Energeticienii albaiulieni, în doliu. Inginerul Gheorghe Voina, unul dintre stâlpii dezvoltării sistemului energetic din județul Alba, a trecut la cele veșnice
Absolvent al Facultății de Electromecanică Cluj-Napoca, inginerul Gheorghe Voina s-a angajat în 1967 la secția Alba a operatorului național de distribuție și furnizare a energiei electrice, iar în perioada 1967-1982 a ocupat funcția de adjunct șef secție Alba.
Odată cu înființarea Întreprinderii de Rețele Electrice Alba în 1982, a devenit managerul acesteia, ocupând funcția de director al sucursalei județene Alba a operatorului național de distribuție a energiei electrice până în 2002. În toată această perioadă a avut o activitate foarte apreciată atât de angajați, cât și de conducerea națională a companiei de electricitate, fiind unul dintre cei mai longevivi lideri în domeniul energetic la nivel național.
CITEȘTE ȘI: Mesaje de condoleanțe și comemorare. ANUNTURI de deces la trecerea la cele veșnice a persoanelor dragi
In ultimii ani înainte de pensionare a coordonat serviciul de furnizare a energiei electrice până în 2007.
Gheorghe Voina a fost nu doar un excelent manager, dar și un coleg altruist, împărtășind bogata sa experiență acumulată de-a lungul celor peste 40 de ani de activitate în sectorul energetic tuturor celor din jur. Chiar și după ce a părăsit sistemul energetic, a fost permanent disponibil pentru a oferi o părere sau un sfat atunci când a fost solicitat.
Inginerul Gheorghe Voina lasă în urma sa nu doar mii de kilometri de rețele electrice la realizarea cărora și-a adus contribuția, dar și amintirea unui profesionist dedicat in totalitate meseriei sale, permanent preocupat de îmbunătățirea calității distribuției energiei electrice în județul Alba. Un OM cu suflet mare, al cărui nume va fi rostit cu respect mulți ani de acum înainte. Dumnezeu să îl odihnească în pace!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)