Ziarul Unirea

Elena Udrea va sta după gratii 30 de zile – a primit mandat de arestare în Dosarul Microsoft

Instanţa supremă a admis cererea DNA de arestare a Elenei Udrea, după cum a declarat avocatul ei, pentru televiziunile naționale.

udreaDupă încheierea şedinţei de judecată, avocatul a precizat că Udrea a dat la instanţă, ca şi la DNA, numai declaraţii privind dosarul Microsoft, scrie mediafax.ro.

ELIT

Procurorii anticorupţie au emis marţi, la ora 21.40, ordonanţă de reţinere pentru deputatul PMP Elena Udrea, în dosarul Microsoft, după ce aceasta a stat aproape zece ore la DNA, unde şi-a studiat dosarul şi a fost audiată.

Potrivit DNA, Elena Udrea este urmărită penal şi a fost reţinută pentru trei fapte de trafic de influenţă – în legătură cu încheierea şi derularea acordului cadru de licenţiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente şi a actelor adiţionale la acestea, în legătură cu derularea contractului e-România şi în legătură cu pretinderea şi primirea a 500.000 de euro -, precum şi pentru spălare de bani.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Alex 11 februarie 2015 at 20:58

In dosarul Microsoft e implicat si Funebru seful Oanei Baba (badea).
Parca madama e cam tacuta in ultima vreme!

Pro Verb 12 februarie 2015 at 8:47

@ Alex

Păi de tăcut în ultima vreme, tac cam aproape toţi pedeliştii implicaţi prin guvernarea lor în orgiile şi hoţiile nesimţite cu care au furat în mod ordinar poporul ăsta. Si culmea, pe vremea cînd nu-şi dădeau rînd care să fure mai mult, tot atunci tăiau „de zor” pensiile şi salariile amărîţilor, că doar era criză …Toate sub oblăduirea nesimţită a mentorului los spiritual, întîiul hoţ al ţării- nenea băse.
Ce e mai trist e că tot pe vremea aia, cînd tîlharii ăştia portocalii ne spărgeau cu hoţiile lor, au existat şi români suficient de proşti şi creduli, care să-i voteze sau să boicoteze referendumul de demitere a borfaşului… Imi amintesc cu cîtă vehemenţă schizofrenică îşi sustinea atunci pe aici pe forum, convingerile băsesciene, un Qoi Stătut ramolit. Acum tace, ca porcu-n cucuruz (sau puiu-n budă). Vorba proverbului : „ Mulţi proşti sar gardu şi poarta-i deschisă” !

albaiulian 12 februarie 2015 at 9:39

Lasa ca poate ajunge buldogul Blaga (tata hotilor din pedele) sef la senat ca „asa au vrut romanii in 16 noiembrie”. Am impresia ca tara asta o sa ajunga rau de tot… daca este adevarat ce se aude cum ca la presiunea Germaniei dosarul EADS a fost trecut pe linie moarta.

gadea si ciutacu 12 februarie 2015 at 10:45

Tu esti printre cei „sariti” acel gard? Toate partidele au hotii lor dar uselistii spalati pe creiere o tin langa cu basescu..ei atat stiu: ca „chiorul” le-a taiat pensiile si salariile, si asistatilor social banii de jinars. Sa-ti fac o lista cu toti penalii pesedeului care sunt urmariti penal sau la bulau? Cand vor intelege unii ca toti sunt hoti si hotia e transpartinica? Nu exista „ai nostrii” si „ai lor”. In public se porcaiesc si in culise fura ca ceata lui Ali Baba. Uitati-va putin la politicienii locali din toate partidele cum isi dau mana cand e vb de manarit ceva, cand mai e de pavat ceva, de „modernizat” ceva. Mafia italiana e in pantaloni scurti pe langa mafia politica de la noi.

Status-Quo 12 februarie 2015 at 11:03

Udrea a ajuns unde trebuie, urmeaza mintenas chiorul si primarul nostru maestrul Mircea de Bihor.

Pro Verb 12 februarie 2015 at 14:55

@ gadea si ciutacu
Nu dragă gadeo-ciutacule, eu eram la poartă,( tocmai ţi-am deschis) cînd tu săreai gardul ! Despre mafie da, ai dreptate .” Mafia italiana e in pantaloni scurti pe langa mafia politica de la noi.” Am văzut şi eu în zilele astea gesturi tipic mafiote – limbaj “nasal” între udrea şi băse – despre care sincer să fiu chiar n-am ştiut. Vorba ‘ceea : “mafioţii între ei “ !!

Horea 12 februarie 2015 at 11:37

@gadea

Nu te mai deranja sa-i raspunzi celui „sarit”.
Unii ca el au privirea si mintea convergente. Tinta lor este doar Antena3. Acolo predicile apocrifice ale pastorului, sunt , dupa unii ca ei, singurele veridice. Nu-i mai nevoie de o alta documentare. Fiecare, de fapt, cu „credinta” sa.

Pro Verb 12 februarie 2015 at 14:38

@ Horea

Nenea Horea, eu ştiam că privirea şi mintea chiar trebuie să fie convergente, pt. că dacă ar fi divergente ar fi foarte grav ! Adică imaginează-ţi de ex. că mintea ti-ar fi la slănină şi privirea la …rahat, ce-ar fi ? !!! In cazul acesta ce ai alege sa maninci ?

Horea 12 februarie 2015 at 16:04

???

Horea 12 februarie 2015 at 16:07

Nu obisnuiesc sa salasuiesc prea mult pe pagina unui forum. Dar pentru ca te-ai exprimat destul de decent (cu exceptia unui cuvant!), iti raspund la provocare.

1. Nu stiu de ce ma abordezi, in cele de mai sus, deoarece eu ma adresam unui … „sarit”.
2. Inca o data repet: privirea trebuie sa fie divergenta. Cu cat mai mult, cu atat mai protejant fizic pentru o fiinta umana si nu numai.
3. Nu trebuie sa cuplam apoi mintea cu privirea. Ele pot actiona si independent. O gandire initial divergenta e capabila sa-si selecteaze cele mai bune solutii.
4. Iti propun ca pe viitor sa nu te mai semnezi cu Pro Verb (ProVerb). Sau dac-o faci enunta CORECT anumite proverbe.
Adica: „Cu un ochi la slanina si cu gandul la faina”.

Pro Verb 12 februarie 2015 at 18:58

@ Horea

Cum e lesne de înţeles „ Pro Verb” este un pseudonim. Deci pseudonim fiind, poţi să-l înţelegi cum vrei. La o adică el poate fi derivat chiar din substantivul neutru – proverb – dar, cu puţină imaginaţie poate însemna şi – „pentru verb” sau „în favoarea verbului”. Alegerea depinde de „gustul” fiecăruia. Metafora, bat-o vina ! Cît despre „ proverbele” din textele mele, îmi asum în totalitate incorectitudinea enunţului, mai ales că din cîte ştiu, încă nu a solicitat nimeni drept de autor pt. ele (proverbe) ! Nici măcar eu ! Cu alte cuvinte ele (proverbele) nu sunt STAS ! Continui să cred însă că privirea şi mintea trebuie să fie convergente, dar asta-i o filozofie greu de explicat în acest spaţiu.

Horea 12 februarie 2015 at 21:19

„Eroare: Unreadable CAPTCHA token file”?!

Horea 12 februarie 2015 at 21:20

@Pro Verb

In aparenta,TEORETIC, noi doi n-o sa ne prea intelegem. Si asta din cel putin doua motive:

a) Eu sunt adeptul STAS-ului, SR-ului, EU-ului si ISO-ului.
b) Urasc Filosofia (in general) si pe cel care ne-a predat-o, candva demult, in anul I. Motivul nu-l pot destainui.

PRACTIC insa, pe viitor, nu voi refuza un dialog (uneori contradictoriu) cu cel care si-a ales pseudonimul (cu mai multe sensuri!) de mai sus.

MARIA 13 februarie 2015 at 7:41

Eu una nu cred ca va sta 30 de zile, o s-o elibereze – ca la noi hotii au prioritate nu cinstitii – RUSINEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bula 13 februarie 2015 at 21:01

Rusine cui MARIEEEEEEEE?!