Festivalul Naţional de Tradiţii şi Obiceiuri Populare „La Porţile Apusenilor”
Vineri, 20 mai, la ora 10.00, la Şcoala „Avram Iancu” Alba Iulia va debuta cea de-a III-a ediţie a Festivalului Naţional de Tradiţii şi Obiceiuri Populare „La Porţile Apusenilor”. Evenimentul este organizat de colectivul şcolii, de la director şi ultimul cadru didactic şi până la omul de întreţinere şi la femeia de serviciu (n. red. – pentru cârcotaşii care nu s-au regăsit anul trecut în sintagma „şcoală organizatoare”!!!). Sunt aşteptaţi să participe 350 de delegaţi din mai multe zone etnofolclorice, cum sunt judeţele Alba, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Botoşani, Braşov, Cluj, Mureş, Olt, Sibiu, Satu Mare, Vaslui.
Festivalul cuprinde 4 secţiuni: secţiunea de eseuri „Satul bunicilor mei”, secţiunea „Tradiţii oglindite în pictură”, secţiunea „Icoane pe sticlă” şi, cea mai disputată secţiune, cea de „Dansuri populare tradiţionale”. Lucrările secţiunilor de pictură şi icoane pe sticlă vor începe la ora 11.00, la Şcoala „Avram Iancu”, iar spectacolul-concurs de dansuri populare tradiţionale se va desfăşura la Casa de Cultură a Studenţilor, de la ora 16.00, unde va avea loc şi premierea câştigătorilor celor 4 secţiuni. Premiile sunt asigurate de Consiliul Judeţean Alba şi de Primăria Alba Iulia care susţin financiar realizarea acestui festival, precum şi de sponsori, recompensele constând în bani şi materiale promoţionale.
„Principalul deziderat pe care echipa de proiect intenţionează să-l dezvolte cu fiecare ediţie în parte constă în atragerea unui număr cât mai mare de participanţi care să contribuie la păstrarea şi transmiterea pentru generaţiile următoare a tezaurului folcloric românesc. Acest festival încununează, deopotrivă, efortul organizatorilor, al instituţiilor partenere, al părinţilor şi elevilor implicaţi în realizarea lui cu succes”, a spus prof. Elena Ignat, directorul Şcolii „Avram Iancu” Alba Iulia.
Anul trecut, datorită corectitudinii juriului, festivalul de dansuri populare a fost câştigat de o trupă de dansatori de la Podul Iloaiei, Iaşi.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române Gheorghe Adamescu (n. 23 iulie 1869, București, România – d. 4 aprilie 1942, București, România) a fost un istoric literar, membru corespondent al Academiei Române din 1921, bibliograf, profesor de limba română și limba latină și autorul unor manuale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac