Ziarul Unirea

EXCLUSIVITATE: Mărturie șocantă a victimei fostului polițist Nicolae Sântimbrean, actual vicepreședinte TNL

Scandalul “Nicolae Sântimbrean”, izbucnit în urma documentelor publicate în ziarul “Unirea” despre trecutul penal al vicepreședintelui Tineretului Național Liberal la nivel național, continuă cu mărturia șocantă a celui care a fost în urmă cu 12 ani victima lui Nicolae Sântimbrean,  pe vremea când acesta era polițist la Postul de poliție din Cenade.

Numele lui este Aurel Muntean și a fost pus în genunchi și bătut cu bastonul din dotare și cu o bâtă de baseball în palme și tălpi, de către Sântimbrean și șeful de post din acea perioadă, până când nu a mai putut să își folosească mâinile sau să stea pe picioare. Motivul “tratamentului” a fost faptul că a refuzat să recunoască un furt pe care nu îl comisese. Justiția a dovedit că Aurel Muntean era nevinovat.

ELIT

În urma faptei sale, Nicolae Sântimbrean a fost dat afară din Poliție, a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru “cercetare abuzivă” și obligat să platească suma de 20 de milioane de lei vechi către victima sa, cu titlu de daune morale.

Citiți mai multe despre mărturia victimei în ediția tipărită a ziarului „Unirea” de mâine, 13 februarie.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Tot în cursul zilei de mâne veți putea viziona în exclusivitate, pe pagina de internet ziarulunirea.ro, înregistrarea video cu mărturia despre trauma trăită de Aurel Muntean în urmă cu 12 ani.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Vlad Voiculescu, despre decesele persoanelor infectate cu COVID-19: ”Nu este exclus să fie mii de morți în plus”

Vlad Voiculescu, despre decesele persoanelor infectate cu COVID-19: ”Nu este exclus să fie mii de morți în plus” Vlad Voiculescu… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

28 Comentarii

votam degaba ,politicieni isi bat joc ,rusine 12 februarie 2013 at 19:41

cu e permis ca dobito cu asta sa mai poata ocupa un post de conducere dupa grozavile atea ce le-a facut, asa a facut si PDL odata ajuns la putere au abuzat si au furat tot ce se putea,puneti ba berbecilor oameni tineri si fara probleme din astea penale,ca altfel si voi astia din PNL VETI AVEA ACEIASI SOARTA CA PDL; VOI CREDETI CA SINTETI ASA DE BUNI CA SA OBTINUT ATITEA VOTURI? VA-TI INSELA AMARNIC

HH 12 februarie 2013 at 20:02

Lasa-i in plata Domnului ca atat pentru PNL cat si pentru PD-L aceasta legislatrura va fi si ultima in postura de partide parlamentare ! R.I.P. !

corint 12 februarie 2013 at 20:01

Cum se face ca un articol il da Ioana si unul Gusti?
Saptamanal cautam in rufele murdare ale PUTERII?
Oare PD s-a trezit de cand au devenit oameni simpli muritori si perspective de a lua din banul public nu mai sunt?
Pentru conducerea NEMURITOARE a PD.
Albaiulieni s-au saturat de voi si de GRUPUL de firme care acum se inchid pe banda rulanta nemaiputand sa castige licitatii din pozitia celui mai scump.
O mana de PNListi ce sa faca ? PSD nu exista .
Mustaciosul ii are la mana pe toti numai ca nu si POPORUL.
Va doresc NUMAI BINE tuturor.

HH 12 februarie 2013 at 20:06

Pai dupa tine care este rolul presei ca putere in stat ?

corint 13 februarie 2013 at 10:43

Rolul presei este acela de a nu sta ca si cainele la macelarie.
Vom da imagini particulare cu cei din presa care mananca la anumite mese cu echidistanta.

@corint 12 februarie 2013 at 20:33

„O mana de PNL-isti”, dar toti unul si unul. Pana acum: un nazist, un tortionar, un tradator, niste agramati, multi mincinosi etc. Chiar asa, ce sa faca saracii de ei?! Esti ridicol penelistule!

of of of..... 12 februarie 2013 at 20:57

simplu. Informatiile acestea au fost furnizate de PDL catre presa. Ioana si Gusti au procedat ca orice ziarist. Au publicat informatiile. Destul de dur si aspru, dar pana la urma corect jurnalistic. Sper sa faca si cu PDL-istii la fel daca primesc informatii, indiferent de surse.

In schimb Ioana Sfirlea a cam…sfeclit-o in primul articol cu Buglea in care il prezenta pe Buglea ca un obraznic care il insulta pe pudicul si sfantul Hava. Ala a fost articol clar de propaganda.

Indiferent daca articolele cu Sintimbrean si Buglea (al doilea articol) au fost facute cu ajutorul aparatului de propaganda PDL, ele dezvaluie fapte reale. Un ziarist bun nu le-ar fi fi ratat.

Problema PNL-ului (PSD-ul nu exista in Alba….) este ca se lasa usor descoperit, isi scoate vulnerabilitatile in fata iar conducerea PNL (Atanasiu si Cretu, bunii prieteni ai lui Hava, Dumitrel si Peres) isi lasa tineretul sa fie „carne de tun” pentru aparatul de propaganda al PDL. Asa ca…daca vreodata va reveni PDL-ul la putere ei sa cada tot in picioare.

@of of of 12 februarie 2013 at 21:32

Nu PDL-ul i-a pus vorbele in gura la Buglea, nu PDL-ul i-a pus pulanul in mana la Santimbrean. In schimb observ din partea PNL mici tentative(deocamdata) de a baga pumnul in gura presei. Hai sa-i acuzam un pic ca-s platiti de pedelisti, sa discreditam un pic ziarul…si daca nu se potolesc le aratam noi lor. Cel mai bine ar fi sa-si faca curatenie in ograda sa scape de nazisti si tortionari si de alti membri cu bube sau macar sa nu-i promoveze in functii publice. Ca nu poti sa dai vina la nesfarsit pe adversarii politici, ca deja oamenii au devenit imuni la replica asta. Si mai observ o minimalizare de-a dreptul jignitoare a
PSD-ului. Pana una alta pesedistii nu au facut orasul de rusine, ca liberalul nazist Buglea de exemplu.

of of of..... 12 februarie 2013 at 22:45

nu ai inteles nimic

ab bbb 12 februarie 2013 at 20:34

da da

o fi interesant si nu stim si noi??? 12 februarie 2013 at 20:42

ce e asa de interesant in articolele astea
Noi cei de rand ce sa intelegem din insistentele voastre?//
ce se urmareste ca deja nu mai inteleh nimic
Cine-i posdru-ul asta de insistati atata
DE…. O FI CEVA PE NEMTESTE SI NOI ASTIA DE RAND NU STIM
las’ ca invatam si noi pe parcurs daca o sa mai insistati cu subiectul asta
de..asta e

raspuns 12 februarie 2013 at 20:49

OIRPOSDRU – Organism Regional de Implementare a Programului Operational Sectorial de Dezvoltare a Resurselor Umane.
Este o institutie foarte importanta.
…………….
Si da, ai dreptate – cam mare scandal.

Dumitru 12 februarie 2013 at 20:47

Domnule Bogdan Presecan si ceilalti coautori ai tentativei de distrugere a lui Nicu Santimbrean, v-am comunicat la un moment dat un document postat de altfel pe internet in legatura cu activitatile unor functionari publici dintro deconcetrata. Cred ca ar fi bine sa va aplecati asupra acestuia mai mult si sa incercati sa indreptati lucrurile acolo. Nu sa faceti politica, probabil la comanda cuiva anume. De activitatea acestei deconcetrate depinde soarta a zeci de mii de oameni si nu de cine va conduce o institutie care „papa” bani publici autohtoni sau europeni pentru resurse umane indiferent cine va fi sef acolo. Cu multumiri daca veti lua aceasta initiativa.

dan diacu 12 februarie 2013 at 21:33

Este o mizerie ce se intampla in PNL ca pun asemenea nenorociti de oameni in functii de conducere. O sa regrete concesiile ce le fac in selectarea cadrelor.

justice 12 februarie 2013 at 22:03

sa nu ne abatem totusi de la subiect si sa ne intrebam cum e posibil ca un om dat afara de la o institutie de stat pentru niste practici de Ev Mediu sa fie pus intr-o functie publica? e chiar strigator la cer!

cadavrul 13 februarie 2013 at 0:44

Poate ar fi bine să ne spună „deputatul” Sâniedru cu ce l-a putut consilia acest torționar câta vreme a fost prefect anu trecut !

Alba 13 februarie 2013 at 7:11

Daca cineva s-ar fi deranjat macar pentru cateva minute sa discute cu dl. Sîntimbreanu, ar fi descoperit in acesta un om educat, atent, cult, care nu se pretează la mojicii. Imi pare rau ca ziarul o face. Este un tanar de 36 de ani care are multe de oferit. NU stiu pe cine a suparat chiar asa, dar nu merita ceea ce i se intampla.

ca 13 februarie 2013 at 8:19

Ce sa ofere ? Poate niste lovituri cu pulanul in palma sau la talpi ? Cred ca asta este „educatia” si „cultura” de care vorbesti…

nastase adrian 13 februarie 2013 at 9:58

da’ ce, eu nu.s educat? poate chiar si tu. e o scuza?

alinuta 13 februarie 2013 at 10:56

este atat de educatct ca te face sa intelegi ceea ce zice cu bata …iar buglea este asa cult incat ar tredui sa nu se mai nasca copii in urmatori ani ..

Vasile 13 februarie 2013 at 8:16

Lumea a votat anti-PDL nu pro-PNL ! O sa platiti la randul vostru !

ca 13 februarie 2013 at 8:22

Da-le pace ca acuma penali se cred pe cai mari insa din cazua scandalurilor care se tin lant in PNL iti garantez ca PSD se va scapa de ei inainte de 2014 !

mariana berghian 13 februarie 2013 at 8:31

din nou un articol jenant

gogu 13 februarie 2013 at 9:36

Daca este ceva jenant in articol si in postari…numai tu si militianul bataus sunteti cu adevarat JENANTI!

Mouses 13 februarie 2013 at 9:57

Da am stat de vorba cu acest Santimbrean fara a sti ce a facut dar sincer si va spun cu mana pe inima „Mare Prost” drept dovada se afla lucruri minunate despre acest Om !!!! Si pentru commentul de mai sus „Alba” va contrazic si nu am nici un alt motiv sa fac asta referitor la „respectul si cresterea ” de care da dovada un om care crede ca a pus coada la cireasa !!!

ca 13 februarie 2013 at 12:20

filmul promis va rog !

atentie ! 13 februarie 2013 at 12:56

Extraordinar cat de limitati sunt unii in gandire ( si ma refer la cei care inghit galustele celor care au un interes direct in a-l inlatura pe acest om de la sefia oir cu orice pret ) . Chiar nu vedeti ce jocuri politice sunt in spatele acestui teatru ????
Nu este de laudat ceea ce a facut acest domn cat a fost in politie , dar chiar sa in condamni pe viata ??? Si-a primit pedeapsa pentru ce a facut , si-a ispasit-o ….deci este REABILITAT , pentru cei care nu stiu sau nu vor sa stie asta inseamna ca a platit pentru ce a facut .
Iar cei care sunteti pusi sa il atacati la comanda ar fi bine sa o faceti cu ceva mai solid , de exemplu : a mai gresit acest om in ultima perioada ? a mai comis vreo infractiune?

alinuta 13 februarie 2013 at 14:01

a fost reabilitat ..dar bani nu i a platit ..acest om a ramas si batut si fara bani ….iti doresc sa ajungi si tu la un interogatoriu de acel fel si pe urma sa te vad ce mai zici …