bine trebuie demolat. avem un transport care ne costa putin in raport cu cat ne luau astia particularii. noua ne convine asa cum este si cred ca daca tine la populatia judetului domnu Roman ar trebui sa sustina acea subventionare.

io 28 decembrie 2012 at 12:19

Acea subventionare de care zici mie nu-mi convine. E facuta din banii pe care-i platesc si eu ca impozit si… eu nu ma dau cu autobuzul. Vrei sa mergi cu autobuzul – plateste biletul in mod cinstit, nu te folosi de banii mei! Sunt lucruri mult mai importante de facut in judet cu 3.000.000 de euro! Chestia e ca sunteti invatati sa ve dea statul de pomana tot ce se poate.

Aurelian 28 decembrie 2012 at 12:58

De fapt nici mie nu imi convine, ca nevasta lui Sañedru, sa frece menta la finantele publice, pe post de „Consilier special”, sa deie „consultatii de chimie”, la strangerea birurilor, pe salariu de multe zerouri, platit tot din banii nostri , fraiere”!

io 28 decembrie 2012 at 14:36

De nevasta si copilul lui Hava banuiesc ca nu stii nimic. Ce legatura are ”subventionarea” transportului cu Simedru? Cauta-te dreaqului la cap ca esti bolnav rau.

Aurelian 28 decembrie 2012 at 19:55

De unde sa stiu, ii posibil ca si Sañedru sa aibe suventii „secrete”….

Un coleg 28 decembrie 2012 at 14:38

@ Aurelian, si eu sunt suparat ca un pupcurist basist fost implementator ceausist nescolit si needucat ca tine scrie numai prostii. Ce frumos si destept erai in tinerete, greu adunai doua vorbe. Important era obiectul(pulanul)cu care implementai in subsolul securitatii dragostea opozantilor fata de cel mai iubit fiu al poporului tov Nicolae Ceausescu. Cand te vad constat ca si acum daca ai putea ai bate pe toti cei care nu-l pupa in cur pe Basescu si pe Hava.

Alt coleg 28 decembrie 2012 at 19:22

@Un coleg-Tu care pupi in cur uslasii de ce ti-e frica?!… Aurelian iubeste pupincuristii indiferent de culoare si sigur nu ti-o va trage!!!PS-De ce nu spui exact cine-i Aurelian daca-l cunosti asa de bine sau ai „pielea subtire”?

io 28 decembrie 2012 at 14:33

Fraier e copilul lui mata Aureliene. Mi se rupe de partide, pupatori in fund de partide cum esti tu si alte cele. Pe mine ma intereseza ca banii pe care-i platesc impozit sa fie cheltuiti ca lumea nu pentru pomeni si subventionari. Tu, care esti platit probabil de vreun partid sau de STP (banuiesc ca la negru, deci nu platesti impozite) n-ai cum sa intelegi.

...tu si Ovidiu 28 decembrie 2012 at 16:55

Daca era primaria usl sau „independenta” ca-n Bucuresti uita-i unde-ti sunt taxele si impozitele,ti se simte duhoarea de pupincurist rosu,du-te stergeti gura cu hirtie igienica…e ieftina inca!

io 28 decembrie 2012 at 18:36

Ovidiule ori esti prost ori te faci. Am explicat putin mai sus ca nu ma intereseaza culoarea politica a Primariei sau CJ-ului. N-am pupat si n-o sa pup in cur pe nimeni nici daca ar fi sa mor de foame. Esti prea timpit ca sa-ti dai seama ca oricat de mult ai fi platit de tatucul tau portocaliu nu merita sa te faci de minune in halul asta. Nici tu nici Aurelian. Nicio suma de bani din lume nu merita sa te injosesti cum faceti voi postacii de partid (indifeternt ca sunteti de la USL sau ARD sau mama deraqului ce alte partide mai exista. Pe mine nu ma intereseaza deloc politica. Ma intereseaza ca banii pe care-i ia statul cu japca sa fie folostiti in mod corespunzator.

Aurelian 28 decembrie 2012 at 20:43

Cand cineva ii „contreaza” si nu au argumente(ca in general nu ii ajuta capul, si posteaza doar niste lozinci primite de la PNL), acesti postaci, care intradevar traiesc din ciubucul primit de la „fonful de la Cujer” ca posteaza pe internet, au un limbaj violent, ca ori esti securist, sau platit de Hava! Nu stiu cat va dura, ca lumea care a votat USL-ul, isi va da seama de „galusca inghitita”, banuiesc ca nu prea mult, intrucat Ponta a declarat ca are o „gaura de 10 miliarde de Euro, in fondurile de la CAS, si ca va amana plate pensiilor in ianuarie. Cand asteapta postasu sa vina cu pensia, sau merge cu Cardul la banca, si nu are bani, va da „tugulanul” cu capul de pereti, si isi va blestema zilele de prostia facuta la vot. Au batut multa monede in campania electorala, ca s-au redus pensiile, acum Ponta nu le mai plateste. Ce imi place ca Marinarul i s-a recunoscut dreptul de a numii in functie generali, inclusiv Directorul DGIA, si incet incet va lua la purecat spionajul si contraspionajul militar, pe acei ofiteri din compartimentul de Razboi Psihologic, care au tradat comandantul suprem, si au incercat printr-o manipulare a prostimii sa de-a inca o lovitura de stat. Poate ca Dumitru Radu Cormos, ma va intelege si cunoaste din sah, din siciliana mi se pare(eu nu sunt maestru in sah), mutarea pionului otravit. Cred ca acest cadou ce i s-a facut USL-ului, nu ii decat un pion otravit, si USL-ul pateste ca si taranistii, cand Magureanu, a profitat de moartea lui Coposu, ca sa aduca PNT-ul la putere. Postati copii, injurati cat puteti, incercati sa intimidati pe cei care au nemultumiri si posteaza impotriva USL pe forum, ca Stafful PeNaL, va va reprezenta cu brio, la chefuri, si ca si reprezentantii vostrii, vor bea si manca, ca voi „sa va simtiti bine”! Vedeti sa nu ragaiti prea tare, ca Eutanasiu, Piticul Atomic si Sañedru, stiu sa beie, mai ceva ca un popa!

@io 29 decembrie 2012 at 11:25

Tampiti a scos aia care te-a fatat pe tine fraiere.

satana 28 decembrie 2012 at 17:42

setepeu e unul din prietenii lu’ hava… ca si tomberonescu cu ale sale masinute de fier