Elevii și profesorii din Sebeș care au oblinut rezultate deosebite la olimpiade și concursuri vor fi premiați: Ce sume s-au votat în CL
Elevii și profesorii din Sebeș care au oblinut rezultate deosebite la olimpiade și concursuri vor fi premiați: Ce sume s-au votat în CL
În ședința Consiliului Local Sebeș din data de 2 octombrie s-a aprobat suma de 92,58 mii lei pentru premierea elevilor și profesorilor din învățământul preuniversitar din Municipiul Sebeș care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele și concursurile școlare în anul școlar 2022-2023, din care 30,00 mii lei din sponsorizările primite de Municipiul Sebeș cu această destinație și suma de 63,08 mii lei din creditele bugetare.
Elevii din învățământul gimnazial și liceal din Municipiul Sebeș care au obținut premii la olimpiadele internaționale vor primi un premiu în valoare netă de 2.000 lei/elev.
Cum se acordă premiile:
- Elevii din învățământul gimnazial și liceal din Municipiul Sebeș care au obținut premii la olimpiadele naționale vor primi un premiu în valoare netă de 500 lei/elev.
- Profesorii din învățământul gimnazial și liceal din Municipiul Sebeș ai căror elevi au obținut premii la olimpiadele internaționale și naționale vor primi un premiu in valoare netă de 500lei/profesor.
- Elevii din învățământul primar din Municipiul Sebeș care au obținut premii la olimpiadele și concursurile naționale vor primi un premiu în valoare netă de 200 lei/elev.
- Profesorii din învățământul primar din Municipiul Sebeș ai căror elevi au obținut premii la olimpiadele naționale în valoare netă de 400 lei/profesor.
- Elevii din învățământul preuniversitar din Municipiul Sebeș care fac parte din echipele sportive care au obținut premii la concursurile județene și naționale vor primi un premiu în valoare netă de 100 lei/elev.
- Profesorii din învățământul preuniversitar din Municipiul Sebeș care pregătesc echipele sportive premiate la concursurile județene și naționale vor primi un premiu în valoare netă de 400 lei/profesor.
- Elevii din învățământul gimnazial și liceal din Municipiul Sebeș care au obținut premii la olimpiadele județene vor primi un premiu în valoare netă de 300 lei/elev.
- Elevii din învățământul gimnazial și liceal din Municipiul Sebeș care au obținut premii la concursurile școlare județene vor primi un premiu în valoare netă de 200 lei/elev.
- Profesorii din învățământul gimnazial și liceal din Municipiul Sebeș ai căror elevi au obținut premii la olimpiadele și concursurile școlare județene vor primi un premiu în valoare netă de 400 lei/profesor.
În cadrul evenimentului „Ziua Mondială a Educației/Excelența în educație” administrația locală dorește să-și recompenseze elevii merituoși din învățământul preuniversitar care au obținut, în anul școlar 2022-2023, rezultate deosebite la olimpiadele și concursurile școlare, precum și profesorii care i-au îndrumat spre performanță.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari